Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca uczestników VII Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
W poniedziałek odbył się w Łodzi VII Międzynarodowy Kongres Biogospodarki. Przyjechało pół tysiąca uczestników i prawie stu prelegentów, którzy debatowali podczas 18 paneli tematycznych.

Kongres biogospodarki to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu województwa łódzkiego. Uczestniczyły firmy, instytucje i uczelnie, które działają w różnych sektorach związanych z ekologią i ochroną środowiska. W ośmiu salach Hotelu Vienna House Andel’s odbywały się równolegle panele dyskusyjne, podczas których poruszano tematy związane ze zmianami klimatu, walką ze smogiem, gospodarką odpadami, zielonymi zamówieniami publicznymi, potencjałem geotermalnym regionu, czy zrównoważonego rolnictwa w województwie łódzkim, w którym 60 proc. osób zamieszkuje obszary wiejskie.

Kongres przyciągnął fachowców, ale również dzieci, które uczestniczyły w warsztatach „Biogospodarka dla społeczeństwa - społeczeństwo dla biogospodarki”. - Naszym celem było przekazanie dzieciom wiedzy i informacji, jak postrzegać biogospodarkę. Na warsztatach mogły dowiedzieć się, jak z surowców wtórnych wykonać nowe przedmioty - powiedziała Danuta Ciechańska z stowarzyszenia Klaster Biogospodarki. Przed rozpoczęciem kongresu pokazywała ekozabawkę. To gąsienica wykonana z nakrętek od butelek typu PET.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Ciekawym wątkiem wśród dyskusji panelowych były zielone zamówienia publiczne. Chodzi o to, aby w przetargach uwzględniać aspekty związane z ochroną środowiska. Oferenci będą zmuszeni do ekologicznych rozwiązań, a procedura zielonych zamówień pozwoli lepiej ocenić ofertę, w której zawarte są ekologiczne rozwiązania lub wykluczyć z przetargu takich, którzy tego nie stosują.

Dyskusje dotyczyły także jak wdrażać projekty ekologiczne od pomysłu do uruchomienia przedsięwzięcia. Debatowano na przykładzie budowy biorafinerii w Grand Forks w USA. Rozmowy dotyczyły też zmian klimatu, a konkretnie o zaburzeniu obiegu wody, co skutkuje rosnącym ryzykiem powodziowym i wydłużającymi się okresami suszy. Interesującym panelem były bioinnowacje dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiano przykłady rozwiązań, jak uzyskać energię lub bioprodukty z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, czy też jakie zastosowanie mogą mieć biopreparaty w rolnictwie i przemyśle spożywczym.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata o geotermiach. Rozmawiano jak rozpoznać złoża geotermalne, skąd wziąć pieniądze na inwestycje i jakie są szanse rozwoju energetyki geotermalnej w regionie łódzkim.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki