Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyty kompaktowe: informacje o śmierci tej technologii są przesadzone

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Dyski optyczne jeszcze przez wiele lat będą podstawowym nośnikiem, na którym będą trzymane najważniejsze dane.

Płyty CD swego czasu szturmem podbiły świat. Dyskietki czy kasety zostały niemal całkowicie wyparte, a płyty gramofonowe ocalały tylko dzięki audiofilom skłonnym poświęcić wygodę i wytrzymałość na rzecz muzycznych niuansów. Pojemne, odporne i zajmujące mało miejsca – płyty kompaktowe przez długi czas były niezbędne i wszechobecne.

Jednak rozwój Internetu, możliwość przechowywania danych w chmurze i usługi streamingowe były kolejnym krokiem w przechowywaniu danych, przez co ograniczyły użycie dysków optycznych. Czy płyty kompaktowe podzieliły los dyskietek i kaset?

Każdego roku generujemy ogromne ilości danych i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał osłabnąć. Z analiz wynika, że w zetabajtach (1ZB = 1 000 000 000 000 000 000 000 bajtów) ilość danych w ujęciu globalnym wzrosła z 0,9 ZB w roku 2008 do 33 ZB w roku 2018, a według szacunków w roku 2025 ma osiągnąć 175 ZB.

Trend ten zdaje się wyłącznie rosnąć niezależnie od sektora biznesowego. Nasza cywilizacja jest uzależniona od tworzenia, przetwarzania i przechowywania danych.- tłumaczy Wojciech Żmuda, Country Manager North Eastern Europe, Verbatim GmbH

Mimo, że korzystamy z chmur obliczeniowych, dysków SSD i HDD, to płyty kompaktowe wciąż są wykorzystywane i rozwijane, ponieważ oferują korzyści niedostępne dla innych rozwiązań. Istnieje dla nich miejsce na rynku z dwóch powodów: potrzeby natychmiastowego dostępu do archiwów oraz potencjalnie olbrzymiej pojemności niezależnej od czynników zewnętrznych.

Przechowywanie wszystkich danych w pamięci komputera lub chmurze jest kosztowną praktyką magazynowania cennych informacji, które nie są potrzebne dziś, ale mogą przydać się w przyszłości. Wszystkie firmy są prawnie zobligowane do przechowywania części danych, a niektóre przechowują je też z przyczyn historycznych.

My, jako osoby prywatne, również tworzymy i składujemy duże ilości danych, w tym pliki muzyczne, kolekcje zdjęć i ważne dokumenty. Dlatego wciąż wykorzystywane są nośniki optyczne, takie jak dyski CD, DVD czy Blu-ray oferują pojemności od 700 MB do 100 GB i zachowują dane w spójnym oraz nienaruszonym stanie przez długi czas.

Technologie nośników optycznych są doskonalone pod względem niezawodności, jak i pojemności. Najnowocześniejsze dyski Blu-ray BDXL firmy Verbatim oferują pojemność do 100 GB i żywotność rzędu setek lat bez utraty właściwości.
Zgodnie z normą ISO/IEC 10995 ich średnią żywotność oceniono na 1332 lata, przy czym do utraty danych może dojść w przypadku zaledwie 5 proc. nośników i to dopiero po upływie 667 lat.

Porównując ich żywotność ze standardowymi dyskami CD, DVD czy Blu-ray (od 2 do 5 lat), dyskami twardymi (3-6 lat) czy taśmą magnetyczną (10-20 lat) oraz pamiętając o ich stosunkowo niskiej cenie i łatwej dostępności, ciężko wyobrazić sobie lepszy nośnik do przechowywania istotnych danych.

Z uwagi na fakt, że dyski optyczne nie są przenoszone z miejsca na miejsce, do ich przechowywania wystarczy niewielka przestrzeń. Dzięki wysokim i spójnym standardom rejestrowania danych nośniki optyczne będą nadawać się do odczytu przez kolejne stulecia. Odseparowane od czynników zewnętrznych dyski optyczne zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo przechowywania danych, w porównaniu z innymi technologiami.

Dlatego dyski optyczne jeszcze przez wiele lat będą podstawowym nośnikiem, na którym będą trzymane najważniejsze dane, a plotki o śmierci tej technologii są stanowczo przesadzone.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płyty kompaktowe: informacje o śmierci tej technologii są przesadzone - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki