Planujesz zakup mieszkania? O co powinieneś zapytać dewelopera przed zakupem domu lub mieszkania na sprzedaż?

Materiał informacyjny Dziennika Łódzkiego
Planujesz zakup mieszkania? O co powinieneś zapytać dewelopera przed zakupem domu lub mieszkania na sprzedaż? Na pewno w głowie kłębi Ci się mnóstwo pytań. Kupno nieruchomości to poważna inwestycja, aby nie popełnić błędów, warto o radę zapytać eksperta. Jak wybrać firmę deweloperską? Czym jest standard deweloperski? Za co będziesz musiał zapłacić więcej? W poniższym tekście znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego mieszkania lub domu na sprzedaż.

Planujesz zakup mieszkania? O co powinieneś zapytać dewelopera przed zakupem domu lub mieszkania na sprzedaż?

Nowy rok to moment, w którym wiele osób stawia na zmiany. Jednym z często podejmowanych kroków jest decyzja dotycząca zakupu nowego domu lub mieszkania. Poszukiwania wymarzonej nieruchomości bardzo często zaczynamy od przetrząsania stron internetowych. Jedną z pierwszych informacji, która interesuje potencjalnych kupujących, jest oczywiście cena inwestycji. Często jednak możemy się spotkać z brakiem takiej informacji. Dlaczego deweloperzy decydują się nie informować od razu potencjalnych klientów o cenach nieruchomości?

Dlaczego niewielu deweloperów ujawnia ceny w Internecie?


Krystyna Pławik, Dyrektor Operacyjny, Dynamix, www.dynamix.pl

Dzięki ukrytym cenom, deweloper motywuje klienta do kontaktu. Kiedy dochodzi do rozmowy, sprzedawca może lepiej zrozumieć potrzeby klienta i dopasować ofertę – np. sugerując mieszkanie, na które klient sam by nie zwrócił uwagi lub dostosowując wysokość rabatu. To podejście ma też jednak wady – wielu klientom nie podoba się konieczność dzwonienia, a firma ponosi koszty obsługi większej liczby zapytań. Jawne cenniki są relatywnie rzadkie i widujemy je najczęściej w tańszych lub atrakcyjnych na tle rynku inwestycjach. W niektórych firmach podejście jest jeszcze prostsze: ceny są jawne i ostateczne. Poziom cen jest z góry odpowiednio niższy, przyciąga więcej klientów i eliminuje konieczność prowadzenia negocjacji.

Deweloper idealny: jak go wybrać? Zapoznaj się z zrealizowanymi inwestycjami

Zakup domu lub mieszkania to poważna decyzja. Jeśli stoisz przed wyborem dewelopera z pewnością powinieneś zacząć od zapoznania się z jego uprzednimi projektami dewelopera oraz opiniami na jego temat. O czym jeszcze warto pamiętać podczas poszukiwania mieszkania lub domu na sprzedaż? Warto sprawdzić sytuacje finansową danej firmy deweloperskiej, istotnym jest by ustalić z wyprzedzeniem z jakich środków będzie realizowana inwestycja. Koniecznym krokiem będzie również sprawdzenie dewelopera pod kątem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto też zweryfikować czy dana firma deweloperska jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu.

O co powinieneś zapytać dewelopera? Podstawowe informacje o mieszkaniu lub domu na sprzedaż

Wybór i zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i warto podjąć ją tak, aby nigdy jej nie pożałować. O co zatem zapytać i co warto sprawdzić przed zakupem?


Bogdan Koczy, Dyrektor o. Łódź, Grupa Profit Development

Zawsze zwracamy uwagę na lokalizację, wielkość, położenie czy cenę. To dość oczywiste, ale ważne aby nie umknęło nam kilka innych aspektów. Z uwagi na wagę i wartość takiej inwestycji kluczową kwestią, z całą pewnością, będzie bezpieczeństwo zakupu. Nasz system prawny przewiduje kilka mechanizmów zabezpieczających nabywców mieszkań i domów w trakcie budowy. Przede wszystkim odpowiednio zabezpieczająca umowa deweloperska , w formie aktu notarialnego, zgodna z wymaganiami opisanymi w ustawie. Następnie rachunek powierniczy, gdzie zabezpieczone są nasze wpłaty, który w najczarniejszym scenariuszu pozwala nam uniknąć utraty wpłaconych środków. Przed zawarciem umowy warto zapoznać się z prospektem informacyjnym inwestycji, musi on zostać wydany na życzenie każdej osoby zainteresowanej zakupem. Dzięki temu poznamy stan prawny nieruchomości i dowiemy się więcej o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach, w tym m.in. infrastrukturalnych i drogowych. Przy każdej inwestycji warto stawiać na sprawdzonych partnerów. Sprawdźmy jakie doświadczenie ma deweloper, ile i jakich inwestycji zrealizował, to pozwoli nam spokojnie założyć, że naszą inwestycją opiekują się doświadczeni fachowcy.

Czym jest stan deweloperski?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie lub dom na sprzedaż w stanie deweloperskim? Co to oznacza?


Natalia Pszczyńska, Specjalista ds. sprzedaży Sasanek Residence, Vision Development

Rynek nieruchomości nie wypracował definicji tego pojęcia, warto, aby Klient interesując się daną inwestycją poza warunkami finansowymi, harmonogramem płatności, opinią itp. dokładnie sprawdził jaki produkt kupuje. Można przyjąć, że standard deweloperski obejmuje: tynki, instalacje ogrzewania wraz z grzejnikami, przyłącza wodno-kanalizacyjne, instalację elektryczną, wylewkę podłogową, stolarkę okienną, drzwi wejściowe. Zgodnie z ustawą deweloperską z 16.09.2011 r. o ochronie praw nabywcy (Dz. U. 2011 Nr 232 poz. 1377) standard prac wykończeniowych do których zobowiązuje się deweloper stanowić powinien integralną część umowy oraz prospektu informacyjnego.

Zakup domu lub mieszkania: czy mogę negocjować cenę?

Decydując się na zakup nieruchomości masz prawo, aby starać się uzyskać jak najkorzystniejsze dla siebie warunki. Dlatego warto negocjować cenę domu czy mieszkania. Należy pamiętać, że firmy deweloperskie z reguły próbują sprzedać nieruchomość po jak najwyższej cenie. Dając sobie tym samym pole do negocjacji.
Zanim przystąpisz do negocjacji warto ustalić konkretną cenę, którą skłonny jesteś zapłacić. Równie ważnym krokiem będzie wizyta w banku i określenie Twojej zdolności kredytowej. Pomoże to w ustaleniu kwoty jaką będziesz mógł wpłacić na początku.
Negocjując cenę warto uwzględnić dodatkowe udogodnienia i przynależności, które może mieć nieruchomość. Na koszt nieruchomości może mieć wpływ: garaż, dodatkowe miejsce do przechowywania, plac zabaw lub to czy lokum znajduje się na chronionym osiedlu.

Na cenę będzie miał również oczywiście wpływ stopień wykończenia mieszkania. Dlatego tak ważnym jest, by dokładnie zapoznać się z tym co wchodzi w ofertę przedstawianą przez dewelopera.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu na sprzedaż, nie zapomnij o zrobieniu dokładnego researchu. Sprawdź, jak wyglądają oferty dostępne na rynku, jak różnią się ceny nieruchomości w zależności od lokalizacji. Przygotuj się do rozmowy z deweloperem, tak by wynegocjować najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Szukasz domu na sprzedaż? A co z sąsiadami? Zapoznaj się z okolicą

Przed zakupem domu lub mieszkania koniecznie zapoznaj się ze swoim sąsiedztwem. Najlepszym sposobem będzie uzyskanie wglądu do Miejscowego Planu Zagospodarowania. Pomoże Ci to ustalić jakie inwestycje są planowane na i obok terenu Twojej potencjalnej nieruchomości. Uchroni Cię to przed niemiłymi niespodziankami. Z pewnością nie chcesz, by za Twoim oknem znalazła się droga szybkiego ruchu, wielkie centrum handlowe lub oczyszczalnia ścieków.

Ponadto koniecznie sprawdź, jak usytuowana jest Twoja potencjalny dom na sprzedaż. Istotnymi udogodnieniami będzie niewielka odległość do miejsc takich jak:

  • przystanku autobusowego,
  • przychodni lub centrum medycznego,
  • apteki,
  • sklepu spożywczego,
  • przedszkola,
  • szkoły,
  • parku,
  • placu zabaw.

Sprawdź warunki odstąpienia od umowy

Co, jeżeli się rozmyślę? Chociaż decyzja o zakupie nieruchomości jest z reguły dokładnie przemyślana warto rozważyć opcję, w której zdecydujesz się na odstąpienie od umowy. Wszelkie regulacje dotyczące warunków odstąpienia od umowy znajdują się w ustawie deweloperskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że w Twojej umowie mogą pojawić się dodatkowe zapisy. Aby uniknąć nieprzyjemności warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi punktami, które znajdują się Twojej umowie.

Czym jest wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Zacznijmy od tego, czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta to publicznie prowadzony rejestr, w którym przedstawiony jest stan prawny nieruchomości.

Kto jest zobowiązany do wpisania się do księgi wieczystej?

  • nowy właściciel nieruchomości,
  • notariusz,
  • właściciel.

W przypadku kupna nowej nieruchomości nie ma ona jeszcze dokładnie określonego stanu prawnego, dlatego istotnym krokiem będzie wpisanie jej do księgi wieczystej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki