MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie dopłaty bezpośrednie. Oto stawka. Można składać wnioski, termin przesunięty

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Płatność dla małych gospodarstw będzie realizowana także w kolejnych latach.
Płatność dla małych gospodarstw będzie realizowana także w kolejnych latach. pixabay.com/AnnaER
18 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach nowych przepisów powraca m.in. płatność dla małych gospodarstw, które zastępuje wszystkie inne dopłaty. Rolnicy już mogą składać wnioski w aplikacji eWniosekPlus.

Spis treści

Płatność dla małych gospodarstw na kolejne lata

W 2023 roku nowością było nie tylko wprowadzenie wsparcia w postaci schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, ale także zastąpienie płatności bezpośrednich płatnością dla małych gospodarstw. Beneficjenci, na podstawie wniosku, mogli więc wybrać jedną formę dopłaty, rezygnując z płatności redystrybucyjnej, podstawowego wsparcia dochodów, płatności dla młodych rolników, płatności produkcyjnych oraz ekoschematów.

Jeśli rolnik, który stara się o płatność dla małych gospodarstw, we wniosku za bieżący rok ubiegał się też o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wtedy poza wsparciem na powierzchnię gospodarstwa, otrzyma też pieniądze z pozostałych płatności, pisaliśmy rok temu na strefaagro.pl.

Początkowo, ARiMR zapowiadała, że płatność dla małych gospodarstw nie pojawi się na tegorocznej liście. Tu jednak nastąpiła zmiana, płatność ryczałtowa do hektara wróciła. Nowelizacja jest realizacją decyzji KE i Rady UE, rozporządzenie unijne weszło w życie 24 maja, zmieniona ustawa została już podpisana przez prezydenta RP, a 18 czerwca weszła w życie.

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki temu wsparciu rolnicy z niewielkimi areałami będą mogli uzyskać dopłatę uproszczoną, bez wymogów dla innych płatności. Co istotne - płatność będzie obowiązywać także w kolejnych latach.

Dla kogo płatność dla małych gospodarstw? Kiedy wnioski? Jak je złożyć?

Dopłaty obejmą gospodarstwa o powierzchni minimum 1 ha, a łączna powierzchnia użytków rolnych na dzień 31 maja danego roku nie może przekroczyć 5 ha. Wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw to 225 euro/ha. Maksymalnie gospodarstwo może uzyskać 1125 euro. W efekcie to ok. 5 tys. zł na 5 ha.

W ramach ustawy rolnik musiał najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie i według obowiązujących zasad, a dopiero od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 sierpnia będzie mógł wnioskować o płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi wcześniejsze dopłaty.

Aplikacja eWniosekPlus została już dostosowana do możliwości wnioskowania o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Początkowo termin końcowy wnioskowania ustalono na koniec sierpnia. Tu jednak nastąpiła zmiana. Jak podała ARiMR, w związku z tym, że 31 sierpnia wypada w sobotę, ostateczna data została przesunięta na 2 września 2024 r..

W celu uzyskania wsparcia należy w sekcji Załączniki wybrać załącznik Z0296 - Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór jest do pobrania na stronie Agencji.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki