Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy coraz częściej i chętniej kupują rzeczy używane. "Nie jest to chwilowy trend"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Poszukując rzeczy używanych najczęściej decydujemy się na zakupy online.
Poszukując rzeczy używanych najczęściej decydujemy się na zakupy online. 123RF
Poszukując rzeczy z drugiej ręki najczęściej decydujemy się na zakupy online. Na podium znajdują się ubrania i książki. - Moda na kupowanie używanych rzeczy bierze się przede wszystkim z większej świadomości kupujących – tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert.

Coraz więcej z nas stosuje się do tzw. idei “slow-life”, szczególnie w odniesieniu do wypoczynku i pracy. Jednak coraz częściej stosujemy ją także podczas zakupów. Jak wynika z badania na zlecenie Allegro Lokalnie, ponad 46 proc. respondentów decyduje się na mniejszą liczbę rzeczy, ale zwraca uwagę na jakość ich wykonania, szczególnie w grupie 35+ jest to bardzo istotna kwestia. Oczywiście zdarza się im kupować rzeczy, których nie potrzebują (21 proc. badanych), jednak co drugi badany deklaruje, że wybiera tylko to, co jest niezbędne.

Poszukując rzeczy używanych najczęściej decydujemy się na zakupy online. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn na podium znajdują się ubrania i książki. Płeć zaczyna mieć znaczenie przy trzecim miejscu - kobiety częściej decydują się na używane meble, zaś mężczyźni poszukują sprzętu elektronicznego. Zastanawiając się nad zakupami przedmiotów z drugiej ręki, najczęściej zwracamy uwagę na trzy czynniki: jakość, stan przedmiotu bez widocznych śladów użytkowania oraz niską cenę.

- Z jednej strony aż 56 proc. badanych twierdzi, że niska cena to jeden z najważniejszych czynników podczas zakupów z drugiej ręki, natomiast 39 proc. decyduje się na zakup przedmiotów marek premium- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Karol Czupryński, dyrektor segmentu C2C w Allegro.

Jego zdaniem moda na kupowanie używanych rzeczy bierze się przede wszystkim z większej świadomości kupujących, tematy związane z dbaniem o środowisko i dawaniem drugiego życia przedmiotom są nam po prostu coraz bliższe. - Świadczą o tym również wyniki ostatniego badania – 46 proc. respondentów wybiera mniejszą liczbę rzeczy, lecz w lepszej jakości. Dodatkowo ponad 43 proc. twierdzi, że zepsute przedmioty stara się naprawiać zamiast je wyrzucać. Widzimy zatem, że również na naszym krajowym podwórku trend "waste less" zyskuje na popularności- tłumaczy.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę zainteresowanie użytkowników takimi ofertami, nie jest to chwilowy trend. - Dawanie przedmiotom drugiego życia to filozofia, która zyskuje coraz większe grono zwolenników- wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy coraz częściej i chętniej kupują rzeczy używane. "Nie jest to chwilowy trend" - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki