Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci podsumowali 2022 rok w Łódzkiem. Mniej było gwałtów, kradzieży aut i kradzieży z włamaniem, a więcej zwykłych kradzieży

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Według policji, liczba przestępstw kryminalnych w Łódzkiem spadła o ponad tysiąc: z 30 676 w 2021 roku do 29 616 w roku ubiegłym.
Według policji, liczba przestępstw kryminalnych w Łódzkiem spadła o ponad tysiąc: z 30 676 w 2021 roku do 29 616 w roku ubiegłym. Policja
Sprawcy wszystkich zabójstw w minionym roku w woj. łódzkim, a było ich 34, zostali zatrzymani. To dobra wiadomość. Tym bardziej, że liczba morderstw w Łódzkiem spadła, zaś średnia ich wykrywalność w kraju wynosi 70 procent.

Mniej było też gwałtów, kradzieży samochodów i kradzieży z włamaniem do różnych obiektów. Dla odmiany wzrosła liczba rozbojów i zwykłych kradzieży. To ostatnie zjawisko w dużym stopniu spowodowane jest… inflacją. A to dlatego, że z powodu wzrostu cen kradzież, która do tej pory była wykroczeniem, teraz stała się przestępstwem. Owa graniczna wartość skradzionego towaru wynosi 500 zł.

Mniej zabójstw, więcej rozbojów

Policjanci woj. łódzkiego właśnie podsumowali 2022 rok. Liczba przestępstw kryminalnych spadła o ponad tysiąc: z 30 676 w 2021 roku do 29 616 w ubiegłym roku, przez co możemy mówić o pewnej poprawie bezpieczeństwa. I tak liczba zabójstw spadła z 42 do 34, liczba gwałtów z 70 do 59, liczba bójek z 225 do 221, liczba kradzieży samochodu z 586 do 508 oraz liczba kradzieży z włamaniem z 5 558 do 5 284. Wzrosły za to takie przestępstwa, jak kradzieże zwykłe – z 7 269 do 7 739 oraz rozboje, kradzieże rozbójnicze i wymuszenia rozbójnicze – z 376 do 386.

Złodzieje częściej kradli w sklepach

- Statystyki to nie tylko liczby, a konkretne zdarzenia, setki godzin pracy policjantów pełnionej całą dobę. I choć zawsze jest coś jeszcze do zrobienia wchodzimy w ten nowy 2023 z dobrymi prognozami. Stuprocentowa wykrywalność w najpoważniejszej kategorii przestępstw, jaką są zabójstwa, to bardzo dobry wynik. Zmniejszyła się także  liczba  zgwałceń, zniszczeń mienia, bójek, włamań i kradzieży aut. Nad dynamiką pozostałych tzw. zwykłych kradzieży cały czas pracujemy. W tej kategorii zwiększyła się chociażby liczba kradzieży sklepowych, które wcześniej były wykroczeniami. Wraz ze wzrostem cen stały się przestępstwami – komentuje Joanna Kącka, rzecznik prasowy KWP w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki