Polacy nie ufają lekarzom! Bardziej nieufni są tylko...

  Polacy nie ufają lekarzom! Bardziej nieufni są tylko Rosjanie

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Kryzys zaufania do polskich medyków: w Europie mniej zaufania do lekarzy niż Polacy mają tylko Rosjanie.

  Kryzys zaufania do polskich medyków: w Europie mniej zaufania do lekarzy niż Polacy mają tylko Rosjanie. ©Dziennik Łódzki/archiwum

  W Europie mniej zaufania do lekarzy niż Polacy mają tylko Rosjanie. Lekarzom ufa tam zaledwie 46 proc. obywateli. W Polsce o 10 proc. więcej - wynika z najnowszych badań European Trusted Brands 2013, które co roku przeprowadza w Europie Readers Digest.
  Kryzys zaufania do polskich medyków: w Europie mniej zaufania do lekarzy niż Polacy mają tylko Rosjanie.

  Kryzys zaufania do polskich medyków: w Europie mniej zaufania do lekarzy niż Polacy mają tylko Rosjanie. ©Dziennik Łódzki/archiwum

  W Polsce zaufanie do lekarzy spada z roku na rok. Jeszcze w 2011 roku zaufanie deklarowało 73 proc. rodaków, rok później - tylko 64 proc. Średnia w Europie wynosi 76 proc.

  CZYTAJ TEŻ: Pacjenci skarżą się na arogancję lekarzy

  Poniżej średniej są - oprócz nas - tylko Rumunia i Portugalia. Obywatele pozostałych państw darzą swoich lekarzy sporym zaufaniem. Lekarzom najbardziej ufają Finowie - 89 proc., Holendrzy - 87 proc. i Szwajcarzy - 86 proc.

  Według najnowszych europejskich badań, w Polsce spośród zawodów medycznych lekarze są najgorzej oceniani. Bardziej niż medykom ufamy pielęgniarkom, a nawet farmaceutom.

  Dobrze pracę pielęgniarek ocenia 76 proc. z nas. Farmaceutom ufa aż 78 proc. Polaków. Tego zaufania nie nadszarpnęły zeszłoroczne strajki aptekarzy w związku z nierealizowaniem recept bez oznaczonego przez lekarzy stopnia refundacji. Z kolei pielęgniarki, mimo że słabo wynagradzane, cieszą się sporym - jak na polskie warunki - zaufaniem społecznym.

  CZYTAJ TEŻ: Pacjenci zmieniają lekarzy i pielęgniarki. Rekord to 12 zmian w roku

  Jak ta sytuacja wygląda w Europie? Przeciętny Europejczyk ufa przede wszystkim pielęgniarkom - aż 82 proc. i farmaceutom - 80 proc. Nieco gorzej, ale również bardzo wysoko w tym badaniu wypadają lekarze - 76 proc. zaufania.

  A komu ufają Polacy? Niezaprzeczalnym liderem jest w naszym kraju strażak. Z czystym jak łza bohaterem utożsamia go aż 94 proc. Polaków. To o dwa procent więcej niż wynosi średnia europejska.

  Na drugim miejscu w 12 krajach, w których przeprowadzano badanie znaleźli się piloci samolotów cywilnych. W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, latanie stało się coraz bardziej popularne, a niskie ceny lotów zwiększyły ich dostępność. Pasażerowie chcą zatem mocno wierzyć, że za sterami maszyny siedzi odpowiedzialny człowiek, któremu właśnie powierzyli swoje życie.

  W Polsce jest wiele grup społecznych, które zaufaniem rodaków się nie cieszą. Na pierwszym miejscu zdecydowanie plasują się politycy. W Polsce ufa im tylko 4 proc. badanych. To i tak więcej niż w Europie, gdzie politykom ufa zaledwie 2 proc. mieszkańców.

  Zaskakująco niskie, jak na katolicki kraj, i mniejsze niż w większości badanych krajów europejskich, jest w Polsce zaufanie do księży. Dobrze ocenia ich zaledwie 30 proc. obywateli. W Europie - 8 proc. więcej. Nie ufamy też liderom związków zawodowych i... piłkarzom.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarz - zawód zaufania publicznego?

  A primum non nocere to gdzie? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Przeszedłem operację w szpitalu MSWiA na Ortopedii, gdzie zamiast zabiegu na naczyniach miękkich dokonali przecięcia dwóch kości i wytworzyli tzw.staw rzekomy. NFZ obciążyli tylko za zabieg na...rozwiń całość

  Przeszedłem operację w szpitalu MSWiA na Ortopedii, gdzie zamiast zabiegu na naczyniach miękkich dokonali przecięcia dwóch kości i wytworzyli tzw.staw rzekomy. NFZ obciążyli tylko za zabieg na naczyniach miękkich, fałszując przy tym dokumentację lekarską, i że o ich bucie i arogancji nie wspomnę. No to już wiecie dlaczego o takich mówią "konowały" i dlaczego jest taka ogólna opinia ludzi o nich i spada im zaufanie społeczne. A lekarz na ślepo lekarza będzie chronił dlatego takie są ich efekty, że stają się ofiarą partaczy własnych szeregów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tere-fere!

  konował (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  Ciekawe!
  Tylko że jak przychodzi iść do lekarza,to wszyscy lecą jak kury do ziarna! Tłumy we wszystkich poczekalniach...
  Opluwać i gadać,że się nie ufa to wszyscy potrafią-tylko,że na gadaniu i...rozwiń całość

  Ciekawe!
  Tylko że jak przychodzi iść do lekarza,to wszyscy lecą jak kury do ziarna! Tłumy we wszystkich poczekalniach...
  Opluwać i gadać,że się nie ufa to wszyscy potrafią-tylko,że na gadaniu i opluwaniu się kończy. Jak zaboli,to nie ma czy sie ufa,czy nie...
  Szkoda tylko,że "nie ufa się " też najlepszym i najwartościowszym medykom - bo taka jest ogólna tendencja...zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »