ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wystawa Kotów w Łodzi.

  Rozwiń
  PO zyskała na jednorazowym efekcie Tuska [ROZMOWA]

  PO zyskała na jednorazowym efekcie Tuska [ROZMOWA]

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Prof. Kazimierz Kik

  Prof. Kazimierz Kik ©Andrzej Wiktor/archiwum Polska Press

  Z profesorem Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rozmawia Marcin Darda.
  Prof. Kazimierz Kik

  Prof. Kazimierz Kik ©Andrzej Wiktor/archiwum Polska Press

  Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, PiS stracił 5 pkt. proc. na szarży przeciw Donaldowi Tuskowi, zaś PO zyskała 10 i traci tylko 2 do PiS. To jest coś, co może przeobrazić się w trend?
  Moim zdaniem to jest tendencja przejściowa związana z ważnym wydarzeniem. Proszę jednak zwrócić uwagę na pewną prawidłowość: znikło 5 pkt. proc. PiS, a tyle samo przybyło Razem i SLD.

  Czyli Platforma nie odbiera punktów PiS...
  To jest nieco szersza sprawa, a musielibyśmy zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle wybory wygrało PiS, skąd miało te głosy.
  Otóż to były głosy lewicy socjalnej, kiedyś popierającej SLD. Potem ona odeszła, bo SLD w zasadzie przestał istnieć, a w końcu kupił ją PiS, głosząc hasła socjalne. Ta lewica socjalna, która jest bezpartyjna, koniunkturalnie krążąca, moim zdaniem jest lewicą stosunkowo proeuropejską. Zatem PiS, który ma 20-25 proc. żelaznego elektoratu, wygrał dzięki 12-15 proc. tej lewicy socjalnej. Dla tej lewicy Europa jest socjalna z całym pakietem obietnic bezpieczeństwa socjalnego, który ze sobą niesie. I dlatego ta część lewicy nie życzy sobie odejścia Polski z Unii Europejskiej, czy oddalenia się od niej. To właśnie łączyłbym z przypadkiem Donalda Tuska i całej szarży PiS. To jest wyraźny sygnał dla PiS, jeśli zechce go właściwie odczytać, że PiS ma poparcie lewicy socjalnej, gdy prowadzi politykę gospodarczą, socjalną, trochę narodową w sensie repolonizacji. PiS tę lewicę będzie miał dopóty, dopóki nie będzie prowadził polityki antyeuropejskiej. Jeśli będzie zaś prowadzić politykę nawet tylko sprawiającą zagrożenie osłabienia Polski w UE, to te głosy będą przechodzić na Razem czy SLD.

  Czy PO jest w stanie utrzymać taki poziom sondaży? Wynik głosowania nad wotum nieufności dla rządu PiS jest znany z góry, ale czy rozgłos debaty jest w stanie utrzymać wysokie sondaże?
  To się nie uda. Pierwszy powód jest taki, że ten wysoki wynik PO w sondażu, to nie są głosy na PO, tylko na Donalda Tuska. Polacy z Tuska w roli przewodniczącego Rady Europejskiej w większości są dumni, bez względu na to, co mu się zarzuca w kraju. A ponieważ PO zwerbalizowała to w taki sposób, że ponowny wybór Tuska to jej zasługa i sukces, zatem zyskała w sondażu. Tymczasem Tusk zawdzięcza posadę Angeli Merkel, PO przecież nie miała tu nic do gadania. Ów wysoki wynik PO jest zatem efektem Tuska. A efekt Tuska zadziałać w tej sytuacji może tylko raz. W związku z tym debata sejmowa nad wotum nieufności dla rządu będzie przywróceniem rzeczywistości. Wiemy, że nie ma jedności wśród opozycji, a jeśli wyjdą na jaw kontrowersje wewnątrz opozycji, to cała zakładana przez PO korzyść może się obrócić w niwecz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  normalni to MY

  gogo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  PO miała szansa i to koniec na ich tema - oglądać mordę niesiołowskiego to pomruk chamstwa - schetyna siedzi w duuuppie u biśkupuw i o czym mowa ,., KONIEC PO I INNYCH PSL I pisiu sld -=-= SA INNE...rozwiń całość

  PO miała szansa i to koniec na ich tema - oglądać mordę niesiołowskiego to pomruk chamstwa - schetyna siedzi w duuuppie u biśkupuw i o czym mowa ,., KONIEC PO I INNYCH PSL I pisiu sld -=-= SA INNE PARTIE idziemy RAZEM ku EUROPIE WOLNI I RÓWNI BEZ KLERU ZŁODZIEI ./.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo