Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebania kościoła Wniebowzięcia NM Panny trafi do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Kościół Wniebowzięcia NM Panny już jest w rejestrze zabytków. Teraz do rejestru zostaną wpisane plebania i ogrodzenie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z dwiema okazałymi, neogotyckimi wieżami to jedna z najstarszych i najwspanialszych łódzkich świątyń. Dzięki ofiarności łodzian została zbudowana w latach 1888 - 1897 roku na historycznym placu Kościelnym. Autorem projektu był ceniony architekt warszawski Konstanty Wojciechowski.

W miejscu tym od wielu lat stał drewniany kościółek pod wezwaniem świętego Józefa, wokół którego rozciągała się jedyna - do czasu boomu przemysłowego w XIX wieku - parafia katolicka w Łodzi. Budowa efektownej, murowanej świątyni sprawiła, że drewniany kościółek przeniesiono na ulicę Ogrodową, gdzie stoi do dzisiaj.

Rangę okazałej świątyni na Bałutach doceniono już w czasach PRL, bowiem w 1971 roku wpisano ją do rejestru zabytków.

Teraz przyszła pora na plebanię i ogrodzenie, dzięki czemu cały kompleks kościelny znajdzie się w rejestrze, co zapewni mu opiekę prawną i umożliwi parafii zabieganie o pieniądze na prace renowacyjne. I właśnie z tej możliwości parafia chce skorzystać jak najszybciej.

- Bałuty to biedna dzielnica, dlatego jako parafia nie damy rady, aby zgromadzić fundusze na kosztowne, kompleksowe remonty. Jeżeli plebania i ogrodzenie zostaną wpisane do rejestru zabytków, to wtedy będziemy mogli zabiegać o pozyskanie pieniędzy z kasy miasta - mówi ksiądz doktor Krzysztof Majacz, proboszcz parafii.

Dodaje, że do tej pory parafia za własne pieniądze odnowiła między innymi siedem par drzwi w kościele.

- Procedurę wpisania do rejestru plebanii i ogrodzenia wszczęliśmy na wniosek księdza proboszcza. Obecnie gromadzimy dokumentację dotyczącą tych obiektów oraz szukamy projektu budowy plebani - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Monumentalny, trójnawowy kościół z witrażami dominuje nad okolicą. Wzrok przyciągają nie tylko jego mury zewnętrzne, lecz także bogate wyposażenie, które w dużym stopniu zawdzięczamy hojności fabrykantów. Na przykład terakotowa posadzka została ufundowana przez Izraela Poznańskiego, podczas gdy stacje Drogi Krzyżowej, czyli płaskorzeźby z drewna lipowego wykonane w Tyrolu, to dar rodziny Brajerów z Radogoszcza.

Wnętrza nawiązują do czasów gotyku. W ołtarzu głównym znajduje się tryptyk ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, natomiast ozdobą kaplicy bocznej jest obraz Matki Bożej Łódzkiej. Obraz został kupiony przez mieszkańców Łodzi w 1655 roku jako wotum dziękczynne za ocalenie naszego miasta podczas potopu szwedzkiego.

W krypcie kościoła jest zaś trumna z relikwiami Stanisławy Leszczyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Plebania kościoła Wniebowzięcia NM Panny trafi do rejestru zabytków [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki