MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pół miliona złotych kary dla Pabianickiego Centrum Medycznego za odmowę wykonania legalnej aborcji. Jak tłumaczy się szpital...

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Kara nałożona na szpital to efekt ubiegłorocznej kontroli.
Kara nałożona na szpital to efekt ubiegłorocznej kontroli. archiwum
550 tys. zł kary za odmowę wykonania zabiegi przerwania ciąży nałożyła centrala NFZ na Pabianickie Centrum Medyczne. Szpital ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji. Patrycja Socha, rzecznik prasowy PCM, już zapowiedziała, że placówka będzie się odwoływać od tej decyzji. O nałożonej karze poinformowała minister zdrowia, Izabela Leszczyna, pyta przez dziennikarzy o odmowy wykonania aborcji przez placówki medyczne mające kontrakt z NFZ. W ubiegłym roku w Łódzkiem szpitale wykonały 60 indukcji poronienia. Aborcja jest legalna gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki lub jest wynikiem przestępstwa.

Pabianickie Centrum Medyczne przygotowało oficjalne oświadczenie w związku z karą w wysokości 550 nałożoną przez fundusz zdrowia za odmowę wykonania legalnej aborcji w wysokości 550 tys. zł. Wynika z niego, że placówka nie zgadza się z ustaleniami kontroli przeprowadzonej przez NFZ i nałożoną karą.

"Szpital nie odmówił pacjentce prawa do wykonania aborcji, wskazał jedynie, że konieczne jest przedłożenie przez pacjentkę ostatecznych wyników diagnostycznych" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Jak informuje placówka szpital skorzysta z przysługującego mu prawa odwołania od wyniku kontroli, tj. zastrzeżeń do treści zawartych w wystąpieniu pokontrolnym. Szpital oświadcza, że w przypadku nieuwzględnienia odwołania od wyniku kontroli przez wystąpi na drogę sądową przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia i złoży do sądu wniosek aby uniemożliwić potrącenia kary przez NFZ.

Szpital stanowczo zaprzecza doniesieniom, jakoby w przypadku pacjentki zastosowano tzw. klauzulę sumienia.
(...)"Żaden z lekarzy Oddziału Ginekologiczno – Położniczego nie stosował w tym czasie ani nie stosuje obecnie tzw. klauzuli sumienia" - czytamy dalej w oświadczeniu Pabianickiego Centrum medycznego. Szpital podkreśla, że żadnej pacjentce nie odmówiono hospitalizacji i udzielenia świadczenia gwarantowanego, polegającego na terminacji ciąży w uzasadnionych prawnie i medycznie przypadkach. Jak przekonuje placówka w przypadku tej konkretnej pacjentki nie doszło do odmowy udzielenia świadczenia - szpital podejmował wszelkie działania aby kompleksowo zaopiekować się pacjentką.

Nałożona przez NFZ kara na Pabianickie Centrum Medyczne jest pokłosiem kontroli, którą w 2023 roku przeprowadzono na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym. Dotyczyło ono dostępności do świadczeń gwarantowanych.

- Ani w tym, ani w zeszłym roku nie otrzymaliśmy skarg od pacjentek dotyczących „odmowy wykonania aborcji” - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - W szpitalach w Łódzkiem w roku 2023 sprawozdano 60 procedur indukcji poronienia. Każdy szpital w ramach umowy z NFZ sprawozdaje wykonane świadczenia określone w koszyku świadczeń gwarantowanych. Łódzki NFZ nie ocenia zasadności wykonania świadczenia pod względem medycznym, jeśli świadczenie jest poprawnie sprawozdane – zostaje opłacone w ramach ryczałtu, którym dysponuje szpital.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pół miliona złotych kary dla Pabianickiego Centrum Medycznego za odmowę wykonania legalnej aborcji. Jak tłumaczy się szpital... - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki