Podsumowanie pierwszego dnia

Materiał informacyjny Kongresu 590
Udostępnij:
Zielona transformacja energetyczna, dostosowanie polskiej gospodarki do nowych wyzwań związanych z zero emisyjnością, znaczenie silnych instytucji finansowych we wzroście gospodarczym państwa, czy walka z dezinformacją – to kluczowe zagadnienia, które poruszone zostały pierwszego dnia Kongresu 590.

W warszawskim centrum Expo XXI trwa szósta edycja Kongresu 590, czyli jedna z największych imprez gospodarczych w naszym kraju. Tegoroczna odsłona wydarzenia opatrzona została hasłem przewodnim „Nowe możliwości”.

We wtorek wydarzenie zainaugurował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Zaczynamy obrady ważnego kongresu, który ma nie tylko być miejscem spotkań, dyskusji, wymiany poglądów, zawierania biznesowych porozumień, ale przede wszystkim ma być świadectwem siły polskiej gospodarki – mówił.

Wicepremier wyraził nadzieję, że Kongres 590 będzie także impulsem do zacieśnienia współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi Polski.

- Bardzo się cieszę, że takim strategiczny partnerem na kongresie jest Austria, kraj nam historycznie bliski, z którym bardzo chętnie współpracują polskie firmy. Mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu ta współpraca będzie się zacieśniać – zaznaczył.

Podczas otwarcia głos zabrała również minister w rządzie federalnym Austrii Margarete Schramböck, która oświadczyła, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów eksportowych i handlowych Austrii, z większym wolumenem niż Rosja, Ukraina i Turcja razem wzięte.

- To pokazuje, że historycznie współpracujemy bardzo intensywnie, że również w przyszłości chcemy to robić – mówiła.

Po zakończeniu inauguracji na „scenie liderów” pojawili się pierwsi paneliści, którzy wzięli udział w debacie „Nowe możliwości polskiej gospodarki”. Prelegenci skupili się m.in. na tematyce transformacji energetycznej oraz gospodarczych możliwości dostosowania się do nowych wyzwań zielonej transformacji. Przedstawiciele różnych sektorów rodzimej gospodarki i polityki wyjaśnili w jaki sposób w najbliższych dekadach zmienią się zasady na jakich działać będą polskie i światowe rynki energetyczne.

Temat ten był niejako kontynuowany podczas debaty „Wodór i magazynowanie energii”, gdzie eksperci zastanawiali się jakie paliwo zastąpi w najbliższym czasie węgiel i w jaki sposób zabezpieczymy jego odbiór.

Działania niezbędne do zmiany rozkładu sił w rodzimej energetyce omawiane były także podczas panelu „Zielona transformacja: wyzwanie dla nowego, silnego koncernu multienergetycznego”. Paneliści Kongresu 590 wskazali, że odpowiedzią naszego kraju na nowe wyzwania będzie utworzenie w najbliższym czasie multienergetycznego koncernu, który powstanie z fuzji trzech czołowych spółek energetycznych: PKN Orlen, Lotosu i PGNiG.

Z kolei podczas dyskusji „Znaczenie silnych instytucji finansowych we wzroście gospodarczym państwa” eksperci wskazywali, że do owego wzrostu gospodarczego przyczyniają się takie czynności jak włączanie w działania publiczne, racjonalna alokacja kapitału czy prowadzenie akcji kredytowej m.in. w zakresie mieszkalnictwa.

W trakcie Kongresu 590 odbył się również panel pt. „Prawda, czy fałsz? Czyli kto rządzi w Internecie”. Prelegenci w czasie jego trwania dyskutowali na temat dezinformacji, roli tradycyjnych i „nowych mediów”, platform społecznościowych oraz genezy i skutków tzw. fake newsów.

Kongres 590 objęty został honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, który pierwszego dnia osobiście pojawił się na wydarzeniu.

Prezydent przypomniał, że jedno z wydarzeń w ramach Kongresu 590, to odbywające się w Warszawie Forum Ekonomiczne Polska-Austria „Green Future”, w którym uczestniczą prezydenci obu krajów.

- Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich (…) Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost kontaktów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany handlowej i inwestycyjnej stale wzrastał. Jestem przekonany, że w obu naszych krajach i społeczeństwach, i gospodarkach z cała pewnością jest taki potencjał – mówił prezydent.

Materiał oryginalny: Podsumowanie pierwszego dnia - Polska Times

Dodaj ogłoszenie