Politechnika Łódzka chce wysłać w kosmos polskiego satelitę

  Politechnika Łódzka chce wysłać w kosmos polskiego satelitę

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Politechnika Łódzka chce wysłać w kosmos polskiego satelitę
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Politechnika Łódzka została członkiem Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej, które dąży do budowy pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.
  Bez rozgłosu, bez publicznego podpisywania umów złotymi długopisami i bez innych fajerwerków, Politechnika Łódzka znalazła się w gronie członków Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS). W zeszłym tygodniu to właśnie PŁ była gospodarzem obrad ekspertów od kosmosu, po czym uczelnia wydała krótki komunikat: "Teraz Centrum liczy 15 członków - uczelni i instytucji związanych z sektorem kosmicznym."

  Uzasadnione powody do fajerwerków mogą się znaleźć za kilka lat - Centrum, teraz z udziałem PŁ, chce doprowadzić do budowy pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

  Sieć powstała w 2013 r., założona przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. - To przede wszystkim konsorcjum naukowe, którego celem jest współpraca z przemysłem. Problem w tym, że sektor kosmiczny w Polsce dopiero powstaje: u nas nauka wyprzedziła gospodarkę, chociaż powstało już ok. 30 małych przedsiębiorstw z tego obszaru - opowiada dr Andrzej Siemaszko, reprezentant PŁ w Radzie Programowej KCIKiS.

  Jak tłumaczy dr Siemaszko, KCIKiS dąży, aby Polska wykorzystała szansę związaną z wejściem w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  Nasz kraj jest w ESA od 2012 roku, płaci składkę członkowską (30 mln euro rocznie), a w zamian ma możliwość uczestniczenia w programach i misjach kosmicznych ESA (którą można uznać za odpowiednik amerykańskiej NASA). Ale obecnie Polska nie uczestniczy w tych badaniach na tyle aktywnie, aby "odzyskiwać" swoją składkę do ESA (mimo powołania Polskiej Agencji Kosmicznej).

  Centrum, do którego przystąpiła PŁ, ma w swoich celach doprowadzenie do budowy pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Dotąd na orbicie pojawiły się tylko polskie satelity studenckie i naukowe - m.in. Lem, będący częścią międzynarodowego projektu BRITE, polegającego na obserwacji procesów zachodzacych we wnętrzach jaśniejszych od Słońca gwiazd.

  Ale satelita obserwacyjny to już "wyższa szkoła jazdy" - służy zastosowaniom cywilnym i militarnym. Według Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego, jego budowa może kosztować 700 mln zł i umożliwi, jak głosi rządowy dokument, zaspokojenie "zdolności operacyjnych w obszarze bezpieczeństwa i obronności" oraz dostępu do danych satelitarnych potrzebnych np. rolnictwu czy zarządzaniu kryzysowemu.

  Co to oznacza w praktyce w sferze wojskowej? Satelity obserwacyjne pozwalają obecnie m.in. budować precyzyjne systemy nawigacji, sterować dronami czy naprowadzać na cel rakiety. Polski miałby się pojawić na orbicie w 2021 r.

  Według dr Siemaszko, najsilniejsze dziedziny wiedzy Politechniki Łódzkiej, które wzmocnią potencjał KCIKiS, to informatyka, mechatronika, wiedza o zaawansowanych technicznie materiałach i technologie telekomunikacyjno-nawigacyjne.

  ZOBACZ TEŻ:

  Autopromocja

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosmodrom Fabryczny powoli na ukończeniu..

  jestem za (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ..więc trzeba znaleźć dlań jakieś zastosowanie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polityka antyPolska

  heniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy aby rząd na to pozwoli ? Lepiej sprzedać komuś pomysł lub patent za grosze , potem inne państwa będą się rozwijać a polaczki będą tanią siłą roboczą.

  Zdjęcie autora komentarza
  Nie tylko Politechnika! ;)

  Jakub Hubert

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja tez bede probowal wystrzelic satelite z Łodzi w kosmos. 2,5 mln zł z Budzetu Obywatelskiego powinno wystarczyc. Wstepny kosztorys juz jest. ciekawe, jaki wydział w ramach UMŁ bedzie opiniowal...rozwiń całość

  Ja tez bede probowal wystrzelic satelite z Łodzi w kosmos. 2,5 mln zł z Budzetu Obywatelskiego powinno wystarczyc. Wstepny kosztorys juz jest. ciekawe, jaki wydział w ramach UMŁ bedzie opiniowal ten projekt. Pewnie ZDiT, w koncu to transport ;)
  Ten i inne swietne pomysly beda trafiac do Budzetu Obywatelskiego tak dlugo, jak dlugo regulamin bedzie tak beznadziejny ze bedzie umozliwial rozne bzdury, oraz bedzie bezuzyteczny dla 90% mieszkancow widzewa oddajac w naszej dzielnicy wszystkie pieniadze, co roku temu, samemu nieduzemu osiedlu (w zwiazku z przyjetym systemem glosowania, gdzie najwiekszy kawalek dzielnicy, chocby stanowil tylko np. jej 10% i tak wygra, zawsze.)zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny