Dziennik Łódzki

  Klasa III c - Gimnazjum nr 1 Zgierz

  Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...
  ... tak się rozpoczął wykład pt. „Fizyka w Gwiezdnych Wojnach” prezentowany podczas Małopolskiej Nocy Nauki organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, w którym uczestniczyliśmy – i wcale nie tak dawno, i nie tak daleko. Znaleźliśmy się tam nieprzypadkowo. Fascynuje nas fizyka i matematyka, i odkrywamy ją na każdym kroku. Ta fascynacja połączyła nas w jeden zespół klasowy. Jesteśmy klasą 3c z Gimnazjum nr 1 w Zgierzu z innowacją matematyczno – fizyczną.
  W „Gwiezdnych wojnach” jest wiele zjawisk dzisiaj niemożliwych. My chcemy je urzeczywistnić, tak jak np. skrócić światło lasera do dowolnej długości, czy stworzyć hipernapęd. I może polatamy w kosmosie jak Han Solo, czy Luke Skywalker. Widzimy naszą przyszłość w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotron Solaris w Krakowie. Tam też byliśmy. Od początku naszej innowacji rozwijamy swoje zainteresowania uczestnicząc nie tylko w zajęciach organizowanych w szkole. Znają nas na wydziale Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego. Zamęczamy sobą pracowników Planetarium w Łodzi. Mamy stałą współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie jeździmy dwa razy w roku na zajęcia laboratoryjne. Mówimy również sprawnie po angielsku, nawet w obszarze matematyki, bo i takie zajęcia mamy. I wszyscy teraz macie nas za „jajogłowych” (ponurzy naukowcy) - prawda? I tu się mylicie. Mamy tylko po 15 lat. Jesteśmy harcerzami, sportowcami, śpiewamy, gramy i tańczymy. Jesteśmy wolontariuszami naukowymi w szkole. Nasze wyjazdy na poważne zajęcia są bardzo niepoważne. Jesteśmy utrapieniem naszych pań, szczególnie w nocy. Dostajemy jedynki, połajanki, jesteśmy tacy jak Wy i różni od Was. Dlatego różnorodność jest wspaniała. 300 znaków to za mało, aby nas opisać. Jedno jednak dla naszej klasy jest wspólne – marzenia i odkrywanie tajemnic, bowiem:
  „Naj¬piękniej¬szą rzeczą, ja¬kiej możemy doświad¬czyć jest ocza¬rowa¬nie ta¬jem¬nicą. Jest to uczucie, które stoi u ko¬leb¬ki praw¬dzi¬wej sztu¬ki i praw¬dzi¬wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potra¬fi się dzi¬wić, nie pot¬ra¬fi doz¬na¬wać zachwy¬tu, jest mar¬twy, niczym zdmuchnięta świeczka.”
  Albert Einstein
  A wiecie, co? Jest w naszej szkole kolejna klasa, która chce być jak my, czyli „poważni niepoważni”. Nie sądziliśmy, że wychowamy następców.
  „Więc Szach – Mat marzyciele!
  Niedługo zwiedzimy Brukselę!
  Za dwadzieścia lat na szczycie!
  O nas wszyscy usłyszycie!”
  Klasa 3c z nauczycielkami fizyki i matematyki

  Klasa III c - Gimnazjum nr 1 Zgierz

  26 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  2035 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo