Pobicie Romów w Łodzi ma charakter nie tylko kryminalny, ale...

  Pobicie Romów w Łodzi ma charakter nie tylko kryminalny, ale wizerunkowy i polityczny

  Błażej Lenkowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Sposób potraktowania przez organy publiczne i doprowadzenie do finału sprawy pobicia i próby podpalenia domu zamieszkanego przez Romów w dzielnicy Łódź Górna będzie papierkiem lakmusowym wskazującym na to czy Łódź ma szansę kiedykolwiek stać się miastem otwartym i przyjaznym obcokrajowcom. Miastem, które ma szansę przyciągać. Bez rozwiązania takich problemów nie pomogą nam żadne inwestycje infrastrukturalne, kampanie promocyjne czy najlepsze imprezy kulturalne.
  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)

  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu) ©Dziennik Łódzki / archiwum

  Dlatego ta sprawa, jak również monitorowanie i przeciwdziałanie podobnym incydentom, powinna być absolutnym priorytetem dla władz miejskich i organów ścigania.

  W Polsce rośnie siła formacji skrajnie prawicowych

  Nie można pozwolić, aby o obliczu naszego miasta decydowały marginalne, ale siejące terror grupy bandytów, którzy z nienawiści są gotowi dokonać próby podpalenia mieszkania, w którym przebywa pięć osób! Ta sprawa ma wymiar przede wszystkim moralny, ale też wizerunkowy i polityczny. W Polsce coraz silniejsze wydają się być formacje skrajnie prawicowe, jak Ruch Narodowy, które głoszą hasła wrogie wobec demokracji, tolerancji i współistnieniu kultur. Tego typu organizacje pośrednio legitymizują działania podobnych grup bandytów

  Na Węgrzech gdzie problem integracji mniejszości romskiej jest o wiele poważniejszy niż w Polsce, Jobbik (skrajnie prawicowe ugrupowanie) dzięki rasistowskiej retoryce zdobyło według badań, co najmniej kilka punktów procentowych poparcia i znalazło się w parlamencie. Z pewnymi zjawiskami trzeba walczyć w zarodku, aby nie pozwolić na ich rozprzestrzenianie się - jak to ma miejsce na Węgrzech czy w Grecji w przypadku ksenofobicznej partii Złoty Świt.

  Dlaczego zawiodła polityka integracji społeczności romskich

  European Liberal Forum we współpracy z czeskim think tankiem Centre for Liberal Studies wydało w kwietniu tego roku specjalny raport wskazujący na wagę nowego podejścia do problemu integracji Romów w Europie Środkowo-Wschodniej. Opracowanie pokazuje, że dotychczasowa polityka częstokroć prowadziła do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w lokalnych społecznościach szczególnie na Słowacji czy na Węgrzech, przy jednoczesnym fiasku wysiłków, które mogłyby poprawić sytuację mniejszości.

  Europejscy liberałowie podkreślają, że traktowanie wyzwania włączenia społeczności romskich do europejskiego krwioobiegu społecznego nie może być dalej traktowane po macoszemu. Postulują prowadzenie aktywnej polityki państwa wobec tego wyzwania, tak aby przerwać zaklęty krąg biedy i wykluczenia rzesz tej społeczności.

  W raporcie podkreślają, że pracę należy zacząć już od etapu przedszkolnego, a potem edukacji podstawowej, zapewnienia dostępu do służby zdrowia oraz schludnych mieszkań. Nawołują do budowania programów, które będą dawały specjalne zachęty dla pracodawców, ale i pracowników przy zatrudnianiu kandydatów pochodzenia romskiego. Trzeba przyznać, że postulaty te są dość dalekie od klasycznie pojmowanej przez liberałów roli państwa.

  Jakie mechanizmy napędzają postawy ksenofobiczne

  Być może problem jest naprawdę niezwykle ważny. Przerwanie kręgu wykluczenia i mechanizmu napędzania postaw ksenofobicznych jest celem bardzo ważnym, zarówno w Polsce jak i przede wszystkich u naszych południowych sąsiadów.

  Mam wielką nadzieję, że poszkodowana rodzina w sobotnim incydencie otrzyma skuteczną ochronę policji przed dalszymi represjami ze strony agresorów i ich ewentualnych sojuszników. Mam też nadzieje na szczególną solidarność mieszkańców Łodzi w tej sprawie - pamiętajmy, że następnym razem taki atak może dotyczyć każdego z nas.

  Błażej Lenkowski

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  Cierzoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pytanie brzmi, czy Romowie (inaczej Cyganie, to nie jest słowo obraźliwe, chyba, że komuś bardzo zależy, żeby było) sami chcą solidarności z resztą społeczeństwa (a nawet sami ze sobą w obrębie...rozwiń całość

  Pytanie brzmi, czy Romowie (inaczej Cyganie, to nie jest słowo obraźliwe, chyba, że komuś bardzo zależy, żeby było) sami chcą solidarności z resztą społeczeństwa (a nawet sami ze sobą w obrębie własnej grupy)? Czy sami nie izolują się od nas? I czy sami nie wykazują ksenofobii wobec Polaków?

  Druga sprawa - po co autor pisze w felietonie o ataku na Romów-Cyganów o Ruchu Narodowym? Śledzę RN od roku i oni tego tematu nie podejmują. Autor ma lepsze informacje, czy może wyolbrzymia, a może wręcz manipuluje?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brednie

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  autor wszedł na stronę Ruchu Narodowego ? ,że oczernia i nazywa RN rasistami ? może to romy są rasistami skoro okradają nas polaków na kazdym kroku ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo