Łódzki eksperyment to efekt postulatów sprzed wyborów samorządowych w 2018 r. Od tego czasu temat bezpłatnych obiadów pojawia się i znika w debatach społeczników i łódzkich polityków. W końcu magistrat zdecydował się na pilotaż, trwający od września 2019 r. w Szkołach Podstawowych nr 37 oraz 138.
Testy zupy koperkowej i makaronu z gulaszem
Gdy w październiku zajrzeliśmy do drugiej z tych placówek, jej dyrektor nie należał do entuzjastów darmowych obiadów. Narzekał, że część posiłków się marnuje, ponieważ dzieci grymaszą, a innym zdarza się np. kończyć lekcje przed obiadem, na który już nie czekają.
Wczoraj Piotr Bara, dyrektor SP nr 138, oznajmił, iż zdania nie zmienia i wciąż jest przekonany do systemu sprzed pilotażu: z opieką społeczną płacącą za obiady dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. A rodzice pozostałych chętnych mogą, według Piotra Bary, pozwolić sobie wydanie 4,50 zł za jeden posiłek, zwłaszcza przy obowiązywaniu 500 plus.
Przykładowy zestaw w pilotażu w SP nr 138 to np. zupa koperkowa, makaron z gulaszem wołowym, sztuką mięsa i surówką oraz kompot.
Łódzka „twarz” darmowych obiadów jest już magistracie
Dla odmiany optymistką w sprawie oceny pilotażu przed ostateczną decyzją magistratu jest Agata Kobylińska, która w 2018 r. występowała jako inicjatorka zbiórki podpisów pod projektem uchwały rady miejskiej w sprawie bezpłatnych obiadów (wtedy w ramach Koalicji Tak, przedstawiającej się jako ruch jednoczący łódzkich społeczników).
A sama Agata Kobylińska w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała (bez powodzenia) jako kandydatka do Sejmu z łódzkiej listy Koalicji Obywatelskiej.
Po wyborach parlamentarnych Agata Kobylińska zdążyła jeszcze m.in. współorganizować w Łodzi akcję Tęczowy Piątek (której celem jest informowanie o prawach uczniów ze społeczności LGBTQ+ w szkołach), po czym Hanna Zdanowska, prezydent miasta, ogłosiła ją – zarządzeniem z ostatniej środy – swoim pełnomocnikiem do spraw dzieci i młodzieży.
W zarządzeniu czytamy, że Agata Kobylińska jest teraz głównym specjalistą w Oddziale ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Łodzi.
W czwartek (5 grudnia) usłyszeliśmy od nowej pełnomocniczki prezydent Łodzi, że decyzja na temat przyszłości darmowych obiadów nie jest obecnie w kompetencjach jej nowego stanowiska, natomiast sprawa pozostaje, oczywiście, w zasięgu jej zainteresowań.
Przy Urzędzie Miasta Łodzi działa specjalny komitet do oceny rezultatów pilotażu, złożony m.in. z przedstawicieli Wydziału Edukacji.
Monika Pawlak, reprezentująca urzędników odpowiedzialnych za łódzką edukację, zapowiedziała końcowe analizy pilotażu oraz decyzję na początek 2020 r.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?