Poddębice: Macewy wykopane na rynku [ZDJĘCIA]

  Poddębice: Macewy wykopane na rynku [ZDJĘCIA]

  Krzysztof Kaniecki

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Poddębice: Macewy wykopane na rynku [ZDJĘCIA]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jakub Kochanowski

  Na ciekawe znalezisko natrafili archeolodzy, prowadzący badania w centrum Poddębic. Na miejscowym rynku wydobyto kilkadziesiąt macew z okresu XVIII–XX wieku. Zdaniem archeologów, może ich być nawet 150.
  – W miejscu prowadzenia badań przed wojną znajdowały się kamienice i ratusz – mówi archeolog Artur Ginter. – W 1943 roku budynki uległy spaleniu. W tym miejscu Niemcy wybudowali zbiornik przeciwpożarowy. Do utwardzenia jego podłoża wykorzystali płyty nagrobne, pochodzące z cmentarza żydowskiego w Poddębicach.

  Macewy mają od 80 cm do 1,3 metra wysokości. Niemal wszystkie są wykonane z piaskowca. Zostały położone napisami do dołu, dzięki czemu zachowały się w dobrym stanie. Na większości z nich można odczytać napisy, a także zobaczyć rzeźbienia i malowania.

  Jeszcze nie wiadomo, dokąd trafią znalezione macewy. Na razie zaleceniem konserwatora zabytków trzeba wykonać dokumentację zbioru. Prace przy wydobyciu macew potrwają jeszcze kilka dni. Nie są one łatwe, ponieważ płyty zostały ukryte pod 20-centymetrowej grubości solidnym niemieckim betonem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo