Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb profesora Waldemara Wilhelma, reżysera, legendy Szkoły Filmowej w Łodzi. Żegnało go wiele znanych osób. Zobaczcie zdjęcia

Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
Na cmentarzu katolickim Doły w Łodzi pożegnaliśmy profesora Waldemara Wilhelma. Reżysera, dyrektora teatrów, dziekana łódzkiej Szkoły Filmowej. To on był twórcą pojedynku Kmicica i Wołodyjowskiego w „Potopie” Jerzego Hofmana, uważanego za jedną najlepszych scen walki na świecie. Profesora żegnało wiele znanych osób.

Pożegnanie Waldemara Wilhelma, legendy łódzkiej Szkoły Filmowej

W Łodzi, na cmentarzu Doły odbyło się pożegnanie Waldemara Wilhelma. Pochowany zostanie bowiem w Katowicach. Zgodnie z prośbą rodziny nie przyniesiono kwiatów.

W łódzkim pożegnaniu wzięło udział wielu znanych artystów, którzy współpracowali z reżyserem. Był między innym i Piotr Seweryńsk, dziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej, aktor Teatru Nowego w Łodzi. Możemy go też oglądać w serialu „Klan”, gdzie gra Oskara. przyrodniego brata Jerzego Chojnickiego.

Była też znana łódzka aktorka Mirosława Marcheluk, grająca między innymi w filmie „Smoleńsk”.

Na pożegnaniu widzieliśmy też aktora Marka Kasprzyka, którego oglądaliśmy w takich serialach jak „Kruk”, „Lulu” czy „Minuta ciszy”.

Był również znany łódzki aktor Mariusz Saniternik, znany między innymi z serialu „Wataha”.

Reżysera pożegnała również aktorka Barbara Dziekan.

Zobaczcie galerię zdjęć z ostatniego pożegnania Waldemara Wilhelma

Waldemara Wilhelma żegnał ksiądz Waldemar Sondka

- Waldek był wyjątkowym człowiekiem – mówił o zmarłym ksiądz Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych, twórca teatru „Logos”, który celebrował mszę świętą. - Jeśli decydował się na rozmowę to musiała to być rozmowa poważna. Oczywiście nie stronił od towarzystwo. Chętnie wypijał kieliszek koniaku czy trochę whisky. Natomiast musiało to towarzyszyć czemuś większemu. Rozmowie o sztuce, życiu. Przez lata był związany z „Logosem”. Wyreżyserował tu świetne spektakle. Tworzył też wspólnotę Kościoła artystów. Bywało, że któremuś z artystów było nie po drodze z Kościołem, namawiał bym spotkał się z tymi ludźmi. To czemuś służyło. Był bardzo wymagający, w stosunku do siebie i innych.

Waldemar Wilhelm - kim był
Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. 8 maja skończyłby 88 lat. Między 1975-76 rokiem był reżyserem w Teatrze imienia Węgierki w Białymstoku. Dyrektorem teatrów - imienia Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).

Był twórcą układów szermierczych w przedstawieniach teatralnych i w filmach: "Panienka z okienka", "Gniewko syn rybaka", "Hamlet", "Cyd", "Księga Krzysztofa Kolumba", a przede wszystkim w "Potopie" Jerzego Hoffmana. To właśnie Wilhelm stworzył niezwykle realistyczną, dynamiczną, a zarazem dramatyczną i emocjonującą scenę pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim, czyli Tadeusza Łomnickiego z Danielem Olbrychskim. Ten pojedynek jest uważany za jedną z najlepszych tego typu scen na świecie.

Scena pojedynku z "Potopu" w choreografii Waldemara Wilhelma

W 2022 roku Waldemar Wilhelm został wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej. Wiele lat współpracował z łódzkim Teatrem Logos prowadzonym przez księdza Waldemara Sondkę.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki