Poddębice: radni odwołali starostę, a potem znów go wybrali

  Poddębice: radni odwołali starostę, a potem znów go wybrali

  Krzysztof Kaniecki

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Egzotyczna muszelka, którą do kraju kilka lat temu przywiózł starosta poddębicki, znów wywołuje burzę na najwyższych szczeblach powiatowych władz. Dzięki tej sprawie opozycji udało się dowieść, że Ryszard Rytter skazany w 2006 r. prawomocnym wyrokiem na karę grzywny za przemyt chronionej muszelki, 3 lata temu został wybrany starostą z naruszeniem prawa. Zdaniem wojewody łódzkiej, Ryszard Rytter nie powinien być też radnym.
  Ryszard Rytter, jako radny powiatowy, mógł zagłosować sam na siebie

  Ryszard Rytter, jako radny powiatowy, mógł zagłosować sam na siebie ©Krzysztof Kaniecki

  Kiedy w czwartek do poddębickiego starostwa wpłynęło wezwanie do Rady Powiatu do wygaszenia mandatu radnego Ryttera, kierowany przez niego zarząd wystąpił z wnioskiem o odwołanie starosty i powołanie nowego. Starosta odpiera zarzuty, że jego nieoczekiwana rezygnacja ma związek z pismem wojewody. Dlaczego więc rezygnował?

  - Mam dosyć szkalowania i nękania mnie przez opozycję - odpowiada Rytter. - Cały czas próbuje się z nas robić oszustów. Nasza decyzja jest swoistym wotum zaufania wobec zarządu. Skoro opozycyjni radni chcą kampanii, to dziś jest szansa, aby wystawili swojego kandydata. Ja ułatwiam im zadanie. Ich wniosek o odwołanie mnie ze stanowiska musiałoby poprzeć 11 osób. Dziś wystarczy ich tylko 9.

  I zarząd wraz ze starostą Rytterem został odwołany. Tyle że po chwili Piotr Binder, który przed momentem przestał być wicestarostą, na starostę zgłosił... Ryszarda Ryttera. Ten po zatarciu 1 stycznia 2011 r. wyroku za muszelkę dziś w świetle prawa jest już osobą bez skazy. W tajnym głosowaniu 13 radnych przywróciło Ryttera na fotel starosty. Przeciwko głosowało 4. Chwilę później wicestarostą znów został Binder, co zirytowało opozycję do tego stopnia, że ostentacyjnie opuścili salę obrad.

  - To co tutaj się dzieje, to farsa i kpina z demokracji - rzucił na odchodne radny Sebastian Romanowski. - Mam nadzieję, że społeczeństwo was z tego rozliczy.

  - W myśl prawa starosta ma czystą kartę, ale gdyby nie kłamał w 2010 roku, że nie jest osobą niekaraną, to podejrzewam, że część społeczeństwa wiedząc o jego wyroku na pewno nie zagłosowałaby wtedy na niego - uważa radny Wieńczysław Kaźmierczak. - Gdyby miał honor, to by ponownie nie startował. Zrobił to mając pewność, że ma poparcie koalicyjnych kolegów z PSL i PO.

  - Ktoś, kto przez tyle lat nas kłamał, nie może być starostą -stwierdza radna Danuta Pecyna. - Nam nie chodzi o wyrok za muszelkę. My chcemy, aby w demokracji prawo było równe dla wszystkich.

  - Dziś nie zwyciężyła ciemna strona mocy - powiedział po wygranych wyborach starosta Rytter. - Widać, że nasze sukcesy nie są w smak grupie krzykaczy.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy ten

  ziom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  łysol przypadkiem nie z platfusów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  muszelka

  kaja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Tu naprawdę nie ma co komentowac, farsa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze ustawiony.

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Ma zapewniony wakat prezesa w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji i to za wyższe wynagrodzenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starosta

  Tsn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Starosta badnyta i przemytnik. Równie dobrze mógł szmuglować do Polski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  władza

  Tsn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Prezydent bandyta i przemytnik. Równie dobrze mółgł szmuglować broń do Polski

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo