Policjant Roku 2014. 40 proc. policjantów w Łódzkiem ma wyższe wykształcenie

Michał Meksa
Dariusz Gdesz/archiwum Polskapresse
Udostępnij:
Wraz z początkiem plebiscytu rozpoczynamy cykl publikacji, które przybliżą Czytelnikom specyfikę służby policjantów z regionu łódzkiego.

Dla laików, nieobeznanych z tematem, policjanci mogą stanowić jednolitą masę ludzi, ubranych w jednakowe mundury. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, zorientujemy się, jak skomplikowanej struktury stanowią część i jak zróżnicowaną grupę zawodową tworzą.

W województwie łódzkim służy przeszło sześć tysięcy policjantów i policjantek (według ostatnich danych łódzkiej KWP - 6.071). Poza funkcjonariuszami, w policji zatrudnieni są też pracownicy cywilni. Według danych z grudnia 2013 roku, w Łódzkiem było ich 1.652.

W województwie łódzkim, podobnie jak w innych częściach kraju, wśród pełniących służbę policjantów zdecydowaną przewagę mają panowie. Zapewne z tego powodu ich przewagę widać również w naszym plebiscycie. W policji w Łódzkiem służy 5.039 mężczyzn.

W korpusie szeregowych (zaliczają się do niego funkcjonariusze, posiadający stopnie posterunkowego i starszego posterunkowego) służy 755 mężczyzn. W korpusie podoficerów policji (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) znajduje się 1.698 panów. Wśród aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy) - 1.978. W korpusie oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz) - 367. W korpusie starszych oficerów służbę pełni 241 przedstawicieli brzydszej płci, wśród nich: 188 podinspektorów, 40 młodszych inspektorów i 13 inspektorów.

Kobiet, posiadających odznaki, jest mniej. W województwie łódzkim służą 1.032 policjantki: 276 w korpusie szeregowych, 413 podoficerów, 227 aspirantów, 88 oficerów młodszych, 24 panie podinspektor, trzy posiadające stopień młodszego inspektora i tylko jedna pani inspektor

Wśród tej rzeszy policjantów i policjantek, pełniących służbę w naszym województwie, zdecydowaną przewagę mają funkcjonariusze w wieku od 31 do 40 lat (2.822). Drugą najliczniejszą grupą wiekową są policjanci w wieku 41 - 50 lat (1.536). Prawie 1,2 tys. funkcjonariuszy w Łódzkiem to przedstawiciele grupy wiekowej 26 - 30 lat. Na czwartym miejscu są policjanci w wieku 25 lat i młodsi. Nieco ponad 200 przekroczyło 51. rok życia. Powyżej 61 lat w województwie łódzkim ma tylko czterech funkcjonariuszy.

Ubiegający się o pracę w policji kandydat nie musi posiadać dyplomu uczelni wyższej, jednak wśród funkcjonariuszy, służących na terenie województwa łódzkiego, wielu legitymuje się wyższym wykształceniem. Według najświeższych danych, posiada je 2.456 policjantów w Łódzkiem.

Według ustawy o policji, dzieli się ona na trzy rodzaje służby: kryminalną, prewencji i służby pomocnicze, odpowiadające za sprawy organizacyjne, techniczne i logistykę. W skład policji wchodzą też szkoły i ośrodki szkolenia, wyodrębnione oddziały prewencji, pododdziały antyterrorystyczne, policja sądowa i jednostki badawczo-rozwojowe. Na czele tej struktury stoi komendant główny policji.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Wśród funkcjonariuszy pełniących służbę w województwie łódzkim, 3.240 służy w prewencji, 1.951 w pionie kryminalnym, zaś 579 pełni służbę w drogówce.

Policja w Łódzkiem jest podporządkowana, rzecz jasna, strukturom centralnym. Najwyższe miejsce w hierarchii służbowej w województwie zajmuje komendant wojewódzki policji, inspektor Dariusz Banachowicz, który jest również patronem naszego plebis-cytu. Ma on trzech zastępców: I zastępcę do spraw kryminalnych (mł. insp. Tomasz Michułka), zastępcę do spraw prewencji (insp. Renata Kasprzyk-Papierniak) oraz zastępcę do spraw logistyki (funkcję tę pełni Włodzimierz Kalinowski). Komendantowi wojewódzkiemu podlegają komendanci miejscy, powiatowi i rejonowi oraz komendanci komisariatów.

Komendant wojewódzki ma siedzibę w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji, który znajduje się w Łodzi przy ulicy Lutomierskiej 108/112. Łódzka KWP dzieli się na 21 wydziałów, a w jej skład wchodzą także m.in.: laboratorium kryminalistyczne, zespół prasowy, zespół prawny i kapelan.

Komendzie Wojewódzkiej Policji podlegają trzy komendy miejskie (KMP w Łodzi, KMP w Piotrkowie Trybunalskim i KMP w Skierniewicach), 19 komend powiatowych, Komisariat Autostradowy Policji w Łodzi z siedzibą w Sosnowcu, Oddział Prewencji Policji w Łodzi (mieszczący się przy ulicy Pienistej 71 w Łodzi), mający siedzibę pod tym samym adresem Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Łodzi oraz Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu. Funkcjonowaniu wybranych elementów tej struktury będziemy przyglądać się w kolejnych odcinkach niniejszego cyklu.

Największą komendą, wchodzącą w skład garnizonu łódzkiego, jest mieszcząca się przy ulicy Sienkiewicza 28/30 KMP w Łodzi z 1.752 etatami policyjnymi. Jej struktura podzielona jest na 18 wydziałów, i podlega jej osiem komisariatów, obejmujących zasięgiem działania teren całego miasta. Na czele KMP w Łodzi stoją: komendant, podinsp. Piotr Beczkowski oraz jego zastępcy - mł. insp. Marcin Grzelak i podinsp. Wojciech Włodarczyk. Z kolei najmniejszą jednostką łódzkiego garnizonu jest KPP w Brzezinach, w której służbę pełni 64 funkcjonariuszy.

Wśród 31 kandydatów do tytułu Policjanta Roku 2014 nie brakuje przedstawicieli zarówno większych, jak i mniejszych komend. Jednak wszyscy ci, których sylwetki prezentujemy poniżej, są w pełni oddani swojej służbie.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
T.
Przecież takich rzeczy można się nauczyć na zwykłych kursach (a nawet w praktyce). Jeżeli sądzisz, że jakaś politologia nauczy człowieka języka to się grubo mylisz, a policjant zamiast na pracę zmarnuje czas na jakieś bzdury typu historia bliskiego wschodu za panowania Sargona Wielkiego. Szalenie użyteczne przy odwożeniu pijaczków na izbę wytrzeźwień.
-CzaRna-
40% to niby dużo? Nie jest to nawet połowa. Marnie... w obecnych czasach nie wyobrażam sobie Policjanta, który np nie zna języków (choćby tylko angielskiego na poziomie dobrym) lub podstaw obsługi komputerów, czy też generalnie jest jedynie po technikum. Głowę daję, że znaczna część tych 40% to osoby na wyższych stołkach. Tam wymagane jest wykształcenie wyższe. Więc procent Policjantów będących ich podwładnymi zostaje kiepski.
Dodaj ogłoszenie