Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po zdalnej nauce sesja na łódzkich uczelniach też będzie online? Rektor Uniwersytetu Medycznego rekomenduje egzamin przez Skype

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Po zdalnej nauce sesja na łódzkich uczelniach też będzie online?>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Po zdalnej nauce sesja na łódzkich uczelniach też będzie online?>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński
Pierwsza z wielkich uczelni publicznych w regionie poinformowała, że przygotowuje się do zdalnych egzaminów w letniej sesji zaliczeniowej.

„Trzeba zakładać kilka scenariuszy, zależnych od rozwoju sytuacji, w tym scenariusz zdalnego nauczania do końca semestru, ze zdalnie zdawanymi zaliczeniami i egzaminami” – napisał prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w liście do społeczności tej uczelni (w poniedziałek - 30 marca).

Jednocześnie rektor wydał zarządzenie, w którym rekomenduje on „prowadzenie zaliczeń i egzaminów przez kierowników przedmiotów za pośrednictwem narzędzi internetowych pozwalających na identyfikację studenta w trakcie prowadzonego egzaminu w czasie rzeczywistym (Microsoft Teams, Skype)”.

Z zarządzenia rektora wynika, że egzaminy, których nie da się zorganizować zdalnie, będą przesuwane – ale nie później niż do 30 września – czyli przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Co dzieje się na innych wielkich uczelniach?

Dla przykładu Politechnika Łódzka, jak studentom przekazuje ich samorząd – w odpowiedzi na pytanie o sesję – liczy się ze zmianą harmonogramu roku akademickiego.

Obecnie PŁ chwali się, że jej platforma do zdalnego prowadzenia zajęć dydaktycznych jest w stanie jednocześnie obsłużyć 25 tys. internautów. Już w pierwszym pełnym tygodniu zdalnej edukacji, w jednym momencie, PŁ zanotowała aż 7,5 tys. użytkowników tej platformy.

Uczelnie dalej nie są pewne, czy nowych studentów pozyskają tradycyjną drogą: rekrutacją opartą na wynikach matury (ma się zacząć 4 maja).

W poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego, czyli największa branżowa organizacja z działających w oświacie, wystąpiła z apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o odwołanie w 2020 r. egzaminów zewnętrznych (oprócz matury, także sprawdzianu ósmoklasisty).
„Ministerstwo edukacji w porozumieniu z nauczycielami oraz przedstawicielami uczelni wyższych powinno jak najszybciej wypracować adekwatną do obecnych warunków i bezpieczną formę rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz na studia w roku 2020” – przekonują władze ZNP w swoim komunikacie.

We wtorek (31 marca) z apelem do premiera o zmianę terminu egzaminów (i roku szkolnego) wystąpiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki