Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka szósta w rankingu popularności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka została wysoko uwzględniona w rankingu popularności studiów ułożonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ministerstwo publikuje swoje zestawienie co roku późną jesienią. Ranking układany jest na podstawie liczby zgłoszeń na studia w przeliczeniu na jedno miejsce na danej uczelni publicznej. Chodzi o stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w ostatniej rekrutacji.

Politechnika Łódzka przyjęła w przeliczenie na jedno miejsce 5,4 zgłoszenia. Dało jej to szóste miejsce w zestawieniu, w którym najwyżej jest Politechnika Gdańska (9,3).

Twórcy rankingu zdają sobie sprawę z jego niedoskonałości. Zaznaczają bowiem, że liczba zgłoszeń jest również wynikiem „uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach”.

Na podstawie lipcowych danych z PŁ wiadomo, że ta uczelnia w głównym etapie ostatniej rekrutacji na swoje 4.750 miejsc przyjęła ok. 19 tys. zgłoszeń, ale od 4.233 kandydatów (kwalifikując na studia 3.816 z nich, pozostałe miejsca przeszły do naboru uzupełniającego).

Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi online. Gdzie oglądać cały film. CDA, zalukaj? 14 grudnia 2017 r.

Na Politechnice Łódzkiej systemem naboru umożliwia w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej wysłanie zgłoszeń aż na osiem kierunków. Kandydaci co roku układają listę kierunków według swoich preferencji, a punkty uzyskane podczas matury decydują, na który z kierunków kandydaci trafiają. Taki system bardzo ułatwia życie maturzystom, ale nie służy czytelności rankingów takich jak ministerialny, w którym uwzględniana jest liczba zgłoszeń - a nie kandydatów.

Przy takich zasadach układania rankingu nie dziwi, że zwyciężyła Politechnika Gdańska, na której jeden kandydat może złożyć zgłoszenia na dowolną liczbę kierunków tej uczelni.

W ostatnim naborze na polskie uczelnie przyjęto - według obliczeń resortu - 429 tys. osób. Prawie 310 tys. z nich zaczęło studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie, pozostali - studia drugiego stopnia.

Ponad trzy czwarte polskich studentów zdobywa wiedzę na uczelniach publicznych, natomiast reszta studiuje na prywatnych.

Liczba nowych studentów w Polsce zmniejsza się o ok. 10 tys. rocznie, co jest związane głównie z niżem demograficznym.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki