Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant Roku 2014. Antyterroryści to policyjna elita

Michał Meksa
Policyjni antyterroryści muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, by skutecznie walczyć z groźnymi przestępcami
Policyjni antyterroryści muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, by skutecznie walczyć z groźnymi przestępcami Jarosław Kosmatka/archiwum Dziennika Łódzkiego
Są elitą policji. Wysyła się ich do najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych zadań. Dziś przyjrzymy się pracy antyterrorystów.

Pierwsze jednostki antyterrorystyczne w Polsce powstały w latach 70. XX wieku. Dziś antyterroryści obecni są przy każdej komendzie wojewódzkiej policji w Polsce. W naszym województwie działa Samodzielny Pododział Antyterrorystyczny Policji w Łodzi, funkcjonujący przy łódzkiej KWP.

Samodzielne pododdziały antyterrorystyczne liczą 50 - 55 funkcjonariuszy, którzy mają za zadanie m.in. zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców, zwalczanie terroryzmu i ochronę ważnych osób.

Akcje, w których biorą udział antyterroryści, są często bardzo ryzykowne. Funkcjonariusze, służący w tej formacji policji, muszą się stale szkolić i podnosić swoje kwalifikacje.

Łódzcy antyterroryści mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami w maju.

29-letni mężczyzna wziął wtedy zakładniczkę i zamknął się z nią w hostelu przy ulicy Zachodniej w Łodzi. Wcześniej zadzwonił na numer 112 i poinformował dyspozytora, że może ją zabić.

Do wypuszczenia zakładniczki mężczyznę próbowali przekonać policyjni negocjatorzy. Niestety, nie powiodło się im. Wobec tego dowodzący akcją podjął decyzję o zastosowaniu siły. Do akcji wkroczyli antyterroryści. Bez problemu obezwładnili 29-latka i uwolnili zakładniczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki