Alchemium z reprezentacyjną aulą Politechniki Łódzkiej
Piątkowa uroczystość była związana z zakończeniem pierwszego etapu inwestycji o nazwie Alchemium. Przy ul. Żeromskiego 114 (u zbiegu z ul. Żwirki) stanął budynek, w którym, oprócz auli na pół tysiąca miejsc, znalazła się sala konferencyjna i dziekanaty Wydziału Chemicznego PŁ.
Pierwszy etap Alchemium kosztował prawie 65 mln zł. Z tego 47,5 mln było dotacją przyznaną przez ministerstwo nauki. Budowa ruszyła w 2019 r. W piątek prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, poinformował, iż trwa już przetarg na etap drugi: ten dotyczy gmachu dydaktycznego dla studentów i badaczy-chemików. Ma on być gotowy w 2024 r.
Arcybiskup Ryś wśród Zdanowskiej (PO) i Schreibera (PiS): „żeby między nami była chemia”
U boku rektora otwierającego Alchemium w piątek pojawili się m.in. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi (i – jak podkreślała – absolwentka PŁ) oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa. Stojąc nieopodal nich i błogosławiąc Alchemium arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, dodał: „Daj Panie Boże, żeby między nami była chemia”.
Nowa sala reprezentacyjna uczelni nosi imię prof. Tadeusza Paryjczaka, wieloletniego dziekana Wydziału Chemicznego, zmarłego w 2019 r. Piątkowemu otwarciu towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej profesora.
Tytuł honoris causa PŁ dla chemika z Niemiec
Także w piątek – w Alchemium – tytuł honoris causa PŁ otrzymał prof. Klaus Müllen. Niemiec to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych chemików na świecie (jego osiągnięcia wyznaczają nowe kierunki rozwoju w chemii organicznej i polimerów oraz w zaawansowanej inżynierii materiałowej).
Czytaj więcej: honorowy doktorat PŁ dla prof. Klausa Müllena
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?