Dziennik Łódzki

  Opatrunki CelMat z nanocelulozy bakteryjnej

  Technologię wytwarzania nanocelulozy bakteryjnej, znakomicie nadającej się na opatrunki, opracowano w Instytucie Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej. Zespół w składzie: prof. Stanisław Bielecki, dr Alina Krystynowicz, dr Marek Kołodziejczyk, mgr Teresa Pankiewicz i Jolanta Płoszyńska wyselekcjonował szczep bakterii, które produkują celulozę. Jej włókna są znacznie cieńsze od włókien celulozy roślinnej. Mają rozmiary liczone w nanometrach (milionowych częściach milimetra). Dlatego nowy materiał nazwano nanocelulozą, zaś dla podkreślenia, że jest on wytwarzany przez bakterie, a więc biologicznie, a nie chemicznie, mówi się o nanocelulozie bakteryjnej lub o bionanocelulozie.


  Opatrunki z nanocelulozy bakteryjnej znacznie przyspieszają gojenie się ran troficznych (cukrzycowych, odleżynowych, owrzodzeniowych) oraz ran oparzeniowych, również tych bardzo rozległych, po oparzeniach II i III stopnia.

  Nanoceluloza w 98 procentach składa się z wody, więc jej płat zastosowany jako opatrunek jest rodzajem płaszcza wodnego, który chroni ranę przed wtórną infekcją, łagodzi ból i zapobiega utracie płynów ustrojowych. Może być produkowany w różnych rozmiarach, również w bardzo dużych płatach. Jest wytrzymały, elastyczny i podatny na rozciąganie, dzięki czemu można nadać mu dowolny kształt. Można na przykład nałożyć go na twarz, formując tak, aby dokładnie do niej przylegał w każdym miejscu.

  Nanoceluloza bakteryjna jest biopolimerem otrzymywanym w sposób ekologiczny i nie zawiera związków toksycznych. Jest biokompatybilna, czyli w pełni akceptowana przez żywy organizm. Nie wywołuje odczynów alergicznych czy reakcji immunologicznej. Co więcej, woda znajdująca się między włóknami może być zastąpiona lekami. Badania kliniczne przeprowadzone w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich potwierdziły te zalety, a dodatkowo wykazały, że dzięki utrzymaniu wilgotnego środowiska pod opatrunkiem, czas gojenia rany skraca się o 40 procent, skóra szybko się odbudowuje, a zbliznowacenia są znacznie mniejsze niż po leczeniu tradycyjnym. W przypadku bardzo rozległych oparzeń, szybkie otulenie chorego płaszczem z bionanocelulozy może uratować mu życie.

  Efektem rozpoczętych w 2003 roku prac naukowych było wyprodukowanie w laboratoriach Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej oryginalnego materiału opatrunkowego z bionanocelulozy, nazwanego CelMat. Materiał ten uzyskał certyfikat umożliwiający wprowadzenie go do sprzedaży.

  Produkcji na skalę przemysłową podjęła się polska firma biotechnologiczna Bowil Biotech Sp. z o. o. z Władysławowa. W wywiadzie dla portalu Biotechnologia.pl Dariusz Bobiński, prezes spółki Bowil Biotech powiedział:

  "Od lutego 2011 r. nasza firma jest oficjalnym posiadaczem nowatorskiej wiedzy know-how o nazwie "Technologia wytwarzania bionanocelulozy i materiałów opatrunkowych" oraz szczepu bakteryjnego Gluconacetobacter xylinus. Firma Bowil Biotech nabyła również prawo do patentów oraz zgłoszeń patentowych na wynalazki, do znaku towarowego opatrunku CelMat."

  Firma ta ma już wybudowany nowoczesny zakład spełniający wymagania GMP dla przemysłu farmaceutycznego (GMP - Good Manufacturing Practice, czyli Dobra Praktyka Produkcyjna) i przygotowuje się do wprowadzenia na rynek opatrunków CelMat. "Chcemy najpierw zaproponować klientom klasyczne opatrunki na oparzenia - mówił w tym samym wywiadzie prezes Bobiński. - Oferta ta będzie zwrócona do szpitali, ambulatoriów, jednostek ratowniczych, które mają jako pierwsze kontakt z osobami ciężko poparzonymi. Z pewnością ukaże się też seria produktów do stosowania w domu czyli plastry na oparzenia."

  Naukowcy z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej sprawdzili też, że bakterie wytwarzające bionanocelulozę można hodować na surowcach odnawialnych, takich jak melasa, czy glicerolwytłoki kapuściane. Obecnie pracują nad innymi zastosowaniami bionanocelulozy, takimi jak rurki tchawiczne czy siatki przepuklinowe.
  Paweł Patora

  Opatrunki CelMat z nanocelulozy bakteryjnej

  5 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  757 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo