Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w Słupsku 17.12.2018. Relacja z uroczystości pogrzebowych. Jarosław Kaczyński wzruszony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Alek Radomski
Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w Słupsku - ZDJĘCIA z 17.12.2018 Krzysztof Piotrkowski/Krzysztof Głowinkowski/Mariusz Surowiec
Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w poniedziałek 17 grudnia 2018 roku. O godzinie 11 rozpoczęły się się uroczystości pogrzebowe śp. Jolanty Szczypińskiej. W ostatniej drodze posłance Prawa i Sprawiedliwości towarzyszą najważniejsze osoby w państwie. Jesteśmy na miejscu i dla naszych Czytelników relacjonujemy uroczystości pogrzebowe posłanki PiS. W tym materiale znajdziecie informacje jak przebiegała ceremonia pogrzebowa Jolanty Szczypińskiej. W tym miejscu znajdziecie także zdjęcia oraz materiał wideo z ostatniej drogi posłanki PiS.

POGRZEB JOLANTY SZCZYPIŃSKIEJ W SŁUPSKU. ZDJĘCIA, WIDEO - RELACJA Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH POSŁANKI PIS

Uroczystości pogrzebowe Jolanty Szczypińskiej. Plan dnia: Po porannej mszy świętej o godz. 8 kościół Mariacki w Słupsku zostanie zamknięty. Drzwi do bożnicy otworzą się dopiero przed godziną 11. W tym czasie budynek ma zostać sprawdzony przed pogrzebem Jolanty Szczypińskiej, przez pirotechników i służby.

Ceremonia pogrzebowa Jolanty Szczypińskiej 17 grudnia 2018 będzie miała charakter państwowy, co oznacza, że wezmą w niej udział najważniejsze osoby w kraju. W ostatniej drodze śp. Jolanty Szczypińskiej towarzyszyć mają prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie ze scenariuszem, wystawienie trumny Jolanty Szczypińskiej w kościele przewidziano na godz. 11. Dwadzieścia minut później wprowadzone zostaną poczty sztandarowe, a uczestnicy pogrzebu zasiądą w ławach. Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii i przy asyście honorowej prezydent Andrzej Duda nada Jolancie Szczypińskiej pośmiertnie odznaczenie państwowe. Prezydent Rzeczypospolitej wygłosi też przemówienie okolicznościowe. Msza święta odprawiona zostanie przez biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka. Natomiast homilię wygłosi ks. infułat Dariusz Jastrząb. Po mszy, około godz. 12.35, wspominać posłankę Szczypińską mają premier Morawiecki, następnie prezes Kaczyński i minister Elżbieta Witek.

Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w Słupsku [FOTORELACJA]

Jak przebiegają uroczystości pogrzebowe, możecie śledzić w tym miejscu >>> Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej RELACJA, ZDJĘCIA

Aktualizacja 14.50
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe. Wkrótce podsumowanie oraz nowe zdjęcia i wideo.

Aktualizacja 13.50

Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Jolanty Szczypińskiej na cmentarzu w Słupsku.

Aktualizacja 13.30

Po zakończeniu mszy św. mowę wygłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ze smutkiem żegnał Jolantę Szczypińską, swoją koleżankę, represjonowaną przez władze komunistyczne działaczkę podziemia, a później partii politycznych, najpierw Porozumienia Centrum, później Prawa i Sprawiedliwości, gdzie również pełniła funkcje, a jako posłanka zaangażowana była w pracę służby zdrowia, ale pomoc zwykłym ludziom.

- Jola była wyjątkowo dobrą osobą, także w tym osobistym wymiarze. W tej dobroci potrafiła zdobyć się na bardzo wiele. Przed laty, była wtedy ciężko chora, wychodziła z tej fazy choroby, gdy zadzwoniłem do niej, to była w pociągu i jechała na Mazury do umierającej koleżanki, która prosiła ją o ostatnią rozmową. Potrafiła zrezygnować z leków, których inni nie mogli otrzymać. Ale była też osobą bezrobotną, musiała zbierać grzyby, żeby mieć na życie. Nigdy nie prosiła o pomoc. Przez ostatnie 19 lat była ciężko chora. Śmierć skradała się do niej przez wiele lat, ale potrafiła ciężko pracować. Miała cechę szczególną: mimo tych sytuacji, które większość z ludzi zwaliłaby z nóg, zachowywała radość życia, byłą osobą pełną uśmiechu, pełną gotowości do wspólnej zabawy. I potrafiła być szczęśliwa. W ostatnich tygodniach, kiedy jeszcze mogła rozmawiać, rozmawialiśmy o sprawach ważnych dla Polski. Do końca nie schodziła z posterunku. Była osobą wesołą pełną życia nadziei, a głęboka wiara w Boga, tę nadzieję jej dawała. Po odejściu miała na twarzy uśmiech... Niech odpoczywa w pokoju.

Następnie przemówiła minister Elżbieta Witek:
- Zobacz Jolu, jak nas tutaj wielu - najpierw skierowała swe słowa do przyjaciółki. - Tak pan Bóg wyreżyserował twoje i moje życie, że ostatnie trzy miesiące przeżyłyśmy razem. Ty na łóżku szpitalnym, ja przy twoim łóżku. To były trudne miesiące. Buntu, ale i wiary i nadziei, że te chorobę da się pokonać. Miałaś dwa atrybuty w ręku: telefon, bo zarządzałaś na odległość, i różaniec. Chciałaś żyć. Walczyłaś z determinacją jak w stanie wojennym. Kilkanaście dni przed śmiercią powiedziałaś mi w pochmurny dzień, że widzisz słońce, ogród. Byłaś osobą samotną, ale nigdy nie byłaś sama, bo byliśmy przy tobie. Miałaś proste marzenia, żeby przyjechać do swojego domu do Słupska i wypić filiżankę herbaty. To się nie udało. Chociaż choroba cię pokonała, dałaś się pokonać w sposób piękny. Dałaś mi lekcję pokory. Jolu, wszystko to, co robiłaś przez całe swoje życie, to była dla mnie wielka lekcja. Nie tylko w moim sercu pozostaniesz na zawsze jako Jola uśmiechnięta, radosna, skromna, pomagająca. Dziękuję za twoje życie, że stanęłaś na mojej drodze. Trzy miesiące były dla mnie lekcją życia, ale także lekcją umierania.

Następnie odczytano list kondolencyjny, który przysłał arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.
- Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My jako mur. Bóg jako bramę - napisał, zapewniając że poleca śp. Jolantę Szczypińską Bożemu Miłosierdziu.

Po tym rozpoczęła się uroczystość ostatniego pożegnania.

Aktualizacja 13.15
Dobiegają końca uroczystości w kościele w Słupsku. Wkrótce kolejne wiadomości na temat pogrzebu Jolanty Szczypińskiej >>>>

Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej 17.12.2018 w Słupsku. Relacja z uroczystości pogrzebowych

Aktualizacja 13.00

Aktualizacja 12.46
Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Jolancie Szczypińskiej, posłance na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, działaczce opozycji demokratycznej, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Prezydent RP przekazał Order na ręce Pani Barbary Szczepańskiej, podczas uroczystości pogrzebowych w kościele mariackim w Słupsku.

Po uhonorowaniu Jolanty Szczypińskiej prezydent Andrzej Duda zabrał głos. Zwrócił się do wszystkich przedstawicieli władz państwowych, przyjaciół Jolanty Szczypińskiej, mieszkańców Słupska.

- Przede wszystkim Wielce Szanowna Pani Poseł, Droga Jolu - przemawiał ze wzruszeniem w głosie. - Nie muszę państwu mówić, jaki to jest trudny moment żegnać kogoś, kto z jednej strony był zasłużony dla Polskiego Państwa, dla ludzi, działał na co dzień w sferze polityki, działalności społecznej, ale z drugiej strony strony był także po prostu zwykłym człowiekiem, którego się znało, spotykało na co dzień, z którym dzieliło się troski, razem się pracowało. Była Pani Poseł Jolanta Szczypińska i była po prostu Jola.
Prezydent wspominał, jak powiedział długą historię, odkąd się znało Jolę. Mówił o jej pracy pielęgniarki, o jej działalności w podziemiu, w Solidarności, służbie drugiemu człowiekowi. Za co była prześladowana, zatrzymywana, bita, aresztowana.
- Nigdy się nie ugięła. Zawsze robiła to, co uważała za ważne i potrzebne - mówił prezydent Andrzej Duda. - Zawsze była taka. Do samego końca. Działając tutaj, w Słupsku na Pomorzu wytyczyła taką ścieżkę, którą warto dalej wędrować. Szanowna Pani Poseł, droga Jolu, dziękujemy ci za twoje piękne życie. Życie służby do Rzeczypospolitej, dla drugiego człowieka. Spoczywaj w pokoju.

Aktualizacja 12.15

W pierwszej ławce w kościele w Słupsku, miejsce zajmują m.in.: prezydent z pierwszą damą i Jarosław Kaczyński

Aktualizacja 11.47

Coraz więcej osób na pogrzebie Jolanty Szczypińskiej Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej 17.12.2018 w Słupsku. Relacja z uroczystości pogrzebowych

Aktualizacja 11.27

Na pogrzeb Jolanty Szczypińskiej do Słupska przyjechał Antoni Macierewicz

Aktualizacja 11.15

Na miejscu jest już Anna Zalewska, Minister edukacji narodowej. Najnowsze wydarzenia dotyczące pogrzebu Jolanty Szczypińskiej w tym miejscu >>> Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w Słupsku

Aktualizacja 10.54:

Aktualizacja 9.41 Jarosław Kaczyński o Jolancie Szczypińskiej

POGRZEB JOLANTY SZCZYPIŃSKIEJ - RELACJA Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH NA ŻYWO >>> NAJNOWSZE INFORMACJE, ZDJĘCIA, WIDEO - SPRAWDŹ >>>>>

Aktualizacja godzina: 8.33

Relacja z uroczystości pogrzebowych. Kliknij i sprawdź najnowsze wiadomości dotyczące pogrzeby Jolanty Szczypińskiej w Słupsku >>>> Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej 17.12.2018

Jak udało nam się nieoficnalnie dowiedzieć w pogrzebie mają uczestniczyć Prezydent Andrzej Duda z małżonką, Prezes Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz 80 parlamentarzystów PiS.

W sobotę 8 grudnia w warszawskim szpitalu zmarła Jolanta Szczypińska, słupska posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Chociaż chorowała od dawna, to jednak sobotnia wiadomość o śmierci wieloletniej parlamentarzystki była dużym zaskoczeniem, bo miała zaledwie 61 lat, a wszyscy pamiętali jej pogodę ducha. Ostatni raz w szpitalu, gdzie liderzy PiS zapewnili jej doskonałe warunki, znalazła się w listopadzie. Trafiła tam wskutek komplikacji po zabiegu urologicznym.

Jolanta Szczypińska nie żyje. Zmarła po długiej chorobie - J...

Jolanta Szczypińska odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Andrzeja Dudę

Do niedzieli rozważano, czy z kościoła wyruszy kondukt, czy też żałobnicy na Stary Cmentarz dotrą w kolumnie, w której czoło miały stanowić rządowe samochody. W niedzielę, po spotkaniu organizatorów, czyli kancelarii Sejmu i urzędu wojewódzkiego z przedstawicielami Służby Ochrony Państwa, wybrano opcję przemarszu, który się rozpocznie około godz. 13. Uroczystości przy grobie przewidziano na kwadrans przed godz. 14.

Jolanta Szczypińska nie żyje. Pogrzeb 17.12.2018. Drobna blondynka z uśmiechem na twarzy, której życie właśnie przechodzi do historii

Pogrzeb śp. Jolanty Szczypińskiej, ze względu na jego oficjalny charakter, to jedno z trudniejszych pod względem logistycznym zadań dla miejscowych służb. W Słupsku powołano specjalny zespół, złożony z urzędników i policjantów. Ci ostatni przyznają, że to o wiele większe przedsięwzięcie niż ostatnia wizyta władz państwa przy okazji rozpoczęcia prac nad amerykańską bazą w Redzikowie.

Poniedziałkowe (17.12.2018) uroczystości pogrzebowe Jolanty Szczypińskiej odbędą się w zwartej zabudowie miasta, a nie na jego rogatkach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wzdłuż 2,5-kilometrowej trasy przemarszu sprawdzano niektóre mieszkania i strychy.

Słupskich policjantów w zabezpieczeniu tego wydarzenia wspierać mają Straż Miejska, słuchacze szkoły policji i wojsko. Utrudnienia w Słupsku w związku z pogrzebem Jolanty Szczypińskiej: Wyłączone z ruchu są ulice Łukasiewicza, Nowobramska, Filmowa, Bema, Waryńskiego, Mikołajska, Dominikańska, Mostnika i Murarska, Obrońców Wybrzeża i Lotha.

Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej w Słupsku w poniedziałek 17 grudnia 2018. Utrudnienia na ulicach. Objazdy autobusów miejskich

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A własnym niedbalstwem-"ląduj dziadu", braciszkiem, Putinem, Merkelową, Ryżym, brzozą, przeznaczeniem, głupotą ?

J
Jarun

Jak śmiertelna tzn. że zmarł/a. Ale idiotom podoba się powiedzonko: przegrała ze śmiertelną chorobą! A można wygrać ze śmiertelną chorobą?! Poza tym, przegrała...do ilu punktów? Kretyni.

-

Co za idiota wymyślił powiedzonko "wygrać/przegrać z chorobą'? To niby jakiś mecz czy inna zabawa? Umieranie to poważna sprawa.

K
Ka

bóżnica

świątynia żydowska, miejsce skupiające społeczno-religijną aktywność Żydów, od średniowiecza także siedziba kahału; synagoga; bożnica

Ł
Łukasz z Gdynii Witomino

Ten kościół jest pw. NMP Królowej Różańca Świętego

Ł
Łukasz z Gdynii Witomino

Ten kościół jest pw. NMP Królowej Różańca Świętego

Ł
Łukasz z Gdynii Witomino

Te Deum po łacinie znaczy Ciebie Boga wysławiamy

I
I bendem intelygentem

aha i obowiązkowo: narrrrracja !

G
Gość

Idioci!

s
słupszczanin

A przypadkiem to nie był Hades firma pogrzebowa? na tym filmiku widzialem tę nazwę

g
gdynianin1985

Ciebie Boga wysławiamy...

Ł
Łukasz z Gdynii Witomino

Ten kościół należy do diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej

z
z g

"...kościół Mariacki w Słupsku zostanie zamknięty. Drzwi do bożnicy..."
Ręce opadają...

Ł
Łukasz z Gdynii Witomino

Ojcze nasz...

g
gdanszczanka

Czyżby wracała normalność ? Oszedł czlowiek i nie ma wulgryzmów . O to chodzi o powagę śmierć nie wybiera ale nie stawaj jej na drodze złym słowem !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3