Polacy ruszyli po kredyty, marże rosną

  Polacy ruszyli po kredyty, marże rosną

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Warto porównać marże, prowizje i wysokość ubezpieczenia

  Warto porównać marże, prowizje i wysokość ubezpieczenia ©123RF

  Seria obniżek stóp procentowych NBP, dokonywana od listopada ub.r., zaczyna przynosić efekty na rynku kredytów hipotecznych: rośnie popyt. Jak wynika ze statystyk NBP, w lipcu i sierpniu wartość zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów wzrosła o 2,8 mld zł.
  Warto porównać marże, prowizje i wysokość ubezpieczenia

  Warto porównać marże, prowizje i wysokość ubezpieczenia ©123RF

  Z opublikowanych już szczegółowych danych za lipiec widać, że blisko 2,3 mld zł tej sumy przypadło właśnie na kredyty na nieruchomości. To kwota niemal o jedną czwartą wyższa niż w czerwcu i o ponad 40 proc. wyższa niż w maju - wynika z wyliczeń Open Finance.

  Popyt rośnie, bo rekordowo niskie stopy procentowe NBP, a co za tym idzie stawki WIBOR, przekładają się na niższe koszty obsługi kredytów. Rata przeciętnego kredytu dzięki obniżkom stóp procentowych spadła według wyliczeń analityków nawet o ponad jedną trzecią.
  - Średnie oprocentowanie kredytu w wysokości 200 tys. zł zaciąganego na 30 lat wynosi obecnie ok. 4,09 proc., co sprawia, że miesięczna rata utrzymuje się na poziomie poniżej tysiąca złotych - wyliczają eksperci porównywarki finansowej Invigo.

  Wzrost zainteresowania kredytami może się również wiązać z tym, że od przyszłego roku nie będzie można uzyskać ich, nie posiadając odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Wchodzą bowiem przepisy, które wymagają, aby banki żądały od klientów posiadania co najmniej 10-procentowego, a w dłuższej perspektywie nawet 20-procentowego wkładu własnego.

  Sytuację wzmożonego popytu i obniżkę stóp zaczynają wykorzystywać już banki: podnoszą marże - wynika z najnowszego raportu Invigo. Invigo wylicza, że bankowa marża kredytu w złotych - udzielanego na 200 tys. zł i 30 lat - oscyluje średnio w przedziale 1,39 proc. - 1,46 proc. - w ostatnim roku obserwujemy niewielki ruch w górę - mówią eksperci Invigo. Potwierdzają to dane firmy Open Finance. - Chcąc wykorzystać niskie stopy procentowe i zwiększone w ostatnim czasie zainteresowanie kredytami, banki próbują zwiększać swoje dochody - tłumaczą eksperci.

  - Taniej niestety nie będzie, bo jeśli już banki decydują się na jakieś ruchy, to głównie po to, aby wprowadzić niewielkie podwyżki - uważa Halina Kochalska, analityk Open Finance. Na wysokich poziomach utrzymują się też koszty prowizji i ubezpieczeń, zazwyczaj obowiązkowych. - Wynoszą średnio 2,5 proc. kwoty kredytu - wylicza Open Finance. Wzrost popytu sprawił też, że banki nie kwapią się do promocji. - O tradycyjnych o tej porze roku promocjach w ogóle nie ma mowy - dodaje Kochalska.

  Gdzie obecnie można dostać najtaniej kredyt? Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu w wysokości 200 tys. zł na 30 lat. Z rankingu wynika, że najlepszą propozycję ma PKO BP. Marża wynosi 1,1 proc., nie ma też prowizji. Jednak w zamian bank wymaga, by klient posiadał lub otworzył konto, wykupił ubezpieczenie od utraty pracy na 4 lata oraz nabył kartę kredytową, ewentualnie ubezpieczenie na życie. Niestety - w kolejnych latach marża wzrośnie do poziomu 1,57 proc, co spowoduje wzrost raty do 986 zł. Koszt ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji to 3,25 proc. kwoty kredytu. Na miejscu drugim uplasował się Alior Bank. Marża wynosi od 1,29 proc. Jest jednak warunek: wykupienie ubezpieczenia na życie. Takie ubezpieczenie na pięć lat pochłania aż 9,6018 proc. kwoty kredytu.

  Na kolejnych miejscach znalazły się oferty: Pekao, Crédit Agricole, Banku Pocztowego, BZ WBK, Citi Handlowego, BNP Paribas i Deutsche Banku.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny