MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka nadała tytuł doktora honoris causa wybitnemu kardiochirurgowi profesorowi Jackowi Mollowi

Magdalena Jach
Grzegorz Gałasiński
W środę, 19 czerwca 2024 podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Łódzkiej odbyło się nadanie najwyższej godności akademickiej profesorowi Jackowi Mollowi, wybitnemu lekarzowi, któremu życie zawdzięczają tysiące małych pacjentów.

Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

W środę, 19 czerwca o godz. 11.00 w auli Alchemium odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Łódzkiej z okazji nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Jackowi Mollowi – wybitnemu lekarzowi, autorytetowi medycznemu, twórcy Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Politechnika Łódzka w ten sposób wyraża uznanie dla wyjątkowych zasług profesora Jacka Molla w rozwój cywilizacyjny, wirtuozerii w łączeniu inżynierii z medycyną, a także wyróżniającej się chlubnej postawy w życiu.

- Wizjoner kardiochirurgii dziecięcej, nowatorski naukowiec - osobowość powszechnie znana i szanowana, będąca nomen omen, w sercach tysięcy małych pacjentów i ich rodzin - podkreślił w laudacji prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Najpierw magister inżynier mechaniki
Zanim został lekarzem profesor Jacek Moll w 1975 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera Wydziału Mechanicznego
Politechniki Łódzkiej. Kilka lat lat później został absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Zdobyte w murach politechnicznych wykształcenie całe swoje zawodowe życie wykorzystywał w kardiochirurgii, projektując i wykonując zastawki serca dla dzieci.

Znam prof. Jacka Molla od kilkudziesięciu lat, miałem przywilej współpracowania z nim, przy projekcie tworzenia Polskiego Sztucznego Serca - wspomina prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i promotor doktoratu. - To doświadczenie pozwala mi z całą stanowczością potwierdzić, że badawcza dociekliwość, wszechstronna wiedza oraz doświadczenie czynią go niezwykłym naukowcem, zasługującym na najwyższą godność akademicką.

Recenzentami dorobku prof. Molla byli prof. dr hab. n. med. Jerzy Wranicz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Jacek Moll z tytułem doktora honorowego Politechniki Łódzkiej odebrał gratulacje i najlepsze życzenia od rektora prof. Krzysztofa Jóźwika oraz prof. Łukasz Albrechta, który przekazał mu też pamiątkową grafikę. Otrzymany bukiet czerwonych róż prof. Jacek Moll wręczył od razu swojej żonie - prof. Jadwidze Moll. W imieniu społeczności Politechniki Łódzkiej podziękowania i wyrazy podziwu dla pięknej miłości małżeństwa wybitnych lekarzy złożył na jej ręce prof. Albrecht.

- Jestem szczęśliwy i dumny, że zostałem uznany za godnego otrzymania tytułu doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej - powiedział prof. Jacek Moll. - To, że będąc inżynierem zostałem jednocześnie lekarzem zaważyło na całym moim życiu. Moja współpraca z inżynierami była dorywcza, bo głównym moim działaniem było operowanie pacjentów. W tych działaniach inżynierskich zajmowałem się sztucznymi komorami, sztucznym sercem, zastawkami serca, protezami naczyniowymi. Dzięki współpracy z inżynierami z Politechniki Łódzkiej oraz przychylności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii miałem możliwość uczestniczenie w wielu projektach, które zaważyły na moich działaniach jako inżyniera.
Po tym krótkim wstępie prof. Jacek Moll wygłosił wykład pt. "Technika i medycyna".

Profesor Jacek Jan Moll urodził się 6 maja 1949 r. w Poznaniu. Jest jednym z twórców kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, profesorem nauk medycznych i inżynierem mechanikiem. Cieszy się ogromnym szacunkiem w środowisku medycznym oraz wśród pacjentów.
W 1967 ukończył XIX Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Studia rozpoczął na Politechnice Łódzkiej, na Wydziale Mechanicznym. W 1974 r. odebrał dyplom magistra inżyniera. Następnie podjął kształcenie na ówczesnym Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom lekarza w 1981.
W latach 80. XX w. współpracował z opozycją demokratyczną, przechowywał matryce i druki niezależne. W 1981 organizował wystawę fotografii własnych oraz Krzysztofa Wojciechowskiego dokumentujących protesty uliczne z 1956, 1970 i 1976.
W 1987 w Akademii Medycznej w Łodzi obronił doktorat na podstawie pracy „Badania doświadczalne nad ograniczeniem wielkości zawału u psa poprzez selektywną arterializację żył serca”. W tej samej uczelni w 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę „Korekcja anatomiczna w przełożeniu wielkich pni tętniczych u noworodków i niemowląt z zastosowaniem własnych modyfikacji chirurgicznych”. Profesorem nauk medycznych został w 2006 roku.
Swoje doświadczenie prof. Jacek Moll zdobywał w najlepszych ośrodkach medycznych w Europie i Ameryce Północnej. Półtora roku przebywał na stypendium w Deborah Heart and Lung Center, po czym napisał 3 prace oryginalne opublikowane w renomowanych pismach zagranicznych („The Coronary Sinus”, „Clinics of CSI”, „Journal of Cardiovascular Pharmacology”). Uzyskał w trakcie tego pobytu dwa patenty w USA na nowe modele mechanicznych zastawek serca (patent nr 4.661.106 oraz 4.724.275).

Prof. Jacek Moll prowadził wieloletnią współpracę z Politechniką Łódzką, m. in. uczestniczył w badaniach dotyczących pokrywania powierzchni nanokrystalicznym diamentem z wykorzystaniem dla potrzeb medycyny. To zagadnienie stało się tematem pracy nagrodzonej „Noblem dla Polaka”, przyznawanym przez Komitet Badań Naukowych.

Prof. Moll zawodową karierę rozpoczął w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi. W 1987 został zatrudniony w Klinice Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, pod kierunkiem Zbigniewa Religi.

W tym samym roku zrobił specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a w 1990 r. II stopnia z kardiochirurgii. Wykorzystując to doświadczenie, a także umiejętności zdobyte podczas wyjazdów zagranicznych, został ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W 1998 objął tam funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii. Równolegle z pracą kardiochirurga uczestniczył w projektowaniu sztucznych zastawek. Stał się pionierem i wizjonerem w zakresie leczenia wad serca płodów, noworodków oraz dzieci starszych. Wprowadził i upowszechnił metodę Rossa do leczenia wad aortalnych u dzieci. Brał udział w 15 000 operacji. Dzięki doświadczeniu i wiedzy profesora znacząco obniżyła się śmiertelność dzieci urodzonych z wadami serca. Efektem pracy badawczej prof. Molla jest również ok. 100 publikacji naukowych.

Powszechnie uznany lekarz w sposób innowacyjny łączył w swojej praktyce medycynę z inżynierią. Politechniczne wykształcenie pozwoliło mu projektować i własnoręcznie wykonywać sztuczne zastawki serca spersonalizowane do potrzeb małych pacjentów. Uczestniczył w interdyscyplinarnym projekcie budowy polskiej sztucznej zastawki serca.

Prof. Jacek Moll jest również zaangażowany w prace na rzecz innych. W 1992 r. współtworzył Towarzystwo Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca. Należy do licznych międzynarodowych i krajowych towarzystw lekarskich, np. C. Walton and Richard C. Lillehei Surgical Society, International Society for Cardiovascular Surgery, The European Association for Cardio-Thoracic

Surgery, The Society of Thoracic Surgeons, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Akademii Inżynierskiej w Polsce, Komisji Bioetycznej PAN. Jest członkiem założycielem International Society for Pediatrie and Congenital Heart Surgery oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Wchodzi także w skład zespołu redakcyjnego "Kardiologii i Kardiochirurgii Polskiej", Rady Naukowej ICZMP, a także Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Zasiada też w Radzie Naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

W swojej karierze zawsze podkreślał istotę i wkład personelu medycznego, na wszystkich stanowiskach, w sukcesy kardiochirurgiczne. Przez całe zawodowe życie współpracował z prof. Jadwigą Moll, wybitną kardiolożką, prywatnie żoną.

Prof. Jacek Moll ma trzy córki i syna. Pochodzi z rodziny z tradycjami medycznymi. Jego ojciec, prof. Jan Moll był cenionym kardiochirurgiem. Tę samą drogę zawodową wybrał również syn, Maciej.

Profesor Moll lubi jeździć na nartach, a także spędzać czas w swoim ogrodzie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym szczególnego wyróżnienia – Orderu Uśmiechu. Cieszy się niezwykłą estymą, czego dowodem są m. in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi oraz Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego.

Polska Press/Krzysztof Szymczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki