Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Nowe prace Abakanowicz: Giganci i (starszy) Abakan brązowy IV
Nowe prace Abakanowicz: Giganci i (starszy) Abakan brązowy IV mat. prasowe
To najstarsza i bez wątpienia najważniejsza impreza poświęcona sztuce tkaniny na świecie. W poniedziałek rozpoczęły się długo oczekiwane, prestiżowe 14. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Łódź 2013, mające charakter konkursu.

To niezwykłe wydarzenie dedykowane tkaninie artystycznej odbywa się nieprzerwanie od 1972 roku (inne zbliżone międzynarodowe imprezy o tym charakterze, w Lozannie i Kioto, zakończyły swą historię w latach 90. XX wieku).

Triennale w Łodzi jest najbardziej reprezentatywnym przeglądem tkaniny unikatowej na świecie. Wystawa jest o tyle nietypowa, że ma charakter konkursu. Jednak choć nagroda dla zwycięzcy nie uwzględnia materialnej gratyfikacji, przynosi ona prestiż przewyższający wszystkie laury.

Choć organizatorzy przyznają, że nie liczby są najważniejsze, a wydarzenie to nie służy biciu rekordów, warto przytoczyć kilka imponujących danych. W tegorocznym Triennale Tkaniny bierze udział 667 uczestników z całego świata, a w blisko trzydziestu miastach (m.in. w Warszawie, Olsztynie, Skierniewicach, Kamiennej Górze, Wrocławiu) odbędzie się 87 wystaw towarzyszących (w tym 52 wystawy indywidualne, 33 zbiorowe i trzy plenerowe).

Do dziś organizatorzy, Centralne Muzeum Włókiennictwa, nie mogło prezentować nadesłanych na wystawę prac. Zobaczymy je po raz pierwszy podczas uroczystego otwarcia Triennale. Na czterech wystawach podziwiać będzie można aż 427 prac, wykonanych przez 341 artystów z 50 państw świata.

Już o godz. 15 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się wernisaż 12. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej "Łódź 2013". To tutaj od trzydziestu pięciu lat podziwiamy najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna, którzy reprezentują środowiska i uczelnie artystyczne z całej Polski.

Na godzinę później zaplanowano wernisaż 10. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej. Już wiemy, że będzie to najobszerniejsza edycja w historii - ujrzymy 155 minidzieł przygotowanych przez 108 twórców.

Przygotowana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi wystawa "Young Textile Art Triennial" otworzy się na widzów o godz. 17, a już godzinę później rozpocznie się pokaz mody Zygmunta Łukasiewicza zatytułowany "Obiekty tkane w przestrzeni publicznej".

Tradycyjnie Triennale Tkaniny wspiera bogaty program wydarzeń towarzyszących. Już jutro o godz. 13 w Ośrodku Propagandy Sztuki (oddziale Miejskiej Galerii Sztuki w Parku Sienkiewicza) odbędzie się wernisaż wystawy "Izabela Wyrwa. Krystaliczność", która pokaże unikatowe obiekty wykonane technikami autorskim przez absolwentkę ASP w Łodzi.

Ale prawdziwym rarytasem będzie wieczorny wernisaż prac Magdaleny Abakanowicz, niekwestionowanej ikony polskiej sztuki XX i XXI wieku. Wystawa "Opus et fabulas" (otwarcie o godz. 20) będzie okazją do zapoznania się z początkowymi etapami artystycznej drogi twórczyni słynnych "abakanów", ale nie zabraknie również najnowszych prac ujętych w cykle "Giganci" i "Ptaki".
14. Triennale Tkaniny potrwa do 3 listopada 2013 roku, ale niektóre wystawy towarzyszące w miastach partnerskich będą dostępne jeszcze w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki