Pogrzeb Marka Rosiaka: Cmentarz Stary (ZDJĘCIA)

  Pogrzeb Marka Rosiaka: Cmentarz Stary (ZDJĘCIA)

  ml, md, (Ad.)

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przygotowany grób - jeszcze przed ceremonią.
  1/20
  przejdź do galerii

  Przygotowany grób - jeszcze przed ceremonią. ©Jakub Pokora

  Około 400 osób, w tym wielu polityków, oczekiwało na Cmentarzu Starym przy Ogrodowej w Łodzi na kondukt z trumną z ciałem Marka Rosiaka. W kondukcie, który z łódzkiej katedry przeszedł ulicą Piotrkowską, przeszło około 3 tysięcy osób.
  Wśród polityków obecnych na cmentarzu jeszcze przed przybyciem konduktu pogrzebowego byli m. in.: Grzegorz Napieralski (SLD), Tomasz Tomczykiewicz (PO), Stanisław Żylichowski (PSL) i Hanna Zdanowska (PO). Potem pojawili się także : pojawił się Zbigniew Ziobro (PIS) i Grażyna Szczygło, szefowa klubu parlamentarnego PiS. Teren wokół cmentarza już wcześniej zabezpieczany był przez policjantów.

  Trumnę z ciałem tragicznie zmarłego Marka Rosiaka ustawiono koło grobu kwadrans przed 16.
  W tym momencie umilkły dzwony, wokół grobu zapanowała przejmująca cisza. Potem nad grobem zostały odczytane podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania i organizację uroczystości.

  Kiedy trumnę z ciałem Marka Rosiaka umieszczono w grobie, grób przykryty został metalowym sarkofagiem. Na nim dopiero ułożono wieńce i kwiaty. Przed grobem ukłon złożyła delegacja sejmowa. Kondolencje Halinie Rosiak złożyła Hanna Zdanowska (PO) i Janusz Wojciechowski (PiS).

  Łodzianie spontanicznie zaintonowali hymn Polski. w tym czasie hołd Markowi Rosiakowi oddał prezes PiS - Jarosław Kaczyński. Po nim do grobu kolejno podchodzili: wojewoda Jolanta Chełmińska, Włodzimierz Fisiak - marszałek województwa łódzkiego i Waldemar Krenc - szef łódzkiej Solidarności a także Witold Waszczykowski, kandydat PiS na prezydenta Łodzi. Kondolencje rodzinie zmarłego złożył również składa Włodzimierz Tomaszewski - były wiceprezydent Łodzi i jednocześnie kandydat ubiegający się o urząd prezydenta miasta.. Wśród oczekujących na złożenie kwiatów i oddanie hołdu tragicznie zmarłemu politykowi był także Jan Pospieszalski.

  Składanie kwiatów i wieńców trwało kilkadziesiąt minut. Zebrani podawali sobie wiązanki nad głowami. Jarosław Kaczyński i towarzyszący mu Jarosław Kurski żegnani byli brawami. Modlącymi się i śpiewającymi ludźmi "dyrygować" zaczęła nieznana nikomu bliżej kobieta, które weszła nawet na ławkę stojącą przy którymś z grobów.


  Przy grobie pozostała rodzina i grupa łodzian, śpiewają religijne pieśni. Strażnicy miejscy na grobie Marka Rosiaka umieścili poduszkę z Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, którym został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystości na Starym Cmentarzu dobiegły końca.

  Marek Rosiak - asystent europosła Janusza Wojciechowskiego - miał 62 lata. Został zamordowany we wtorek 19 października 2010 roku przez mężczyznę, który wtargnął do biura łódzkiego PiS.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo