MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na lato 2024. Kiedy wrócą upały. Prognoza pogody na lipiec i sierpień. Długoterminowa prognoza pogody na wakacje 4.07.2024

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października.
Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października. IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentował prognozę pogody na lipiec i sierpień. Jaka będzie pogoda w wakacje? Prognoza meteorologów dotyczy również września i października. Sprawdź najnowszą prognozę długoterminową dla Polski.

Pogoda na lato 2024. Prognoza pogody na lipiec i sierpień 2024. Sprawdź!

Połowa czerwca była wyjątkowo chłodna w Polsce to na południu Europy trwa fala upałów. 12 czerwca w Grecji wprowadzono szereg ograniczeń mających na celu zadbanie o zdrowie mieszkańców oraz turystów. W tym kraju upały wynosiły w połowie czerwca ponad 40 stopni Celsjusza.

Według prognoza pierwszych upałów tego lata należy w Polsce spodziewać się na początku drugiej połowy czerwca. Termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza.

Susza i wysokie temperatury w Polsce

Za nami ekstremalnie ciepły i suchy maj. Średnia temperatura była o 2,7 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Najwyższą wartość temperatury powietrza w maju odnotowano 24 maja w Kozienicach. Było to 29,3°C. Tegoroczny maj był najbardziej suchym miesiącem w XXI wieku. Choć występowały opady miały one charakter gwałtowny i lokalny. Ponad to wysoka temperatura powoduje zwiększone parowanie.

Klimatyczny bilans wodny w maju w całym kraju przyjmował wartości ujemne oraz odznaczał się wyraźnym południkowym zróżnicowaniem przestrzennym. - informuje komunikat IMGW.

Jaka będzie prognoza pogody na lato?

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na lipiec 2024 - październik 2024 r.

Prognoza na lipiec i sierpień[/a]
Według prognoz pogody na wakacje w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
[b]Prognoza pogody na wrzesień

Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy, zaś miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.

Długoterminowa prognoza pogody na październik 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Długoterminowa prognoza pogody na wakacje 2024

Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października.

Pogoda na lato 2024. Kiedy wrócą upały. Prognoza pogody na l...

UWAGA! Aby poprawnie zinterpretować przedstawianą prognozę oraz zrozumieć pojęcia „poniżej normy”. „w normie” i „powyżej normy”. prosimy zapoznać się z Często Zadawanymi Pytaniami (FAQ).

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić?
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki