Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na luty. Wracają silne mrozy! Długoterminowa prognoza pogody na luty 4.02.2021

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Z raportu Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej wynikało, że zdecydowanego spadku temperatury mogliśmy się spodziewać w połowie stycznia 2021 i tak się stało. A teraz - mimo odwilży - może wrócić słynna "Bestia ze Wschodu", która przyniesie równie niskie masy powietrza znad Syberii.CZYTAJ DALEJ >>>>
Z raportu Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej wynikało, że zdecydowanego spadku temperatury mogliśmy się spodziewać w połowie stycznia 2021 i tak się stało. A teraz - mimo odwilży - może wrócić słynna "Bestia ze Wschodu", która przyniesie równie niskie masy powietrza znad Syberii.CZYTAJ DALEJ >>>>
Wraca zima, wracają mrozy. Długoterminowa prognoza pogody na luty. W województwie łódzkim zima postanowiła nie odpuszczać. Do tego stopnia, że prognozy pogody wieszczą, że na początku lutego temperatury mogą spaść nawet do 30 stopni poniżej zera.

Wszystko wskazuje na to, że siarczysty mróz wróci do Polski lutym. Czy będzie śnieg? Długoterminowa prognoza pogody na luty

Z raportu Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej wynika, że zdecydowanego spadku temperatury mogliśmy się spodziewać w połowie stycznia 2021 i tak się stało. A wkrótce - mimo temperatur oscylujacych w okolicy zera stopni - może wrócić słynna następca słynnej "Bestia ze Wschodu", która przyniesie równie niskie, arktyczne masy powietrza - głównie znad Syberii.

Oczywiście prognozy to zawsze symulacje, zazwyczaj komputerowe, ale niektórzy analitycy zjawisk w światowej i też naszej europejskiej aurze, znowu twierdzą, że główny strumień zimnego powietrza związanego z arktycznymi masami powietrza, który napływa z Syberii, będzie przesunięty na wschód, głównie nad Ukrainę i Białoruś - i to już na początku lutego.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych miejscach Polski podczas pierwszego ataku "Bestii ze wschodu" temperatury w niektórych miejscach kraju - na przykład w naszym "biegunie zimna" temperatura spadała tej zimy nawet poniżej minus 30 stopni Celsjusza, a Łodzi minus 21... Ale w najbliższych tygodniach może być podobnie...

Ale też w Polsce ponownie może solidnie przymrozić - na co wskazują modele prognoz meteorologicznych.

Na przykład Marek Kuczera, naukowiec zajmujący się fizyką zmian atmosfery na Uniwersytecie Karola w Pradze, wieszczy, że właśnie u nas to nie koniec trzaskających mrozów i "Bestia" wraca...

A kto ją obudził - według tego naukowca i wielu innych - paradoksalnie - ocieplenie klimatu, czyli wzrosty temperatur w Arktyce, które powodują, że zmieniły się zimne prądy morskie na północnym Atlantyku wynikając e z topnienia lodowców. A to... "wypycha" masy arktycznego powietrza między innymi do Europy, ale nawet do krajów dotąd o klimacie tropikalnym.

PROGNOZA POGODY 16-17 STYCZNIA

Ale ostatnie opady śniegu, a nawet mrozy, a obecna odwilż niektórych cieszy (dzieci może mniej)… Wreszcie rolnicy nie muszą się martwić o stan ozimin, bo styczniowa pogoda jest taka, jak być powinna o tej porze roku. Rośliny weszły w fazę zimowego spoczynku, śnieg chroni je przed mrozem. Jednak nawet spore opady nie gwarantują, że susza nie powróci, choż dla niż akurat akurat odwilż jest wskazania.

- Stan moich upraw jest bardzo dobry - twierdzi rolnik Grzegorz Drewczyński- Nareszcie jest tak, jak być powinno na początku stycznia. Pola przykrył śnieg, jest dosyć chłodno, rośliny mogą odpoczywać.

Kolejny rolnik, czyli Juliusz Młodecki dodaje: - Całe szczęście, że na polach jest śnieg. Warunki pogodowe są bardzo dobre. Uprawy mogą się zahartować. Dlatego teraz jest się z czego cieszyć. Co prawda mogłoby spaść jeszcze więcej śniegu, bo podobno w drugiej połowie stycznia możemy spodziewać się większych mrozów, więc przydałaby się nawet półmetrowa warstwa białego puchu na polach.

Rolnicy przypominają, że w poprzednich latach był spory problem związany z tym, że zimy były zbyt ciepłe i bezśnieżne. To sprawiało, iż rośliny uprawne nie miały dobrych warunków do odpowiedniego odpoczynku. Bywało, że wegetacja zaledwie trochę spowalniała, a rośliny, które nie zdążyły się zahartować, niszczył tzw. suchy mróz. W dodatku spadek temperatury następował nagle i często dochodziło do wymarznięcia ozimin, nawet odmian o wysokiej mrozoodporności. Straty często powiększał zimny wiatr, bo podczas bezśnieżnych zim rośliny były pozbawione okrywy.

Śnieg pozwala się ziemi napić…

Dr inż. Bogdan Bąk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno - Przyrodniczego uważa, że nocne spadki temperatur poniżej zera sprawią, że śnieg poleży co najmniej do 17 stycznia. Potem możliwa jest odwilż.
Z kolei Grzegorz Drewczyński zwraca uwagę, że śnieg na polach jest zbawienny dla upraw także z innego powodu. Bo gleba pod śniegiem (także tym topniejącym) równomiernie i systematycznie nasiąka wilgocią. - Mam nadzieję, że dzięki takiej zimie przybędzie wody w glebie – dodaje.

PROGNOZA POGODY: Susza i tak może powrócić

W poprzednich latach wiosną powracała susza rolnicza. Gospodarze mają nadzieję, że tym razem - jeśli śniegu będzie więcej - uprawom nie zabraknie wilgoci.

- Niestety nawet leżący na polach śnieg nie daje pewności, że wiosną susza nie powróci - uważa Marek Radzimierski z ośrodka doradztwa rolniczego. - Nie zapominajmy, że istotny jest nie tylko rozkład opadów, ale i temperatur. A zimy są generalnie cieplejsze niż kiedyś, więc i parowanie jest szybsze.

Podkreśla, że ta zima była teraz dość łagodna, a poprzedziła ją długa jesień, bo jeszcze pod koniec grudnia - choć była już astronomiczna zima - pogoda była raczej jesienna. - A to sprzyjało większej presji niektórych chorób i szkodników atakujących uprawy - twierdzi Marek Radzimierski. - Pomimo tego, że na niektórych roślinach widoczne są drobne uszkodzenia liści, to nie ma problemu, bo korzenie powinny być zdrowe.

Rolnicy potwierdzają, że oziminy posiane we wcześniejszych terminach miały dużo czasu na rozkrzewienie się, ale niektóre wyrosły aż za bardzo i potrzebne były dodatkowe zabiegi.

Z powodu opóźniającej się zimy (od kilku lat w grudniu nie widać jej na polach) niejeden gospodarz przesuwa terminy siewów. - Pszenicę posiałem pod koniec października (bo czekałem na materiał siewny ), ale wygląda ładnie - dodał Drewczyński.

Czy warunki pogodowe będą miały wpływ na ceny żywności?

Generalnie ceny rosną na całym świecie i u nas też, tym bardziej, że z powodu pandemii, ale również anomalii pogodowych (na przykład śnieżyc w Hiszpanii, gdzie hurtowo produkuje się wiele owoców i warzyw, na przykład pomidorów) dla rolników koszty produkcji rosną.

A widać to choćby na rynkach i czuć w naszych portfelach…

Zobacz również:

Sanatorium miłości. Iwona i Gerard o seksie w dojrzałym wieku: Wciąż mamy "okres godowy"

Lata osiemdziesiąte: Historia Łodzi na starych zdjęciach z lat 80. Łódź w latach 80 XX wieku na zdjęciach Dziennika Łódzkiego

TOP15 najtańszych domów w województwie łódzkim. Za cenę kawalerki można zamieszkać poza miastem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki