Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się jedzeniem po świętach. Co jest w społecznych lodówkach?

Anna Gronczewska
Po świętach w wielu domach zostało niepotrzebna żywność. Oblicza się, że nawet 40 procent Polaków wyrzuca jedzenie. A przecież można się podzielić nim z potrzebującymi.

Temu służą między innymi lodówki społeczne. Tylko w Łodzi jest ich kilkanaście. Jedna z nich znajduje się przy ul. Rysowniczej na Bałutach, koło kościoła św. Michała Archanioła. W lodówce jednak leży tylko kilka podgniłych sałat i pół słoika zupy. Obok w pudełku widać podgniłe warzywa. Ale właśnie do lodówki podeszła kobieta około sześćdziesiątki, która niosła pudełko i wypchaną reklamówkę.

- Mieszkam niedaleko, słyszałem o tej lodówce – tłumaczy Barbara, łódzka nauczycielka. - Po świętach zostało mi sporo jedzenie. Synowa się odchudza, córka jest na diecie pudełkowej. Przyniosłam zupę grzybową, łazanki. Smażonego karpia, a także ciasta. Może komuś to się przypada. Wokół jest tyle biedy, ludziom się coraz gorzej żyje. Zwłaszcza tu na Bałutach.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Miasto Łódź apelują wspólnie do wszystkich łodzian i zachęcają do tego, by w trwającym obecnie świąteczno-noworocznym okresie nie wyrzucać jedzenia do śmietnika. Jeśli więc ktoś zorientował się po świątecznym ucztowaniu, że upiekł, ugotował lub też zakupił zbyt dużo kulinarnych pyszności, których nie zdołał zjeść w trakcie trzech dni Bożego Narodzenia, może podzielić się nimi w prosty sposób z innymi za pośrednictwem lodówek społecznych oraz jadłodzielni.

- Z naszych obserwacji na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy wynika, że potrzebujących korzystających ze wsparcia w postaci lodówek społecznych przybywa – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora MOPS w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Przyczyną jest niewątpliwie inflacja i rosnące w ogromnym tempie ceny wielu produktów spożywczych. Jeszcze do niedawna lodówka potrafiła stać wypełniona przez pół dnia, a czasami nawet dłużej. Teraz jedzenie potrafi zniknąć z niej w ciągu zaledwie pół godziny. Jeśli więc mamy tylko taką możliwość, nie czekajmy aż nadmiar przygotowanych, świątecznych potraw popsuje się, tylko zawczasu podzielmy się nimi z tymi, którzy chętnie z nich skorzystają. Gorąco do tego zachęcamy.

Na terenie Łodzi działa obecnie 16 lodówek społecznych – w tym dwie miejskie: przy głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a oraz w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30 (ta druga została uruchomiona tuż przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia). Obie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe czternaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie

Lokalizacja lodówek społecznych:
•  Kilińskiego 102/102a (przy głównej siedzibie łódzkiego MOPS)
• ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN), 
• ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej), 
• ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta), 
• ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej), 
• ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt), 
• ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN), 
• ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła), 
• pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali), 
• ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza), 
• ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego), 
• ul. Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu) 
• ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła).
• l. Grota-Roweckiego 30

Co dzieje się w kamienicy przy ul. Przybyszewskiego 19 w Łodzi?

W kamienicy przy Przybyszewskiego cześć mieszkań nie ma ogrz...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki