Policjant Roku 2014. Inwestycje policji w województwie łódzkim

Michał Meksa
Remont komisariatu policji w Krośniewicach kosztował ponad milion złotych
Remont komisariatu policji w Krośniewicach kosztował ponad milion złotych Tomasz Dębowski/archiwum Dziennika Łódzkiego
Grzyb na ścianach, odpadająca farba, nieszczelne okna - takie obrazki to na szczęście coraz częściej przeszłość na komisariatach w woj. łódzkim. Mimo napiętego budżetu, policja remontuje stare i tworzy nowe obiekty.

Jedną z większych inwestycji policji w ubiegłym roku była budowa nowoczesnej Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Funkcjonariusze z Opoczna do nowej siedziby wprowadzili się na początku stycznia 2014 roku. Koszt jej budowy wyniósł 19 mln zł.

Nowe miejsce pracy mają też funkcjonariusze z Łodzi. I Komisariat Policji opuścił stary, zniszczony budynek i przeniósł się częściowo do nowej siedziby - przy ulicy Tuwima 12. Policjanci z łódzkiej jedynki mają wreszcie dobre warunki pracy.

Przypomnijmy, że poprzednia siedziba I Komisariatu Policji w Łodzi mieściła się w pochodzącej z lat 30. XX wieku kamienicy przy alei Kościuszki. Funkcjonariusze skarżyli się, że muszą pracować w fatalnych warunkach. Na opłakany stan budynku zwrócił też uwagę będący z wizytą w Łodzi minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Koszt przystosowania kamienicy do potrzeb policji był zbyt wielki, wybrano więc przeprowadzkę.

W maju ubiegłego roku otwarty został również Komisariat Policji w Rzgowie. Wcześniej mieścił się tam posterunek policji, dlatego należało przystosować wnętrza do nowych zadań. Remont i modernizacja pomieszczeń kosztowała 300 tysięcy złotych. W sfinansowaniu inwestycji pomógł samorząd lokalny, który własnym kosztem wyremontował budynek. Prace trwały dwa lata. Władze lokalne kupiły też policjantom alkomat, częściowo sfinansowały kupno radiowozu oraz obiecały sfinansować dwa policyjne etaty w nowo otwartym komisariacie.

W styczniu br., po remoncie, otwarty został Komisariat Policji w Krośniewicach. To również duża inwestycja - remont kosztował bowiem przeszło milion złotych. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz obowiązujących przepisów sanitarnych, przeciwpożarowych i bhp. W komisariacie powstało dziewięć nowych pomieszczeń i garaż. Kupione zostały nowe meble biurowe, komputery i sprzęt RTV i AGD.

Policja z woj. łódzkiego nie poprzestaje jednak na tych inwestycjach. Plany na kolejne lata obejmują m.in. budowę trzech obiektów.

Nową siedzibę otrzymają policjanci wspomnianego wyżej łódzkiego I Komisariatu Policji. Nowe komendy powstać mają również w Pajęcznie i Poddębicach. Poza budową nowych, nie zaniedbuje się też starych budynków. Gruntowny remont, połączony z częściową rozbudową, przejść mają: KPP w Zgierzu, KPP w Radomsku, KPP w Łowiczu, KPP w Łasku, KPP w Bełchatowie, KMP w Skierniewicach i KPP w Brzezinach.

Nie tylko komisariaty

Jednak inwestycje łódzkiej policji to nie tylko remonty i nowe budynki. W 2013 roku marszałek województwa łódzkiego przekazał stróżom prawa prawie 500 tys. zł. Dzięki tej dotacji nowy sprzęt otrzymali m.in. pracownicy laboratorium kryminalistycznego KWP w Łodzi. Za ponad 131 tys. zł został kupiony specjalistyczny aparat do półautomatycznej izolacji DNA z próbek kryminalistycznych.

Pieniądze od marszałka zostały przeznaczone również na kupno: zestawów komputerowych, tabletów, smartfona itp. Kosztowały one w sumie ponad 176 tys. zł. Za pozostałe pieniądze zostało kupionych 29 radiotelefonów, które używane są teraz przez funkcjonariuszy z Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.

W ubiegłym roku policja w woj. łódzkim zyskała też więcej pojazdów. W sumie kupionych zostało 21 radiowozów - oznakowanych i nieoznakowanych - wyposażonych w wideorejestratory. Funkcjonariusze otrzymali też pięć motocykli, wyposażonych w to urządzenie oraz siedem pojazdów do obsługi zdarzeń drogowych. W sumie policja zyskała w 2013 roku 57 nowych radiowozów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie