Politechnika Łódzka: Pokoje biurowe zasilane energią...

  Politechnika Łódzka: Pokoje biurowe zasilane energią słoneczną [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Politechnika Łódzka: Pokoje biurowe zasilane energią słoneczną [ZDJĘCIA]
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Na Politechnice Łódzkiej zademonstrowano w poniedziałek dwa pomieszczenia z eksperymentalnymi ścianami zewnętrznymi
  Niewielkie pokoje biurowe z eksperymentalnym fasadami znajdują się na czwartym piętrze budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ przy ul. Wólczańskiej 175. Jedno od strony wschodniej, drugie - będące lustrzanym odbiciem pierwszego - od zachodniej.

  W obu pomieszczeniach w miejsce celowo wyburzonych ścian zewnętrznych zamontowano nowe, składające się z konstrukcji, podtrzymującej zewnętrzne panele fotowoltaiczne, waty mineralnej stanowiącej ocieplenie i łatwych do zdemontowania osłon wewnętrznych.


  W obu ścianach są specjalnie skonstruowane okna - takie, by dostarczając optymalną ilość światła dziennego, pełniły też jak najlepiej funkcję izolacyjną. W oknach znajdują się ruchome elementy zacieniające, którymi można regulować ilość światła w pokoju.

  Wszystkie te zabiegi powodują, że energia elektryczna, pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym z promieniowania słonecznego, wystarcza nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale też na zasilanie znajdujących się w nim urządzeń, takich jak nowoczesne oświetlenie ledowe, podpodłogowe urządzenie klimatyzacyjne oraz komputery z monitorami. Nadmiar energii produkowanej przez panele w letnie dni, przy dużym nasłonecznieniu, gromadzony jest w akumulatorach i wykorzystywany wtedy, gdy słońce nie oświetla paneli.

  Pomieszczenia mają charakter laboratoriów badawczych. Każde z nich jest wyposażone w 8 rozmieszczonych w odpowiednich miejscach czujników, które co dwie minuty mierzą temperaturę, natężenie oświetlenia, wilgotność i obecność osób. Obok tych pomieszczeń badawczych znajdują się identycznej wielkości pokoje, ale z tradycyjną ścianą zewnętrzną, tradycyjnym oświetleniem i zwykłą wentylacją. Takie samo rozmieszczenie w nich czujników pozwala ocenić efekty zastosowania rozwiązań energooszczędnych.

  Jak informuje pracujący przy tym projekcie mgr inż. Artur Borowczyński, doktorant z PŁ, podsumowanie wyników będzie możliwe za około sześć miesięcy, gdy zakończy się roczny cykl badań, obejmujący wszystkie pory roku. Wyniki będą tym pełniejsze, że badania są prowadzone nie tylko w pomieszczeniach z oknami od wschodu i zachodu, ale też od południa i północy. Takie pomieszczenia znajdują się w Warszawie w firmie STO sp. z o. o., która jest partnerem projektu.

  Celem projektu, realizowanego przez PŁ i spółkę STO, we współpracy z partnerami z Niemiec, jest określenie optymalnej konstrukcji fasad budynków biurowych lub mieszkalnych, tak by zimą nie trzeba było ich ogrzewać, a latem chłodzić.

  Zdaniem eksperta

  Dr hab. inż. Andrzej Heim, kierownik projektu:

  - Badania prowadzone w rzeczywistych warunkach, w skali obiektu budowlanego, pozwolą nam sprawdzić, czy rozwiązania, które uzyskaliśmy metodami obliczeń teoretycznych, są rzeczywiście najlepsze. Testujemy tutaj innowacyjne rozwiązania, dotyczące materiałów izolacyjnych. Chcemy, by materiały te charakteryzowały się większą pojemnością cieplną, a więc by energia, wynikająca z dobowych zmian temperatur, mogła być przez nie akumulowana. Chodzi też o to, by zmniejszały straty ciepła zimą i zyski ciepła latem.

  Założenie jest takie, aby pomieszczenie nie wymagało zasilania z zewnątrz, a więc aby energia uzyskana z paneli fotowoltaicznych wystarczyła na pokrycie strat ciepła i zasilanie urządzeń wewnątrz pomieszczenia. Z naszych obliczeń i analiz symulacyjnych wynika, że jest to możliwe, aczkolwiek dopiero sprawdzenie w rzeczywistej eksploatacji pozwali nam sprawdzić, czy ten efekt jest możliwy do osiągnięcia.
  Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, przedsiębiorstwo STO sp. z o. o. - wiodący producent systemów ociepleń, Hamburg University of Applied Sciences i firma Envidatec GmbH, mająca wieloletnie doświadczenie w pracach prowadzonych na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
  PP
  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taaa....

  g (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  panel słoneczny 150W ma około 150x50cm - więc ogrzanie i praca komputerów jest możliwa o ile zamontujemy jakieś 10 takich paneli i wystawimy je na słońce w bezchmurne południe w sierpniu...

  Więc...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Więc...

  zx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  uczeni z PŁ pomodlą się by bezchmurne sierpniowe południe KTOŚ przesunął na zimowe miesiące.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo