Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja rozpoczęła akcję "Bezpieczne drogi województwa łódzkiego"

Marcin Bereszczyński
Poziom bezpieczeństwa na drogach w woj. łódzkim nieznacznie, ale stale się poprawia. Świadczą o tym coroczne statystyki. Pomimo to policja jest przekonana, że nadal na drogach nie jest bezpiecznie i postanowiła rozpocząć projekt pod nazwą "Bezpieczne drogi województwa łódzkiego - doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych".

Dzięki temu projektowi, dofinansowanemu z UE, policja wzbogaciła się o nowe pojazdy, w tym nieoznakowane. Będzie też wiele akcji promocyjnych i edukacyjnych, które mają przekonać kierowców do bezpiecznej jazdy.

- Wymuszenie pierwszeństwa to główna przyczyna wypadków w woj. łódzkim. To również zasadnicza przyczyna wypadków z ofiarami śmiertelnymi - mówi Joanna Kącka z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Z danych wynika, że kierowcy spowodowali 83 procent wszystkich wypadków drogowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ostatnich latach w Łódzkiem potrącanych jest na przejściach dla pieszych ponad pół tysiąca osób rocznie. W zdecydowanej większości wypadków winę za te zdarzenia ponoszą kierowcy - podkreśla Joanna Kącka.

Do policyjnego projektu przyłączył się jeden z najbardziej znanych polskich rajdowców - Maciej Wisławski. Gościł w poniedziałek w Łodzi podczas inauguracji policyjnego projektu.

- O prowadzeniu auta wiem chyba wszystko. Przez wiele lat pracowałem z jednym z najlepszych polskich rajdowców, Krzysztofem Hołowczycem. Wspólnie przeszliśmy wiele ekstremalnych sytuacji. Zrozumiałem wtedy, jak ważne jest bezpieczeństwo. Niestety, zdarza się, że na ulicy czuję się mniej bezpiecznie niż podczas wyścigu. Ruch drogowy to nie rajd, a niektórzy zdają się o tym zapominać - przekonywał Maciej Wisławski.

Łódzka policja postanowiła przekonać kierowców do słów rajdowca. - Chcemy rozpowszechnić wśród dorosłych i młodych uczestników ruchu 40 tysięcy podręczników, w których omówione zostaną przykładowe skrzyżowania i rozwiązania organizacji ruchu, występujące w: Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach i innych miejscowościach - mówi Joanna Kącka.

- Połowę tych publikacji stanowią komiksy dla uczniów. Będą one rozdawane podczas spotkań z kandydatami na kierowców, z uczniami podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego oraz w czasie kontroli osób kierujących pojazdami, a część z nich otrzymają szkoły nauki jazdy. Oprócz tego łódzkie stacje telewizyjne do świąt Bożego Narodzenia będą emitować spoty, zwracające uwagę na bezpieczeństwo na drogach - dodaje rzeczniczka.

W ramach unijnego projektu zakupiono sprzęt dla policji i straży pożarnej za 12 mln zł. Policja będzie miała do dyspozycji sześć nowych radiowozów nieoznakowanych, 10 radiowozów oznakowanych, pięć motocykli, 21 wideorejestratorów, siedem policyjnych karetek, furgon policyjny, mobilny system do czytania tablic rejestracyjnych, chromatograf gazowy, a do straży pożarnej trafią dwa pojazdy typu samochód lekki ratownictwa technicznego i pięć pojazdów typu samochód ratownictwa technicznego.

Z danych wydziału ruchu drogowego KWP w Łodzi wynika, że co miesiąc na drogach woj. łódzkiego ginie dziewięciu pieszych. W listopadzie na 20 wypadków ze skutkiem śmiertelnym aż w 12 przypadkach udział brali niechronieni uczestnicy ruchu. Zazwyczaj sprawcami są kierujący pojazdami, a ofiary - piesi - przeważnie nie mają szans i odnoszą bardzo poważne, wielonarządowe urazy ciała.

Poziom bezpieczeństwa na drogach w Łódzkiem w ubiegłym roku poprawił się względem lat wcześniejszych. Liczba wypadków spadła o 8,6 procent. Liczba śmiertelnych wypadków zmniejszyła się o 9 procent. Kolizji jest mniej o 7,6 procent. Liczba rannych w wypadkach jest mniejsza o 7,4 procent. Wzrost wypadków zanotowano tylko w powiatach: brzezińskim, łęczyckim, łódzkim wschodnim, pajęczańskim, poddębickim i sieradzkim. W tym roku statystyki wypadków nie powinny być gorsze niż w 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki