Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi z Chin. Nie zbudują terminalu przy Pryncypalnej. „Możliwa lokalizacja poza województwem”

Marcin Darda
Marcin Darda
Działka przy Pryncypalnej nie jest już na sprzedaż. A spółka, która chciała tam inwestować, szuka nowego miejsca. Także poza Łodzią i województwem

Łódzki Hatrans to operator pociągu kontenerowego z chińskiego Chengdu, który jest forpocztą tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Łódzka firma, a dokładnie nowa spółka z jej udziałem, w listopadzie zeszłego roku była o krok od zakupienia wartej na wyjściu 41 mln zł działki przy ul. Pryncypalnej w Łodzi, na której mieściła się wcześniej jednostka wojskowa. Miał tam stanąć terminal przeładunkowy dla pociągu z Chin, który regularnie transportuje stamtąd m.in. produkty branży samochodowej, AGD czy elektronicznej, a z powrotem zabiera m.in. polskie produkty spożywcze, kosmetyki czy alkohol. Teren latem 2015 r. włączono do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a rząd PO-PSL wpisał inwestycję do kontraktu terytorialnego dla woj. łódzkiego.

Inwestycja, która miała być współfinansowana przez UE, już na starcie miała dać 200 miejsc pracy. Przetarg rozpisano w 2016 roku, jednak tuż przed rozstrzygnięciem odwołała go Agencja Mienia Wojskowego na polecenie ministra obrony Antoniego Macierewicza (PiS). W styczniu 2017 r. szef MON stwierdził w Sejmie, iż „suchy port, który ma być lokowany w Łodzi, ma być w dyspozycji spółki z większością Skarbu Państwa, a nie ludzi o niewiadomej konduicie”. Zaś Hatrans niedawno otrzymał informację od AMW, że działka przy ul. Pryncypalnej nie jest już na sprzedaż, można ją tylko wziąć w dzierżawę.

Miliony paczek z Chin popłyną przez Łódzkie

- W związku z tym nie jest brana pod uwagę lokalizacja naszej inwestycji przy ul. Pryncypalnej - mówi nam Jarosław Żak, członek zarządu Hatrans. - Aktualnie rozważamy każdą możliwą lokalizację. W przypadku możliwości pozyskania terenu odpowiadającego potrzebom dopuszczamy lokalizację inwestycji poza granicami Łodzi i województwa.

Tymczasem przed miesiącem obecny prezes ŁSSE Marek Michalik (PiS) podpisał porozumienie z węzłem kolejowym Chengdu. Jest w nim mowa m.in. o rozbudowie terminala i budowie centrum logistyczno-przemysłowego, a na sali byli wówczas przedstawiciele Spedcontu, właściciela terminalu na łódzkim Olechowie, gdzie rozładowywane są dziś wszystkie pociągi z Chin. Terminal ten sąsiaduje z terenem ŁSSE. Czy chodzi o rozbudowę właśnie tego terminalu? Jakub Wojtczak, rzecznik ŁSSE, potwierdza, że Spedcont złożył w tej sprawie list intencyjny, który właśnie jest procedowany, a strefa o decyzjach ma poinformować jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pociągi z Chin. Nie zbudują terminalu przy Pryncypalnej. „Możliwa lokalizacja poza województwem” - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki