Poglądy urzędników nie mogą decydować przy formalnej ocenie...

  Poglądy urzędników nie mogą decydować przy formalnej ocenie wniosku

  Błażej Lenkowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W ramach projektów zgłoszonych do realizacji w procedurze budżetu obywatelskiego znalazł się pomysł Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk utworzenia w Łodzi punktu konsultacyjnego edukacji seksualnej.
  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)

  Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu) ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Jak każdy ze zgłoszonych projektów musiał on przejść przez tzw. ocenę formalną. Dokonał jej Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi odrzucając wniosek i argumentując swoją decyzję kontrowersjami, jakie ponoć mogłaby wywołać jego realizacja w łódzkim środowisku oraz nazywając ten pomysł "mało dyplomatycznym rozwiązaniem".

  Niezależnie od faktu czy projekt ten jest dobrze napisany, sensownie skonstruowany pod względem budżetu itd. (tego nie wiem), odrzucenie go z taką argumentacją jest po prostu skandalem. Poglądy urzędników nie mogą decydować w takich przypadkach, szczególnie jeśli mówimy o ocenie formalnej wniosku!

  Przecinek decyduje


  Tzw. ocena formalna aplikacji i wniosków we wszelkich procedurach jest od lat polem problemów i nadużyć. Media raz po raz donoszą o odrzucaniu firm z przetargów przy ocenie formalnej na podstawie przysłowiowego już braku przecinka w aplikacji. Z błahych powodów odrzucane są często świetne projekty zgłaszane w ramach projektów unijnych, aplikacji o granty dla organizacji pozarządowych i wielu innych sytuacjach, które dotykają nas wszystkich.

  Jest zupełnie nieracjonalne, że wniosek dobry merytorycznie, nie ma nawet szans na ocenę, ponieważ ktoś pomylił się o kilkanaście groszy przy sumowaniu budżetu. Logiczne byłoby umożliwić poprawienie po prostu takich błędów.

  Gorzej niż średnia

  Przyznać należy, że sytuacja w Wydziale Zdrowia UMŁ jest kuriozalna nawet tym kiepskim tle. Oczywiście powodów takiego działania urzędników, pracowników instytucji oceniających aplikacje jest zapewne wiele. Przede wszystkim lenistwo i próba dotrzymania terminów publikacji wyników konkursu. Im więcej wniosków idzie do oceny merytorycznej, tym większe ryzyko naruszenia wyznaczonego terminu ogłoszenia wyników konkursu, za co jednostka oceniająca może zebrać przysłowiowe "cięgi".

  Ale to nie jedyny powód. Wnioski z powodów formalnych są odrzucane również ze względów światopoglądowych, gustu urzędnika czy chęci "przepchnięcia" konkurencyjnych aplikacji. Niestety, procedura oceny formalnej jest często daleka od obiektywizmu.

  A można przecież ten proces usprawnić. Jakiś czas temu dokonało tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dzięki wprowadzeniu elektronicznych formularzy wniosków wyeliminowało problemy odrzucania aplikacji z powodu nieczytelnego podpisu czy prostych błędów rachunkowych. Tam najpierw oceniany jest projekt pod względem merytorycznym, a jeśli okazuje się ciekawy - organizacja dosyła odpowiednie dokumenty.

  Awantura o punkt konsultacyjny edukacji seksualnej zgłoszony przez Fundację Spunk ma pozytywny finał. Dzięki interwencji radnych m.in. Pawła Bliźniuka, projekt został ostatecznie zaopiniowany pozytywnie.

  A jednak umiemy

  To dobra wiadomość z punktu widzenia uczciwości w prowadzeniu procedur przez miasto. Ale nie tylko. Łódź dzięki niedawnej decyzji Rady Miejskiej stanęła w awangardzie nowoczesnego podejścia do edukacji seksualnej i miasto samo sfinansowało w roku 2012 serię lekcji edukacji seksualnej w szkołach, zadania niezwykle ważnego w kształtowaniu postaw wobec seksu, wiedzy na ten temat, pokazywania zagrożeń, uczenia o antykoncepcji, konsekwencji prawnych wobec aborcji, tolerancji wobec osób o innej orientacji seksualnej.

  Stan wiedzy młodych ludzi na temat seksualności jest wciąż zastraszająco mały, kształtowany głównie przez media, plotki i Internet - świetnie opowiadają o tym Anna Jurek i Aleksandra Dulas, które prowadziły takie lekcje w szkołach. Decyzja o wprowadzeniu lekcji edukacji seksualnej w szkół to był również świetny ruch wizerunkowy, dzięki któremu Łódź znalazła się w tytułach ogólnopolskich mediów jako miasto nowoczesne, otwarte i po prostu mądre.

  Jakże inny przekaz niż ten, z którym nasze miasto tak często się boryka. Warto ten kierunek utrzymać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "świetny projekt" ?

  pok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Merytorycznie: dokładnie na poziomie identycznym jak nazwa Fundacji !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Redaktorze - problem z pamięcią?

  teofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  A z jakich to powodów unieważniono konkurs tzw. edukacji seksualnej, który wygrało łoddzkie Centrum Służby Rodzinie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo