MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się jedzeniem ze świątecznego stołu. Nie wyrzucaj jedzenia po świętach, przekaż tym którzy go potrzebują

Alicja Zboińska
Niezjedzone świąteczne potrawy można podarować bezdomnym
Niezjedzone świąteczne potrawy można podarować bezdomnym Wojciech Wojtkielewicz
Niezjedzone potrawy ze świątecznego stołu nie muszą już trafiać do koszy na śmieci. Można je podarować osobom bezdomnym. W Łodzi i regionie świąteczne dania można oddać w osiem miejsc.

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Pomóc można na kilka sposobów: przekazując gotowe posiłki potrzebującym lub odebrać je od darczyńców i dostarczyć do jadłodajni.

- Od 22 grudnia na stronie podzielmysie.pl będzie dostępny formularz dla tych, którzy chcą przekazać jedzenie, a nie mają możliwości dostarczenia go samemu - mówi Maria Skołożyńska, pomysłodawczyni akcji. - Można tutaj także znaleźć formularz dla kandydatów dla kierowców, którzy odbiorą jedzenie od darczyńców i zawiozą je potrzebującym. Są tam także dostępne adresy tych jadłodajni i instytucji, które odebraną żywność przekażą potrzebującym. To opcja dla tych, którzy chcą sami dostarczyć jedzenie.
Na świąteczne dania czekają m.in. podopieczni bełchatowskiego Monaru. Ośrodek wspiera 45 osób, w tym dziesięć kobiet.

- Wigilię i pozostałe potrawy świąteczne przygotowujemy sami - mówi Justyna Kępa, pracownica ośrodka. - Chętnie jednak przyjmiemy jedzenie od darczyńców, zarówno pierogi, sałatki jak i cista czy inne potrawy. Ważne, by były jeszcze dobre do spożycia, mogą być np. zamrożone. U nas nic się nie zmarnuje. Dobrze jest się dzielić w święta.

Na liście jadłodajni jest także stowarzyszenie Centrum Pomocy "Panaceum" z Radomska. Pod jego opieką jest nawet 250 bezdomnych.

- Kolację wigilijną organizujemy w każdej naszej placówce - mówi Remigiusz Staniszewski, prezes "Panaceum". - Jeśli ktoś zdecyduje się nam podarować jedzenie, to będzie to miły dodatek.

W Łodzi na niezjedzone potrawy czekają w Jadłodzielniach Foodsharing (przy ul. POW 5 oraz Wólczańskiej 108), a także w schronisku dla bezdomnych mężczyzn i jego świetlicy (ul. Nowe Sady 17, al. Piłsudskiego 119), Polskim Komitecie pomocy Społecznej (ul. Szpitalna 12) oraz Inicjatywie karmiących bezdomnych na ulicach Łodzi (ul. Wschodnia 32).

Przedstawiciele organizacji pomagających bezdomnym liczą na to, że prowadzona od 2015 roku akcja zyska na popularności i przyłączy się do niej więcej osób. Ciągle bowiem odzew nie jest zbyt duży.

To nie wszystko. Twórcy akcji porozumieli się także z właścicielami piekarni Putka. Jeśli w poszczególnych piekarniach nie uda się sprzedać całego towaru, to pracownicy po zamknięciu punktów sami odwiozą go potrzebującym.

- Działamy we wszystkich województwach, współpracujemy z 98 punktami w całym kraju - mówi Maria Skołożyńska. - Od miesiąca działamy w ramach fundacji, mamy nadzieję, że nam się dotrzeć do większej liczby potrzebujących. Akcję prowadzimy także przed świętami wielkanocnymi, ale w tym roku nie było zbyt wielu chętnych do pomocy. Święta wypadły bowiem blisko majówki i wiele osób zdecydowało się na wyjazd.

Pełna lista miejsc, do których można dostarczyć jedzenie jest dostępna na stronie podzielmysie.pl. Tam także można znaleźć dni i godziny, w których jedzenie jest odbierane. Nie wszystkie organizacje są bowiem otwarte w Wigilię i pierwszy dzień świąt.

Tu można znaleźć adresy i godziny otwarcia jadłodajni przyjmujących świąteczne potrawy.

Spis jadłodajni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki