Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Janusza Boissé na Starym Cmentarzu w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]

Marcin Bereszczyński
Pogrzeb Janusza Boissé
Pogrzeb Janusza Boissé Grzegorz Gałasiński
We wtorek o godz. 13.30 na Starym Cmentarzu odbył się pogrzeb Janusza Boissé, wieloletniego nauczyciela I LO i komendanta szczepu im. Traugutta. Natomiast o godz. 12.30 sprzed siedziby I LO przy ul. Więckowskiego wyruszył pochód uczniów, nauczycieli, absolwentów szkoły oraz harcerzy.

Janusz Boissé urodził się 9 stycznia 1932 roku w Tarnopolu. Jego matka Janina była nauczycielką języka polskiego, a ojciec Tadeusz artystą plastykiem, służył w legionach Józefa Piłsudskiego. Rodzina Boissé mieszkała w Touste koło Tarnopola. W 1939 roku ojciec druha Bladego dostał kartę mobilizacyjną. Z frontu nie wrócił. Siedmioletni Janusz z matką mieli zostać wywiezieni do Kazachstanu, ale transport zatrzymał się w Kijowie, a oni osiedli w pobliskiej Zimnej Wodzie. Mieszkali tam do 1942 roku. Później przenieśli się do Piotrkowa (woj. lubelskie). Tam Janusz Boissé ukończył szkołę powszechną i pierwszą klasę gimnazjum w tajnym nauczaniu.

W 1945 r. Janusz Boissé wyjechał do podsieradzkiej Mąki. Maturę zdał w Sieradzu w 1950 r. Musiał podjąć pracę jako niewykwalifikowany nauczyciel w szkołach początkowych w Sieradzu i Woźnikach. W 1952 r. zaczął dwuletnią służbę wojskową. Po jej zakończeniu zdał egzamin na geografię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, którą później włączono do Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1958 r. uzyskał tytuł magistra geografii. Od tego czasu zaczęła się jego przygoda z oświatą. Zanim do tego doszło, ożenił się w 1957 roku.

Na początku Janusz Boissé często zmieniał szkoły, w których pracował. Zaczął od SP nr 125 w Rudzie Pabianickiej, później przez dwa lata uczył w XVIII LO, aż od 1 września 1963 r. związał swoje życie z I LO. Przez pierwsze cztery lata był dyrektorem, a od 1967 r. do końca pracy zawodowej nauczycielem geografii.

Szybko zaangażował się w życie szkoły. Przez lata przygotowywał uczniów do konkursów i olimpiad. Organizował wycieczki i obozy wędrowne. Wymyślił, a później prowadził szkolny kabaret "Kiełbie we łbie". Kabaret występował na scenach całego kraju, a uczestnicy tych wydarzeń zostali ludźmi estrady.

Niezwykle ważną częścią życia Janusza Boissé stało się harcerstwo. Gdy został komendantem Szczepu im. Romualda Traugutta, na pierwszej zbiórce stawiło się kilkanaście osób. Po kilku latach przychodziło już po kilkuset harcerzy. W latach 80. szczep, w którym był komendantem, zrzeszał ponad połowę uczniów "Kopra". Koło geograficzne, które prowadził, przekształcił w Harcerski Klub Turystyczny "Tramp". Organizował niezliczoną liczbę obozów harcerskich. Najczęściej wspominane przez absolwentów stacjonowały w Dolinie Caryńskiego, Nasicznem, Strużnicy i Wenecji.

We wspomnieniach szkolnych druha Bladego można przeczytać, że w dniu wybuchu stanu wojennego pilnował szkoły przed prowokacją ZOMO. Napisał wtedy jedną ze swoich najbardziej znanych piosenek "Droga". Janusz Boissé przeszedł na emeryturę w 1997 r., a w 2000 r. przekazał szczep druhowi Marcinowi Tkaczykowi.

- Moje wspomnienia o profesorze Boissé sięgają czasów, gdy byłam licealistką w innej szkole. Byłam wtedy na obozie w Nasicznem. Wtedy go poznałam - wspomina dyrektor I LO w Łodzi Ewa Wojciechowska. - Później mój syn uczący się w I LO wstąpił do harcerstwa. Pracę w I LO zaczęłam w 1996 r., zanim profesor przeszedł na emeryturę. Dlatego mogę wspominać go jako uczennica, matka ucznia i nauczycielka. Emanowało z niego ciepło, troska i zaangażowanie w życie szkoły. Często mówi się, że szkoła jest drugim domem. Dla niego była pierwszym. Wszystkich uczniów traktował jak swoje dzieci. Wspierał ich, prowadził, kształtował i wprowadzał w dorosłe życie. Jego praca zostanie zapamiętana przez wiele pokoleń.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb Janusza Boissé na Starym Cmentarzu w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki