Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki w Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki znalazły się w Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków. Co to za zestawienie i jaką ma wartość dla maturzystów 2021?>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki znalazły się w Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków. Co to za zestawienie i jaką ma wartość dla maturzystów 2021?>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Pixabay.com
Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki znalazły się w Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków. Co to za zestawienie i jaką ma wartość dla maturzystów 2021?

Ranking od pięciu lat prowadzi Pracownia 2033 z Wrocławia, która przedstawia się jako spółka szkoleniowa z zakresu inwestycji i finansów. Autorzy rankingu twierdzą, że chcą pomóc maturzystom w wyborze uczelni.

Według deklaracji Pracowni 2033, dane do zestawienia są pozyskane z dostępnych informacji publicznych (np. sprawozdań finansowych), ale i w sposób „kuluarowy”, bo nie każdy bogacz udostępnia swój pełny życiorys – w tym miejsce wykształcenia. W rankingu nie ma nazwisk, ponieważ jego autorzy – jak podkreślają – cenią prywatność osób majętnych.

Ranking Szkół Wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków. A jeśli ktoś jest krezusem „z urodzenia”?

Z drugiej strony to poszanowanie prywatności można uznać za słabość raportu – na jego podstawie nie można bowiem ocenić, w jakim stopniu absolwent doszedł do majątku dzięki wyjątkowej roli wykształcenia – a może po prostu urodził się w wyjątkowo bogatej rodzinie?

Dwie uczelnie z Łodzi w Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków

Główna część rankingu, w jego właśnie ogłoszonej edycji 2021, to zestawienie polskich uczelni z liczbą ich absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Politechnika Łódzka ma w nim 5. miejsce, za sprawą czterech takich absolwentów, Uniwersytet Łódzki – 6. pozycję z trzema notowanymi wychowankami.

Ale w kolejnej części zestawienia UŁ wyprzedza PŁ. Chodzi o kolejność uczelni po zsumowaniu majątku najbogatszych absolwentów. Uniwersytet zajmuje 9. miejsce, politechnika – 13.

Według wyliczeń Pracowni 2033, najwięcej absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro ma Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, zaś – po zsumowaniu majątku najbogatszych absolwentów – wygrywa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie trzeba być bywalcem „kuluarów”, aby sprawdzić, że właśnie kierunki UAM skończyły m.in. dzieci Jana Kulczyka – Dominika i Sebastian...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki