Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawy udanego grillowania

Dariusz Pawłowski
Krzysztof Szymczak
Całe lato zajmujemy się grillem i grillowaniem skupiając się przede wszystkim na samych potrawach. Często przy tym zaniedbujemy podstawy udanego grillowania.

Zacznijmy od higieny. Choć brzmi to przerażająco, po każdej imprezie ruszt należy dokładnie umyć. Ewentualnie tuż przed następnym grillowaniem. Spalony tłuszcz i resztki potraw z poprzedniej uczty to źródło trujących substancji. A i mniej przyjemnych zapachów wnikających w potrawę. Jeśli od początku użytkowania grilla będziemy pamiętali o jego myciu, uda nam się nie dopuścić do takiego stopnia jego zanieczyszczenia, które uniemożliwia domycie.

Kolejna sprawa, to wybór paliwa. Dla kulinarnego sukcesu i spokoju gospodarza, palenisko powinno się żarzyć równomiernie. Zalecam używanie wyłącznie specjalnego węgla drzewnego z drzew liściastych. Po zdobyciu pewnej wprawy, nauczymy się uzyskiwać i utrzymywać właściwą temperaturę żaru. Zbrodnią jest dolewanie (lub dokładanie) podpałki, gdy ogień nam przygasa, w czasie przygotowywania potraw. Opary takich chemicznych wyrobów są bardzo niezdrowe.

Nie wolno wkładać do paleniska zadrukowanego papieru, kartonów, dykty ani pomalowanych czy lakierowanych desek pozostałych z remontu działkowego domku. Obiad będzie wtedy nie tylko niezdrowy, ale i niesmaczny. Jeśli już musimy uatrakcyjnić smak i aromat potraw, dodajmy do paleniska gałęzie winorośli, suche gałązki rozmarynu lub tymianku, namoczone liście laurowe, albo kawałki drewna z drzew owocowych (jabłoń, wiśnia, morela) również wcześniej namoczone w wodzie.

Bezpośrednio na ruszcie można piec tylko to, co będzie szybko gotowe. Do potraw mięsnych, tłustych lepiej używać aluminiowych, karbowanych i dziurkowanych tacek, które ułatwiają swobodne krążenie gorącego powietrza i nie pozwalają tłuszczowi skapywać. Spalający się w ogniu tłuszcz może powodować wydzielanie szkodliwych związków chemicznych, np. działających rakotwórczo nadtlenków lipidowych.

***

Przepisy na kurczaka z grilla:

IMBIROWE UDKA

Składniki: udka lub podudzia, świeży imbir, sok z cytryny, czosnek, oliwa, śliwki, brzoskwinie, sól, pieprz.

Przygotowanie: Kłącze imbiru opłukać, obrać, zetrzeć na tarce jarzynowej z dużymi otworami. Dodać sok z cytryny, roztarte z solą ząbki czosnku, oliwę i pieprz. Dokładnie wymieszać. Mięso opłukać, starannie osuszyć papierowym ręcznikiem, posmarować gotową marynatą, ułożyć w naczyniu, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej 30 minut. Następnie udka osączyć z marynaty, ułożyć na tackach i położyć na ruszcie. Grillować około 40 minut z obu stron. Po pół godzinie pieczenia obok mięsa położyć na ruszcie owoce i skropić je resztą marynaty.

KURCZAK NA OSTRO

Składniki: piersi kurczaka, oliwa, ostra papryka, słodka papryka, czosnek granulowany, pieprz cayenne, sól, 2 łyżki miodu, 2 łyżki sosu sojowego.

Przygotowanie: Składniki marynaty wymieszać w miseczce. Kurczaka pokroić na mniejsze części, obtoczyć w marynacie i odstawić na kilka godzin. Grillować na tacce z obu stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki