Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Sieradzem odkryto grób sprzed 2 tysięcy lat [ZDJĘCIA]

Dariusz Piekarczyk
Na niecodzienne znalezisko natrafiono pod Sieradzem w trakcie poszukiwań pozostałości po II wojnie światowej. Odkrywca zobaczył leżący dość płytko w ziemi żelazny fragment tarczy, a dookoła niego rozsypane spalone kości ludzkie. Mężczyzna zabezpieczył znalezisko i powiadomił o odkryciu archeologa.

Jacek Ziętek z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Łodzi i przy wydatnej pomocy członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Grupa Łódź" przeprowadził ratownicze badania wykopaliskowe.

- Udało się odkopać bogato wyposażony grób ciałopalny kultury przeworskiej - mówi Jacek Ziętek. - Z uwagi na charakter wyposażenia można przypuszczać, że pochowano w popielnicy mężczyznę, którego na drogę pośmiertną wyposażono w dwa groty oszczepów, metalowe elementy tarczy, nóż żelazny, sprzączkę i okucie końca pasa. Odkryte zabytki pozwalają określić, że grób pochodzi z lat 120-160 naszej ery. Być może w następnym roku przeprowadzone zostaną badania sondażowe, które pozwolą odkryć inne groby z okresu wpływów rzymskich.

- Kości przejdą badania antropologiczne - mówi archeolog Marek Urbański z Muzeum Okręgowego w Sieradzu. - Po ich zakończeniu będziemy mieli pewność, czy rzeczywiście pochowany jest mężczyzna. W przybliżeniu ustalimy także wiek osoby pochowanej.

Bezcenne znalezisko, po zakończeniu prac konserwacyjnych, wzbogaci zbiory Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki