Dziennik Łódzki

  Tetrapeptydy - związki nadziei dla chorych

  Dwaj naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej - prof.dr hab. inż. Janusz Zabrocki i dr inż. Krzysztof Kaczmarek - zsyntetyzowali związki, które mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu niektórych chorób skóry i w terapii chorych z przeszczepionymi organami. Są to cykliczne tetrapeptydy, innymi słowy - czteropeptydy.


  Próby przeprowadzone na zwierzętach i inne badania laboratoryjne wykazały, że związki te mają działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne (zapobiegające odrzucaniu przeszczepów). Przy tym nie wywołują szkodliwych działań ubocznych.

  Obecnie najczęściej stosowanym lekiem aplikowanym chorym po przeszczepach jest cyklosporyna A, która ma właściwości toksyczne. Może prowadzić do uszkodzenia nerek, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku stosowania jej po przeszczepie nerki.

  - Przed laty - mówi prof. Zabrocki - za cel działalności naukowej postawiłem sobie znalezienie związku o silnych właściwościach powstrzymujących odrzucenie przeszczepu, a przy tym pozbawionego, w możliwie jak największym stopniu, działań ubocznych. Wspólnie z doktorem Kaczmarkiem udało nam się znaleźć takie związki.

  Odkrywcy nowych tetrapeptydów początkowo nie zdawali sobie sprawy, że związki te mogą znaleźć zastosowanie w dermatologii. Uświadomił im to prof. Andrzej Kaszuba, kierownik Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dzięki jego inspiracji badania biologiczne zostały tak ukierunkowane, by można było sprawdzić, czy preparaty powstałe na bazie zsyntetyzowanych peptydów mogą być przydatne do leczenia niektórych chorób skóry.

  Już wstępne badania zaprojektowanych i otrzymanych w Instytucie Chemii Organicznej PŁ peptydów, przeprowadzone kilka lat temu przez prof. Michała Zimeckiego na leukocytach krwi ludzkiej i na myszach w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, wykazały brak toksyczności związków, a także ich działanie przeciwzapalne oraz immunosupresyjne. Co prawda związki te zapobiegają w mniejszym stopniu odrzucaniu przeszczepów niż cyklosporyna A, ale można by je stosować łącznie z cyklosporyną, umożliwiając zmniejszenie dawki tej drugiej, a tym samym znaczne ograniczenie jej szkodliwych działań ubocznych.

  Okazało się też, że cykliczne tetrapeptydy z Politechniki Łódzkiej mogą być bardzo skuteczne w leczeniu takich chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Dla takich zastosowań muszą one dać się równomiernie rozprowadzić w maści lub żelu, bo tylko wtedy smarowanie chorych powierzchni skóry może przynieść pożądany skutek leczniczy. Z tym równomiernym rozprowadzeniem były pewne kłopoty, ale ich pokonanie wydaje się już bliskie.

  Specjalnie do realizacji projektu wprowadzenia na rynek preparatu na bazie opracowanych w PŁ cyklicznych tetrapeptydów już w 2009 roku została powołana spółka Peptader. Z Politechniką Łódzką łączy ją długofalowa umowa o współpracy naukowej i finansowaniu dalszych badań. Projekt ten jest finansowany, jako jeden z około dziesięciu, przez ADIUVO - polski prywatny holding inwestycyjny, który inwestuje w projekty naukowe we wczesnych etapach rozwoju, rokujące na szybkie wprowadzenie produktu na rynek.

  Jak nas poinformowała Anna Aranowska, prezes spółki Peptaderm, substancja zsyntetyzowana w Politechnice Łódzkiej jest już w przededniu badań przedklinicznych.

  - Dzięki współpracy z naszym partnerem z Wielkiej Brytanii - mówi Anna Aranowska - chcemy szybko przeprowadzić badania regulowane na zwierzętach i możliwie jak najszybciej przejść do badań na ludziach. Możliwe, że najpierw zarejestrujemy tę substancję jako kosmetyk, który wprowadzimy na rynek, a to ułatwi nam wejście na szybszą ścieżkę dojścia do badań klinicznych. Wtedy otrzymamy ostateczną odpowiedź, czy ten lek będzie działał. Jest na to duża szansa, bo dotychczasowe testy wskazują, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

  Projekt zatytułowany "Cykliczne tetrapeptydy i ich zastosowanie" uzyskał już patenty krajowy i światowy, ale najważniejsze będzie wprowadzenie nowych leków na rynek.
  Paweł Patora

  Tetrapeptydy - związki nadziei dla chorych

  2 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  10961 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo