Policjant Roku 2014. Czym jeździ policja w woj. łódzkim?

Michał Meksa
Łukasz Kasprzak
Udostępnij:
Minęły już czasy nysek i polonezów. Dziś policja dysponuje nowoczesnym sprzętem. Jednak policyjne pojazdy to nie tylko samochody i motocykle.

Najnowocześniejszymi samochodami, którymi dysponuje policja w Łódzkiem, są ople insignia, które do służby weszły pod koniec ubiegłego roku. Dwoma oznakowanymi i jednym nieoznakowanym radiowozem jeżdżą funkcjonariusze łódzkiej drogówki. Ople mogą rozwinąć prędkość 250 km/godz., wyposażone są w rejestratory wideo i specjalne tablice, służące do wyświetlania na nich komunikatów. Koszt jednego takiego pojazdu to ok. 169 tys. zł.

Łódzka drogówka ma także fiaty ducato, które zastosowanie mają podczas wypadków drogowych. Wewnątrz fiatów znajduje się profesjonalne biuro. Wyposażone są w komputery, aparaty fotograficzne, skanery i inny sprzęt przydatny podczas interwencji. Również te radiowozy trafiły do policji pod koniec ub.r. Cena jednego fiata ducato z pełnym wyposażeniem to ok. 350 tys. zł.

Równie krótki staż w policji mają dwa najnowsze motocykle używane przez funkcjonariuszy drogówki. Nieoznakowane kawasaki stosowane są do walki z uczestnikami nielegalnych wyścigów motocyklowych. Oba pojazdy wyposażone są w rejestratory wideo i kosztowały ok. 142 tys. zł za sztukę.

Policja w Łódzkiem ma na stanie niemal 890 samochodów osobowych, 220 oznakowanych furgonów i 46 motocykli. Jednak pojazdy policyjne to nie tylko te, które poruszają się po drogach. Na wyposażeniu garnizonu łódzkiego znajduje się też dziewięć łodzi, stosowanych przez policję wodną. Policyjne łodzie motorowe - m.in. modele Harpun i Parker - w sezonie zobaczyć można na wodach Zalewu Sulejowskiego i zbiornika Jeziorsko. Zadaniem ich załóg jest zapewnienie bezpieczeństwa osób pływających na tych akwenach.

Choć w tym roku służba policjantów na Zalewie Sulejowskim rozpoczęła się dopiero kilka dni temu, funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego w Bronisławowie dwukrotnie już uratowali żeglarzy, których łodzie się przewróciły.

Wideo

Dodaj ogłoszenie