Poddębice stawiając na ekologię, mocno inwestują w ochronę środowiska

Krzysztof Kaniecki
http://poddebice.naszemiasto.pl/artykul/poddebice-stawiajac-na-ekologie-mocno-inwestuja-w-ochrone,5116181,artgal,t,id,tm.html
http://poddebice.naszemiasto.pl/artykul/poddebice-stawiajac-na-ekologie-mocno-inwestuja-w-ochrone,5116181,artgal,t,id,tm.html UM Poddębice
Działania mające na celu uzyskanie efektu ekologicznego, zainicjował kilkanaście lat temu projekt polegający na modernizacji systemu grzewczego oraz termomodernizacji budynków na terenie miasta.

Tę inwestycję poddębicki samorząd przeprowadził nie sam, a przy współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową w Poddębicach, wspólnotami mieszkaniowymi oraz Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. Zadanie objęło siedem obiektów użyteczności publicznej i dwa budynki mieszkalne należące do gminy, termomodernizację dwunastu budynków Wspólnot Mieszkaniowych oraz trzynastu budynków Spółdzielni Mieszkaniowej, modernizację i rozbudowę dwóch kotłowni (przy ulicy Cichej 4 – węglowej i przy ul. Zielonej 14 – gazowej na kotłownie wykorzystujące biomasę), modernizację sieci cieplnej o długości 3,5 km, a także montaż instalacji słonecznych. Obecnie poddębicki samorząd kontynuuje przedsięwzięcia termomodernizacyjne gminnych obiektów.

– 2,8 miliona złotych będzie kosztować termomodernizacja hali sportowej przy szkole podstawowej w Poddębicach. Firma „Rem-Bud”, która jest wykonawcą zadania prowadzi prace nad dokumentacją projektową – informuje burmistrz Piotr Sęczkowski.
W ramach inwestycji dofinansowanej ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, przewidziano modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych. W celu sprawnego działania, system zarządzania energią będzie zautomatyzowany. Przedsięwzięcie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” ma być wykonane do końca listopada tego roku.

Również do tego czasu, oraz w tej samej formule, prowadzone jest zadanie polegające na termomodernizacji budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewieszu, będącego jednocześnie Centrum Społeczno-Kulturalnym.

Za kwotę 219 tys. zł zostanie zmodernizowany system oświetlenia na ledowe, wymieniona będzie instalacja elektryczna, ocieplony stropodach i ściany zewnętrzne budynku. Dzięki temu nastąpi zmniejszenie strat w energii cieplnej i elektrycznej, a także zmniejszenie emisji gazów do atmosfery.

To nie wszystkie działania gminy w ekologię. Poddębice pewnie wykorzystują też odnawialne źródła energii i znajdują się w krajowej czołówce, jeśli chodzi o zagospodarowanie wód termalnych.

– Co rusz gościmy samorządowców z różnych stron Polski, którzy przyjeżdżają obejrzeć nasze inwestycje – podkreśla burmistrz Piotr Sęczkowski. A jest czym się chwalić, ponieważ po wybudowaniu odwiertu geotermalnego i uzyskaniu koncesji na eksploatację wód powstała wymiennikownia geotermalna, a następnie geotermalna sieć cieplna, do której zostały podłączone bloki mieszkalne na osiedlu Północ oraz 500-lecia w Poddębicach, jak również budynki użyteczności publicznej.
W zeszłym roku wykonane zostało przyłącze ciepłownicze z węzłem cieplnym do hali sportowej przy szkole podstawowej na ul. Polnej, przyłącze cieplne do budynku wielorodzinnego na ul. Targowej 2 i przebudowano węzeł cieplny c.w.u. przy kotłowni na ul. Cichej 4 w Poddębicach.

- Na tym nie poprzestaliśmy – dodaje burmistrz Poddębic. – Geotermalna sieć cieplna swym zasięgiem sięgnęła również dwóch budynków szeregowych wielorodzinnych na ul. Dojazd. To pierwsze przyłącza wprost do mieszkań, dzięki którym zmniejszy się emisja z indywidualnych źródeł opalanych w większości węglem. Aktualnie z geotermalnego źródła korzysta w sumie około sześciu tysięcy osób – szacuje Piotr Sęczkowski.

„Chronimy pszczoły, ratujemy środowisko”

To kampania społeczna o charakterze edukacyjnym „Dziennika Łódzkiego”, do której Poddębice przystąpiły jako pierwsza z gmin województwa łódzkiego. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa łódzkiego. Projekt „Chronimy pszczoły - ratujemy środowisko” potrwa do października tego roku.

Złożona z wielu elementów i nośników kampania ma uświadomić mieszkańcom miast i wsi, jak bardzo ważne dla naszego ekosystemu są pszczoły i jak człowiek wpływa negatywnie na ich istnienie poprzez niewłaściwe używanie środków ochrony roślin i pestycydów, zanieczyszczanie powietrza, zbędne zużywanie i zanieczyszczanie wody.

Do akcji zapraszamy samorządy. Otrzymają styropianowy ul z atestem. Ul może być postawiony w centrum gminy jako promocja akcji, obrendowany logotypami gminy, partnerów i organizatora akcji, ale może być też zlokalizowany w dogodnym miejscu i zasiedlony rodziną pszczelą lub przekazany do lokalnej pasieki. Do Poddębic już taki ul dotarł, o czym pisaliśmy TUTAJ Ul ten może służyć jako model do prezentacji w szkołach i przedszkolach, w których podczas organizowanych apeli będzie mowa o ochronie pszczół i środowiska w kontekście: walki ze smogiem, dbałości o czystość wody i wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Na łamach naszych gazet i w sieci opowiadamy o dobroczynnym znaczeniu pszczół, zamieszczamy materiały związane z ich ochroną przed zagrożeniami ze strony środowiska naturalnego i człowieka oraz informujemy o terminach oprysków roślin w przydomowych ogródkach i sadach oraz rolnictwie.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie