ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wystawa Kotów w Łodzi.

  Rozwiń
  Podwyżka czynszów w lokalach komunalnych. Łodzianie spotkali...

  Podwyżka czynszów w lokalach komunalnych. Łodzianie spotkali się z prezydent Zdanowską [FOTO,FILM]

  Marcin Bereszczynski

  Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy budynków komunalnych wyszli niezadowoleni z spotkania z władzami Łodzi. Rozmowy trwały prawie dwie godziny, ale łodzianie nie przekonali
  1/20
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy budynków komunalnych wyszli niezadowoleni z spotkania z władzami Łodzi. Rozmowy trwały prawie dwie godziny, ale łodzianie nie przekonali prezydent Hanny Zdanowskiej, żeby wycofała się z drastycznych podwyżek czynszu ©Krzysztof Szymczak

  Łodzianie protestujący przeciwko podwyżce czynszów w mieszkaniach komunalnych spotkali się z prezydent Łodzi. Wyszli od niej niezadowoleni.
  Władze Łodzi nie ugięły się przed protestem przeciwko podwyżce czynszu. Spotkanie mieszkańców z prezydent Hanną Zdanowską nie zatrzymało wzrostu stawek czynszu. Kolejne spotkanie ma odbyć się za dwa tygodnie. Łodzianie grożą, że jeśli wtedy nie zapadnie decyzja o obniżeniu opłat, to storpedują obrady Rady Miejskiej, które są zaplanowane dzień później. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu obrady radnych trzeba było przerwać, bo zagłuszył je protest przeciwników podwyżek.

  Mieszkańcy protestujący przeciwko podwyżkom żądali spotkania z prezydent Łodzi od dwóch miesięcy.
  Wymusili spotkanie w ubiegłym tygodniu, gdy chcieli przenieść protest na dworzec Łódź Fabryczna, gdzie Hanna Zdanowska czekała na delegację Międzynarodowego Biura Wystaw, która przyjechała sprawdzić stan przygotowań Łodzi do kandydowania o organizację Expo 2022. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w magistracie. Do rozmów zaproszono 10 mieszkańców. Kilkudziesięciu zostało za drzwiami i czekało prawie dwie godziny na zakończenie spotkania. Na rozmowy o czynszach nie wpuszczono mediów. Protestujący wyszli ze spotkania zawiedzeni i niezadowoleni z jego przebiegu.
  - Kto ma pieniądze, niech wykupuje mieszkania. Kto ich nie ma, niech się wyprowadzi - takie wnioski ze spotkania przekazał protestujący Mariusz Zieliński. - Zostaliśmy sprowadzeni do poziomu żebraków, chociaż czynsz płacimy całe życie. Rozumiem, że miasto musi dokładać do lotniska, ale nie naszym kosztem. Usłyszeliśmy, że mamy przekonywać mieszkańców do wykupu mieszkań, ale przecież większości na to nie stać. Nie dostaną kredytów.

  Piotr Nowakowski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Obrony Praw Lokatorów proponował władzom miasta, aby podwyżkę wprowadzać stopniowo.

  Czytaj:Podwyżka czynszów w Łodzi. Mieszkańcy protestowali podczas sesji rady miejskiej

  - Czynsz wzrasta o 40 proc. Proponowaliśmy, aby co roku rósł o 10 proc., żeby podwyżka nie była aż tak drastyczna. Nie było zgody władz miasta - mówi Piotr Nowakowski. - Nie wiem, jakie będą nasze dalsze kroki. Mamy dwa tygodnie, aby zastanowić się nad tym.

  - Zrobimy awanturę na sesji Rady Miejskiej, jeśli władze nie obniżą czynszów - zapowiedziała Maria Skorupińska, lokatorka kamienicy przy Próchnika 15.

  Przypomnijmy, że stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych wzrośnie od maja z 7,03 zł do 9 zł za 1 mkw. Łodzianie narzekają, że nie będzie ich stać na tak wysokie opłaty. Władze miasta zaproponowały, aby osoby z niskimi dochodami starały się o dodatki mieszkaniowe. Proponowano wykup mieszkań za połowę ich wartości. Przeprowadzony zostanie audyt wad technicznych budynków, co może spowodować wprowadzenie bonifikat w stawce bazowej czynszu. Będzie też audyt energetyczny, aby zmniejszyć moc zamówieniową do bloków na Janowie.

  - Szacujemy, że moc zamówieniową można zmniejszyć nawet o 40 proc. To oznacza mniejsze opłaty o złotówkę za metr - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.


  Czytaj:Podwyżka czynszu w Łodzi. Mieszkańcy Janowa i Olechowa protestują [ZDJĘCIA]

  Wiceprezydent wyszedł ze spotkania z zupełnie innymi wnioskami, niż protestujący. Stwierdził, że łodzianie zrozumieli, dlaczego są podwyżki.

  - Rozumiemy potrzeby mieszkańców. Mam wrażenie, że oni zrozumieli nas - powiedział Krzysztof Piątkowski. - Powrót do niższych stawek nie jest możliwy, bo potrzebne są pieniądze, aby zasób mieszkaniowy nie ulegał dalszej dewastacji. Mamy świadomość, że budynki są zaniedbane od dzisiątków lat. Budynki budowano na podmokłych terenach, niezgodnie ze sztuką budowlaną. Podwyżka czynszów jest konieczna. Nie było jej od pięciu lat.

  Wiceprezydent zwrócił uwagę, że w zasobie komunalnych mieszkały dawniej wieloosobowe rodziny. - Obecnie w lokalach o powierzchni 80 mkw. mieszkają samotne osoby i nie stać ich na czynsz. W trakcie rewitalizacji utworzymy mniejsze mieszkania i będzie można zamienić duże lokale na małe - zaproponował Piątkowski.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniecznie wprowadzić stawki rynkowe. Od tego -20% za grzyba. koniec dyskusji.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEDY REMONT ROKICINSKIEJ W ANDRZEJOWIE?

  panna lodzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  tanczaca na stole ogarnij sie...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak bedziecie w centrum Łodzi.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobtze

  Wam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Tak glosowaliscie to tak macie. Liczyliscie na darmoche to teraz wyjcie
  Myślcie przy urnach zamiast liczyć na cud

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klocki zamiast bramy

  Ludzie oszukani czynszami (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  Wkrótce Hanka za murem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lokatorzy naiwniacy i cwaniaki z um...

  Z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  myśleliście,że coś ugracie? baaardzo naiwni jesteście... ktoś w końcu musi zapłacić za te fanaberie Hanki i jej świty. I tym kimś zostaliście Wy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tą panią M.S. z Próchnika 15

  Tor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  Powinien przebadać lekarz o to nie jeden. Za słowa które wypowiedziała co zrobi na sesji RM powinna przesłuchać Policja.
  Wykupujcie mieszkania albo idźcie do mniejszych lokali na które Was będzie...rozwiń całość

  Powinien przebadać lekarz o to nie jeden. Za słowa które wypowiedziała co zrobi na sesji RM powinna przesłuchać Policja.
  Wykupujcie mieszkania albo idźcie do mniejszych lokali na które Was będzie stać. Dostaliście mieszkania wyremontowane na Próchnika 15
  za friko a tylko umiecie pisać petycje. Samochodu wasze które parkujecie niszczą podwórko i elewację. Smród spalin muszą wąchać wszyscy o poranku. Tylko umiecie gardłować cwaniaczki więc płacić i płakać albo tak jak już napisałem do mniejszego lokalu np na ulicę Wschodnią, Abramowskiego itp :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo to to miasto

  andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Doprowadza mieszkaniców do chorób psychicznych, bezrobocie najwieksze , stawki najniższe , wc na podwrókach , piece na wegiel w mieszkaniach, wymagania płacowe nieadekwatne do standardu , wiec...rozwiń całość

  Doprowadza mieszkaniców do chorób psychicznych, bezrobocie najwieksze , stawki najniższe , wc na podwrókach , piece na wegiel w mieszkaniach, wymagania płacowe nieadekwatne do standardu , wiec ludzie warują, taka jest kolej rzeczy i lekarzy nie starczy by ich wszystkich przebadac. Lodz miasto niewolnikówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  AKCJA ZA MUR PREZYDENT

  KLĘCZON (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  PRZY HORTEKSIE AKCJA ZA MUR W NIEDZIELE TYLKO BĄDŹCIE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co na to p.ZDAOWSKA

  02 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  za murem za murem płacić płacić nie dyskutować kredyty prawie 3 miliardy a oni nie chcą płacić WZ wam dałam Dworzec też to nie dyskutować i płacić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja się zgłaszam po wykup

  sabcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  dlaczego mnie nie chce nikt zaoferować mieszkania za pół ceny?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chętnie się zamienię z tym państwem

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Wynajmuję mieszkanie na rynku za stawkę 2 razy taką jak oni płacić będą po podwyżce. Od ręki wynajmę każde mieszkanie od miasta


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  mag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jak cię stać to płać inna możliwość weż kredyt i sobie kup

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny