Pół roku pontyfikatu, a papież Franciszek wciąż zadziwia...

  Pół roku pontyfikatu, a papież Franciszek wciąż zadziwia świat

  James Bone

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wmurach Watykanu z IX w., które pamiętają papieża Leona IV, duchowni mówią dzisiaj o "rewolucji Bergoglio". W tym tygodniu mija pół roku od wyboru kardynała Jorge Bergoglio z Buenos Aires na papieża, pierwszą osobę piastującą tę godność, a pochodzącą z jednej z Ameryk.

  76-letni papież Franciszek, choć wedle jego własnych słów przybył do Europy "z krańca Ziemi", już wywarł głęboki wpływ na Kościół katolicki, liczący 1,2 mld wiernych.


  - Niektórzy z nas odnoszą się do pierwszych sześciu miesięcy jego pontyfikatu, wspominając słowa Jana XXIII, który mówił o potrzebie otwarcia okien i wpuszczenia świeżego powietrza do Kościoła - powiedział w piątek kardynał z Ghany Peter Turkson, uznawany przed ostatnim konklawe za kandydata na papieża. - Tak właśnie teraz się dzieje pod wodzą Franciszka. On nas zachęca, żebyśmy stanowili Kościół, który jest ubogim, prostym Kościołem - dodaje Turkson.

  Od pierwszej chwili, gdy pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, nowy papież wprowadził w Watykanie radykalną zmianę stylu. Pozdrowił tłum prostym "Buona sera" ("Dobry wieczór") i poprosił ludzi, by pomodlili się za niego.

  Kilka dni później Franciszek zadzwonił do swojego 81-letniego argentyńskiego szewca z prośbą, aby ten nie przygotowywał dla niego czerwonych papieskich butów. Obuwie to stało się symbolem nienagannie ubranego niemieckiego poprzednika Franciszka na Stolicy Piotrowej Benedykta XVI, któremu niesłusznie zarzucano noszenie czerwonych pantofli z Prady.

  Franciszek zażartował, że potrzebuje też "azbestowych rękawic". Szewc Carlos Samaria wysłał Franciszkowi nową parę zwykłych czarnych sznurowanych butów w rozmiarze 42, wiedząc, że nowy papież nie założy ich, dopóki nie zużyje całkowicie poprzedniej pary. Według szewca jedynym trudem w szyciu butów dla papieża jest jego płaskostopie.

  Franciszek ponownie wprawił w osłupienie hierarchię kościelną, gdy odmówił wprowadzenia się do luksusowych apartamentów papieskich z widokiem na Plac św. Piotra. Z własnego wyboru mieszka w skromnie umeblowanym mieszkaniu, w Pokoju 201, w watykańskim Domu św. Marty, i tam, po odprawieniu improwizowanej mszy świętej o 7 rano każdego dnia, przyjmuje światowych przywódców.

  Franciszek zadeklarował, że chce "ubogiego kościoła dla ubogich" i to zdanie stało się jego dewizą. Pierwszy jezuita na fotelu papieskim stwierdził, że źle się czuje, widząc duchownych w najnowszych modelach samochodów. Ostatnio przyjechał na mszę w Rzymie Fordem Fiestą, a swoją mitrę, ceremonialne nakrycie głowy, przywiózł w płóciennej torbie. W tym tygodniu ksiądz poruszony słowami Franciszka podarował mu nowe "papamobile": 20-letnie Renault 4 z przebiegiem 300 tys. km.

  Po swoim poprzedniku Franciszek przejął Kościół udręczony doniesieniami o molestowaniu seksualnym przez księży i oskarżeniami o pranie brudnych pieniędzy. Nawet osobisty kamerdyner papieża trafił do więzienia za przekazywanie poufnych dokumentów włoskiemu dziennikarzowi.

  Nowy papież zaapelował do Kościoła, by spojrzał poza siebie, na ludzi pozostających na marginesie społeczeństwa. Konieczność takiej postawy u katolików podkreślił poprzez złożenie swojej pierwszej oficjalnej wizyty poza Rzymem na włoskiej wyspie Lampedusa, gdzie przebywają nielegalni uchodźcy z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W lipcu w Brazylii papież Franciszek odwiedził slumsy w Rio de Janeiro. Dzwonił też bez wcześniejszej zapowiedzi do katolików, którzy do niego pisali listy, w tym do samotnej kobiety w ciąży. Obiecał, że sam ochrzci jej dziecko.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo