Kolorowe pół podziemne pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów pojawiły się w spółdzielni Zagrodniki na Retkini. Pojemniki wraz z aranżacją terenu wokół nich kosztują od 40 do 45 tys. zł. W przyszłości mają być podświetlone i monitorowane.
- Na naszym osiedlu wykonano dwanaście zestawów pojemników pół-podziemnych oraz jeden zestaw pojemników na ziemnych (konieczne zastosowanie z uwagi na kolizję mediów w gruncie) - informuje w odpowiedzi na nasze zapytanie Aleksandra Kubiak, zastępca prezesa do spraw eksploatacyjno-administracyjnych spółdzielni Zagrodniki.
Pergole były jak wc i noclegownia
Nowe punkty do selektywnej zbiórki odpadów są nie tylko estetyczniejsze niż murowane pergole z daszkiem z blachy falistej. Rozwiązują problemy z którymi zgłaszali się do administracji osiedla mieszkańcy. Ograniczają dostęp do odpadów komunalnych osobom bezdomnym, które często przeszukując pojemniki ze śmieciami w poszukiwaniu puszek i makulatury rozrzucali śmieci, załatwiali w pergoli swoje potrzeby fizjologiczne, a ponad to wykorzystywali ją jako noclegownię. Ograniczyły również możliwości „podrzucania” nieczystości przez osoby spoza osiedla, które zamiast wywieźć stare opony lub lodówki do dedykowanych punktów odbioru takich surowców podwozili je pod pergolę.
- Koszt całkowity pojedynczej inwestycji zależny jest od zakresu prac z nią związanych (wielkość utwardzenia terenu wokół inwestycji, liczba dojść do pojemników, połączenie inwestycji z istniejącymi ciągami pieszymi, aby zapewnić jak najlepszy dostęp mieszkańcom), rodzajem oraz wielkością samych pojemników i oscyluje w granicach 40-45 tys. zł plus wspomniane koszty związane z pracami budowlanymi - dodaje zastępca prezesa spółdzielni Zagrodniki.
Tam gdzie pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów już stoją od dłuższego czasu okazuje się, że można zmniejszyć wydatki związane z konserwacją, naprawą oraz wymianą tradycyjnych pojemników na odpady komunalne. Mniej jest również incydentów związanych z podpaleniami pergol, a w szczególności pojemników z papierem oraz tworzywami sztucznymi.
Będzie podświetlenie i monitoring
Założeniem Spółdzielni Mieszkaniowej „Zagrodniki” jest dokonanie montażu takich pojemników na całym osiedlu. Pozostało jeszcze jedenaście klasycznych pergol, które spółdzielnia będzie chciała w przyszłych latach zmodernizować o ile infrastruktura techniczna na powierzchni oraz biegnąca pod ziemią na to pozwoli.
- W planach mamy również dalszą modernizację istniejących już punktów polegającą głównie na montażu hybrydowego oświetlenia oraz bezprzewodowego systemu monitorującego teren wokół inwestycji - dodaje Aleksandra Kubiak.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?