MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Antoniego Szrama, wyjątkowego łodzianina. Antoni Szram został pochowany na cmentarzu na Dołach

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w środę pożegnaliśmy zmarłego przed tygodniem Antoniego Szrama - niezwykłego łodzianina, któremu Łódź wyjątkowo wiele zawdzięcza. Miał 78 lat.

W ostatniej drodze Antoniego Szrama uczestniczyli przedstawiciele łódzkich instytucji kultury, władz miasta, artyści, rodzina i przyjaciele. Pożegnalne słowa wygłosili wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski oraz Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, który powiedział: - Nie potrafię Cię pożegnać, bo aniołowie są przecież nieśmiertelni.

Antoni Szram urodził się w 1941 roku w Brzeżanach koło Lwowa. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał doktorat z historii sztuki. Od 1964 roku mieszkał i pracował w Łodzi.

Pełnił funkcję konserwatora zabytków miasta Łodzi - m.in. dokonał pierwszego spisu blisko dwustu łódzkich obiektów znajdujących się pod ochroną. To on uświadomił nie tylko łodzianom, że pofabrykancka zabudowa miasta to zabytki. Był pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Miasta Łodzi (od 1975 roku - obecnie Muzeum Miasta Łodzi), także pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Kinematografii, w które przekształcono jeden z działów MHMŁ. Przez wiele lat Antoni Szram był też prezesem oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W 2015 roku Fundacja Ulicy Piotrkowskiej uhonorowała go tytułem Obywatel Szram - Pierwszy Anioł Łodzi. W tym samym roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie sztuki, ochrony i upowszechniania kultury.

Przygotował wiele wystaw, spotkań i wernisaży, był współautorem wielu pozycji literackich dotyczących architektury regionu łódzkiego. Był konsultantem filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, współautorem filmu "Fabryczna twarz Łodzi" (1971 r.). Wspierał artystów, był dobrym duchem Łodzi, jednym z ostatnich przedstawicieli łódzkiej cyganerii.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki