Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki z darmowymi zajęciami wyrównawczymi dla studentów pierwszego roku, czyli dla maturzystów z pandemii

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na Uniwersytecie Łódzkim zajęcia wyrównawcze znaleźliśmy w planie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej (jego gmach na zdjęciu)
Na Uniwersytecie Łódzkim zajęcia wyrównawcze znaleźliśmy w planie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej (jego gmach na zdjęciu) Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki uruchomiły zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku – darmowe dla przyjętych na studia w tych uczelniach. Ministerstwo nauki zapowiedziało specjalną pulę pieniędzy na podwyższanie poziomu maturzystów 2021 w związku z długim okresem ich edukacji zdanej podczas kształcenia w szkołach średnich. Uniwersytet Medyczny w Łodzi z tych środków nie korzysta.

„Chcemy, aby uczniowie, którzy przez ostatnie trzy semestry mieli wyłącznie naukę zdalną, mogli również skorzystać z dodatkowych zajęć, tym razem organizowanych przez uczelnie” – mówił przed trzema tygodniami Przemysław Czarnek, minister nauki (de facto w ciągu tych trzech semestrów zdarzył się epizod stacjonarności: we wrześniu i październiku 2020 r.).

Minister wyliczał, że jego resort przeznacza na ten program 36 mln zł. W naszym regionie szerokie korzystanie z tej puli zapowiadała, na początku października, Politechnika Łódzka. PŁ miała w planach powołanie 115 grup (po 25 studentów) wyrównujących wiedzę z matematyki, fizyki i chemii oraz z języków obcych. Wartość tych zajęć uczelnia wyceniła na ponad 720 tys. zł i takiej kwoty spodziewała się od ministerstwa. We wtorek (26 października) PŁ poinformowała, że zainteresowanie pomysłem ze strony studentów pozwoliło na utworzenie 46 grup (wyrównują one wiedzę z matematyki, fizyki i chemii, utworzyły się również grupy łączące wiedzę z po dwóch z tych przedmiotów).

Natomiast w Uniwersytecie Łódzkim zajęcia wyrównawcze znaleźliśmy w planie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej (dla sześciu grup). Monika Piłacik, koordynator ds. promocji tego wydziału, potwierdziła, że są one przeznaczone dla studentów pierwszego roku z kierunków fizyka oraz informatyka.

"Zajęcia mają na celu wyeliminowanie ewentualnych różnic programowych i zgodnie z wytycznymi ministerialnymi odbywają się w grupach 25 osobowych, w wymiarze 30 godzin lekcyjnych na każdą grupę" – wyliczyła we wtorek Monika Piłacik.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi poinformował, że na tej uczelni nie ma zajęć wyrównawczych dla pierwszoroczniaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki